Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na Pojezierzu Olsztyńskim (Pojezierze Mazurskie), na wysokości 79 m n.p.m. (Olszewski i wsp. 1978); 77 m n.p.m. (Różański i wsp. 2001), na południe od Dobrego Miasta, na obszarze Natura 2000.

powierzchnia 221 ha; 235,5 ha; 232,9 ha (Różański i wsp. 2001). 230,9 ha (Grudniewski 1974). 223,5 ha (Choiński 1991). 231,2 ha; 220 ha (Olszewski i wsp. 1978). Powierzchnia jest zmienna ze względu na wahania poziomu wód rzeki Łyny. W Stobojnie, przez które Limajno łączy się z Łyną notuje się roczne zmiany poziomu lustra wody w wysokości 80 cm.
głębokość Maks. - 39,5 m; śr. - 9,5 m (Choiński 1991).
klasa czystości Na podstawie badań przeprowadzonych 1959 roku stwierdzono, że jest to jezioro przeciętnie mieszające w czasie cyrkulacji - eumiktyczne. Według analizowanych parametrów fizykochemicznych opisujących stan troficzny wód zbiornik znalazł się na granicy ß-mezotrofii i eutrofii (Olszewski i wsp. 1978).
W 1999 r. WIOŚ zakwalifikował jezioro do II klasy czystości i I kategorii podatności na degradację:
  • widzialność latem - 3,2 m
  • 0,0 mgO2/l - latem w warstwie naddennej
  • 0,17 mgPog/l - latem w warstwie naddennej
  • 0,62 mgNamon/l - latem w warstwie naddennej
ryby wzdręga, sielawa, płoć, okoń, miętus, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Piaszczysto - muliste z licznymi głęboczkami. W płytkich partiach roślinność zanurzona reprezentowana jest przez moczarkę, rogatka, pływacza i ramienice. Przy pasie szuwarów występują nymfeidy - grążel, grzybienie i rdestnice.
dorzecze Łyna - Pregoła.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybacko-Wędkarskie Olsztyn
dostępność Dość dobra. Dojechać można praktycznie zawsze, niezależnie od pogody. Jadąc z Olsztyna do Dobrego Miasta, skręcamy w lewo do Cerkiewnika. Następnie po przejechaniu mostu na Łynie skręcamy w prawo do Swobodna. Następnie w lewo we wsi i już znajdujemy się nad jeziorem koło pomostu należącego do ośrodka wypoczynkowego.
ośrodki Liczne domki letniskowe i duży ośrodek wypoczynkowy.
kąpieliska Wiele dzikich z łagodnym zejściem do wody. Jeden spory pomost i plaża przy ośrodku wypoczynkowym.
wypożyczalnie Trochę sprzętu w ośrodku.
brzegi Linia brzegowa dobrze rozwinięta i urozmaicona. Brzegi wysokie, miejscami strome, otoczone łąkami oraz lasami grądowymi. Bezpośrednio nad brzegiem występuje w przewadze olcha, wierzba i brzoza. Wokół wąski pas roślinności szuwarowej z dominacją trzciny, pałki, oczeretu i turzyc.
miejscowość Cerkiewnik, Swobodna, Dobre Miasto.
hobby Wędkarstwo, kajakarstwo, nurkowanie, turystyka (wokół jeziora biegnie czerwony szlak Kopernikowski).
miejsca Warto odwiedzić grodzisko wznoszące się nad brzegiem jeziora, z którego rozpościera się widok na pobliską okolice i kilka mniejszych zbiorników.
położenie Zbiornik znajduje się na Pojezierzu Olsztyńskim (Pojezierze Mazurskie), na wysokości 79 m n.p.m. (Olszewski i wsp. 1978); 77 m n.p.m. (Różański i wsp. 2001), na południe od Dobrego Miasta, na obszarze Natura 2000.
podsumowanie Atrakcyjne miejsce pod względem przyrodniczym jak również rekreacyjnym.
dodatkowe informacje Zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi.
W jezioro wchodzą dwa półwyspy - jeden większy na północnym - wschodzie i drugi mniejszy na południowym - wschodzie. Tworzą one dwie zatoki na północnym i południowym - wschodzie. W środkowej części jest spora wyspa (około 3,8 ha powierzchni).
We wschodniej części znajduje się odpływ z jeziora. Ciek płynie pod dwoma nasypami kolejowymi do jeziora Stobojno (Stobagien), a dalej do Łyny. W sumie, do Limajna wpada około 20 niewielkich cieków wodnych.
Zbiornik jest długi na prawie 3 km i szeroki na ponad 1,5 km.
Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi 14,9 km2.
Według rybackiej klasyfikacji zaliczono ten zbiornik do typu sielawowego. W 1974 roku było pod władaniem PGRyb Olsztyn.
inne Po niemiecku nazywane jest Leimangel See (1928), Leinmagel (1656), Lywangen (1430), Lymange (1383), Lyma, Lima (1364), Lymaio (1362) (Leyding 1959).

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

kwasik wasik@cool.pl
22 lipca 2011

W opisie jeziora nie wspomniano że ciek odprowadzający czasem jest doprowadzającym wodę z Łyny.
Byłem tam w tym roku, było po deszczu i dróżkami wokół jeziora płynęły zawartości szamb domków letniskowych od strony Cerkiewnika. Domki w ośrodku pochodzą ze średniowiecza, a pomost zgnił i trzeba uważać. Plaża (i piasek i woda) jest brudna (śmieci i rośliny) i wdepnąlem w psie gówno. Perła blaknie.

Ewa ewaa.o@wp.pl
14 kwietnia 2011

fakt! cudowne miejsce, byłam tam w zeszłym roku. polecam

Ojciec sdef@op.pl
9 sierpnia 2009

ja takze jezdze tam od dobrych 10 lat co roku nad to jezioro i jest tam przepieknie naprawde polecam

Kamil kamilpiekut@poczta.onet.pl
5 listopada 2008

Ten ośrodek i jezioro jest zajebiste byłem tam w to lato bardzo mi się podobało. Będe tam jeżdził co rok

Marecki30 marek.sabalski@infor.pl
13 lipca 2007

Jeżdżę nad Limajno od kilku lat. To miejsce w którym wypoczywam najpełniej, zarazem jedno z najbardziej urokliwych jakie znam, a trochę jezior już widziałem w życiu

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl