Dodano: 0 0000
Roślina zielna dwuletnia lub w mniej korzystnych warunkach (np. wykaszana) wieloletnia, jednokrotnie owocująca, potem zamiera (monokarpiczna). Łodyga: głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części, wewnątrz pusta, rzadko owłosiona (mocniej owłosione są ogonki liściowe); u góry zielona, ku dołowi zwykle pokryta purpurowymi plamkami. Liście: skrętoległe, pierzastodzielne. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki. Blaszka liściowa jest z wierzchu naga, od spodu, zwłaszcza na nerwach, słabo, odstająco owłosiona (włoski niemal niewidoczne gołym okiem). Kształt liści jest zmienny. Liście odziomkowe i dolne liście łodygowe podzielone na trzy segmenty lub podzielone nieparzystopierzasto. Szczytowy segment w zarysie szerokojajowaty do wydłużono-jajowatego, niesymetryczny, stosunkowo płytko 3(5)-klapowany do -siecznego.Górne liście łodygowe mniejsze, z gatką. Kwiaty: listki kielicha wyraźne, trójkątne, zielone. Płatki korony białe, rzadko różowe, brzeżne w baldaszku wyraźnie większe. Kwiatostanem jest okazały baldach główny składający się z 30–75 baldaszków (poniżej którego często wyrastają dodatkowe, mniejsze baldachy). Szypułki baldaszków i kwiatów drobno szorstko krótko owłosione. Pokrywy i pokrywki wąsko-szydlaste, u podstawy rozszerzone. Okres kwitnienia: od czerwca do lipca. Owoc: jajowata lub owalna rozłupnia składajaca się z dwóch niełupek połączonych karpoforem, z których każda zawiera jedno nasiono). Owoc ma barwę oliwkową z czterema brunatnymi smugami przewodów olejkowych i za młodu jest gęsto owłosiony.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Rosidae - różowe
 • Nadrząd: Cornanae - dereniopodobne
 • Rząd: Apiales - baldachokwiatowce
 • Rodzina: Apiaceae (=Umbelliferae) - baldaszkowate
Przynależność fitosocjologiczna:
wygląd Roślina zielna dwuletnia lub w mniej korzystnych warunkach (np. wykaszana) wieloletnia, jednokrotnie owocująca, potem zamiera (monokarpiczna). Łodyga: głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części, wewnątrz pusta, rzadko owłosiona (mocniej owłosione są ogonki liściowe); u góry zielona, ku dołowi zwykle pokryta purpurowymi plamkami. Liście: skrętoległe, pierzastodzielne. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki. Blaszka liściowa jest z wierzchu naga, od spodu, zwłaszcza na nerwach, słabo, odstająco owłosiona (włoski niemal niewidoczne gołym okiem). Kształt liści jest zmienny. Liście odziomkowe i dolne liście łodygowe podzielone na trzy segmenty lub podzielone nieparzystopierzasto. Szczytowy segment w zarysie szerokojajowaty do wydłużono-jajowatego, niesymetryczny, stosunkowo płytko 3(5)-klapowany do -siecznego.Górne liście łodygowe mniejsze, z gatką. Kwiaty: listki kielicha wyraźne, trójkątne, zielone. Płatki korony białe, rzadko różowe, brzeżne w baldaszku wyraźnie większe. Kwiatostanem jest okazały baldach główny składający się z 30–75 baldaszków (poniżej którego często wyrastają dodatkowe, mniejsze baldachy). Szypułki baldaszków i kwiatów drobno szorstko krótko owłosione. Pokrywy i pokrywki wąsko-szydlaste, u podstawy rozszerzone. Okres kwitnienia: od czerwca do lipca. Owoc: jajowata lub owalna rozłupnia składajaca się z dwóch niełupek połączonych karpoforem, z których każda zawiera jedno nasiono). Owoc ma barwę oliwkową z czterema brunatnymi smugami przewodów olejkowych i za młodu jest gęsto owłosiony.
wymiary Łodyga osiąga wysokość od 1-1,5 m (na Kaukazie) do 4 m (w Polsce);liście o średnicy do 150 cm; kwiatostan o średnicy do 50 cm; owoce o długości 8–10 mm (rzadko do 15 mm) długości.
występowanie Obecnie występuje w naszym kraju dziko. Sprowadzony w siedemdziesiątych latach z Kaukazu z przeznaczeniem na paszę.
rozmnażanie Rozmnaża się wyłącznie z nasion – nie rozprzestrzenia się wegetatywnie, choć łatwo się regeneruje w przypadku uszkodzenia (np. wykoszenia) części nadziemnych.
uwagi Gatunek inwazyjny.
Na jednej roślinie znajdować się może 1–20 tysięcy kwiatów, czasem nawet do 50 tysięcy.
Jest niebezpieczny, gdyż wywołuje silne poparzenia. Zawiera szkodliwe furokumaryny.
arszcz Sosnowskiego jest mrozoodporny. W pierwszym roku młode rośliny znoszą spadki temperatur do -7 °C, a starsze rośliny tolerują już mróz -25 °C (przykryte śniegiem nawet do -45 °C. Gatunek ten jest cienioznośny, co pozwala mu wnikać także do lasów
piśmiennictwo

Komentarze

STRAŻAK kzdzislaw@op.pl
21 sierpnia 2010

A W NASZEJ GMINIE OSINA (ZACHODNIO-POMORSKIE)Z TYM WALCZYMY NA 25 HA.TERAZ BĘDZIE ROBIONY 3-CI ZABIEG OPRYSKU GLIFOSEM 360 EFEKTY WIDAĆ ALE TO WALKA NA 3-4LATA ABY TO WYTĘPIĆ.NIEKTÓRE OKAZY MAJĄ 5 M.NIE MOŻNA DOPUŚCIĆ ABY ROŚLINA ZAKWITŁA I WYDAŁA NASIONA BO WTEDY TO BĘDZIE WALKA Z WIATRAKAMI.I KOSZTY CHOĆ SĄ DUŻE TO .MOGĄ BYĆ JESZCZE WIĘKSZE.

grzegorz brom lamus.starocie@gmail.com
14 lipca 2010

Jadąc z Rajczy do Milówki rośnie tego cholerstwa bardzo dużo po prawej stronie przy torach i z lewej strony znacznie więcej na łąkach. Niestety z roku na rok coraz więcej. Mam wrażenie że nikt się tym nie zajmuje niestety.

Grzegorz falandor@wp.pl
6 lipca 2009

Witam.Ja właśne zauważyłem tą roślinę w Bialymstoku.Rośnie jakieś 100m. od bloków,na wilgotnym podłożu ,można by powiedzieć że na łące.Jest tam kilkanaście krzaków tej wyrośniętej rośliny.Jest początek lipca a roślina ma już na pewno ponad 2metry.Chyba czas zawiadomić władzę,zanim dojdzie do nieszczęścia.Pozdrawiam wszystkich.

Tunia ardziejewska@wp.pl
5 lipca 2009

Ten okropny barszcz rosnie i u nas czyli w Brzeżnie koło Świdwina (zach.pom.) i z roku na rok jest tego więcej. Mąż poparzył sobie nogę, gdy dotknął liścia przechodząc scieżką. Ponad miesiąc goiła się rana i bardzo bolało.

badaczka izas@knser.pl
23 czerwca 2009

Od kilku lat w ramach działań naukowych zbieram informacje o występowaniu barszczu w Polsce. Będę wdzięczna za więcej szczegółów. Gdzie dokładnie można spotkać barszcz? (np. gdzie w Olsztynie?)

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl