Dodano: 0 0000
Tło skrzydeł u samca jasnożółte, u samicy białawe. Ciemny rysunek na skrzydłach u obu płci identyczny. Składa się on na skrzydłach górnych z bardzo szerokiej ciemnej przepaski obejmującej wierzchołek skrzydła i brzeg zewnętrzny. W okolicy komórki środkowej znajduje się ciemna plamka. Skrzydła dolne z czarnym obrzeżeniem i pomarańczową plamką w czerwonawej obwódce. Spód skrzydeł u obu płci także ubarwiony podobnie. Skrzydło dolne brudnożółte z dwiema srebrnymi plamkami w ciemnych obwódkach umieszczonymi w środku skrzydła. Górne skrzydło pod spodem u samca jasnożółte, u samicy białawe. Wierzchołek skrzydła przedniego brudnożółty, poza tym w okolicy komórki środkowej występuje czarna plamka. Na obu skrzydłach na spodzie w pewnej odległości od brzegu zewnętrznego znajdują się drobne ciemne plamki, u obu płci.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)br /> Podrząd: wędzidełkowce (Heteroneura)
Nadrodzina: paziokształtne (Papilonoidea)
Rodzina: bielinkowate (Pieridae)
Podrodzina: szlaczkonie (Coliadinae)
Rodzaj: szlaczkoń (Colias)
wygląd Tło skrzydeł u samca jasnożółte, u samicy białawe. Ciemny rysunek na skrzydłach u obu płci identyczny. Składa się on na skrzydłach górnych z bardzo szerokiej ciemnej przepaski obejmującej wierzchołek skrzydła i brzeg zewnętrzny. W okolicy komórki środkowej znajduje się ciemna plamka. Skrzydła dolne z czarnym obrzeżeniem i pomarańczową plamką w czerwonawej obwódce. Spód skrzydeł u obu płci także ubarwiony podobnie. Skrzydło dolne brudnożółte z dwiema srebrnymi plamkami w ciemnych obwódkach umieszczonymi w środku skrzydła. Górne skrzydło pod spodem u samca jasnożółte, u samicy białawe. Wierzchołek skrzydła przedniego brudnożółty, poza tym w okolicy komórki środkowej występuje czarna plamka. Na obu skrzydłach na spodzie w pewnej odległości od brzegu zewnętrznego znajdują się drobne ciemne plamki, u obu płci.
występowanie Gatunek bardzo pospolity w całym kraju. Spotykany w prześwietlonych lasach, na przytorzach, polanach, wilgotnych łąkach.
pokarm Gąsienice żerują na różnych gatunkach lucerny (Medicago), wyki (Vicia), koniczyny (Trifolium).
rozwój Dorosłe motyle wylęgają się w drugiej połowie maja. Samica składa jaja pojedynczo na wierzchu liści roślin żywicielskich. Jaja wrzecionowate, początkowo białe, potem przebarwiają się na brunatno tuż przed wylęgiem gąsienic. Gąsienice barwy zielonej z pomarańczowym paskiem ciągnącym się wzdłuż boków ciała. Po trzech linieniach gąsienica schodzi do ściółki i tam zimuje. Wiosną kolejnego roku wychodzi i dalej żeruje, aby pod koniec kwietnia przepoczwarzyć się. Poczwarka barwy zielonej typu przepasana nicią do łodygi rośliny żywicielskiej. Po około 10 dniach wylęgają się motyle dorosłe. Czasem może występować drugie pokolenie motyli w lipcu i sierpniu, wówczas pojawia się drugie pokolenie gąsienic żerujące do początku października i dopiero wówczas udające się na zimowanie.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl