Dodano: 0 0000
Wierzch skrzydeł Skrzydła obu płci mają tło jasnopomarańczowe do miodowego. U samca przy wierzchołku przedniego skrzydła znajduje się wyraźna ciemna plamka. U samicy na górnym skrzydle przy wierzchołku plamka jest mniej wyraźna. Dodatkowo brzegi boczne obu par skrzydeł są obwiedzione na brunatno, przy czym u samicy to obwódka jest mniej wyraźna.
Spód skrzydeł Tło spodu skrzydeł przednich identyczne jak wierzchu. Na nim u obu płci znajduje się czarne oczko z białą źrenicą w białej obwódce. Wierzchołek skrzydła przedniego przyprószony na szaro.
Tło skrzydła tylnego szarobrunatne. Czasem mogą tam występować jaśniejsze i ciemniejsze plamki. Ponadto przy brzegu górnym czasem występuje kremowa niewyraźna plamka.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce (Heteroneura)
Nadrodzina: paziokształtne (Papilionoidea)
Rodzina: oczennicowate (Satyridae)
Podrodzina: strzępotki (Coenonymphinae)
Rodzaj: strzępotek (Coenonympha)
wygląd Wierzch skrzydeł Skrzydła obu płci mają tło jasnopomarańczowe do miodowego. U samca przy wierzchołku przedniego skrzydła znajduje się wyraźna ciemna plamka. U samicy na górnym skrzydle przy wierzchołku plamka jest mniej wyraźna. Dodatkowo brzegi boczne obu par skrzydeł są obwiedzione na brunatno, przy czym u samicy to obwódka jest mniej wyraźna.
Spód skrzydeł Tło spodu skrzydeł przednich identyczne jak wierzchu. Na nim u obu płci znajduje się czarne oczko z białą źrenicą w białej obwódce. Wierzchołek skrzydła przedniego przyprószony na szaro.
Tło skrzydła tylnego szarobrunatne. Czasem mogą tam występować jaśniejsze i ciemniejsze plamki. Ponadto przy brzegu górnym czasem występuje kremowa niewyraźna plamka.
występowanie Gatunek występuje w całym kraju i należy do gatunków bardzo pospolitych. Motyle nie wykazują preferencji do określonych siedlisk. Można je spotkać zarówno na polach i ugorach jak tez na wilgotnych łąkach i polanach śródleśnych oraz skrajach lasów.
tryb życia Motyle dorosłe latają w dzień zarówno przy ładnej jak i pochmurnej pogodzie nisko nad ziemią. Lot motyla jest bardzo spokojny i powolny. Motyle bardzo często siedzą odpoczywając na ziemi lub liściach roślin.
pokarm Gąsienice odżywiają się liśćmi traw: Cynosurus cristatus, Nardus stricta, Poa sp..
rozwój Wiosną gąsienica budzi się ze snu zimowego, który odbyła ukryta w ściółce i po wyszukaniu rośliny pokarmowej wznawia żerowanie. Żeruje do końca kwietnia a następnie udaje się na przepoczwarczenie, które następuje na roślinie żywicielskiej. Poczwarki wiszące barwy zielonej, grube i beczułkowate. W połowie maja wylegają się dorosłe motyle. Samica składa jaja pojedynczo na źdźbłach traw. Po kilku dniach wylegają się gąsienice. Są one barwy zielonej i są pokryte licznymi drobnymi szczecinkami. Przez ich ciało przebiegają niezbyt wyraźne ciemniejsze pręgi. Koniec ciała wyciągnięty w widełkowaty wyrostek. Żerują one do początków lipca a następnie udają się na przepoczwarzenie. Motyle dorosłe drugiego pokolenia pojawiają się pod koniec lipca i można je spotkać aż do końca września. Samice drugiego pokolenia składają jaja tak samo jak samice pierwszego pokolenia. Gąsienice drugiego pokolenia żerują do pierwszych chłodów, przy czym linieją kilkakrotnie a następnie larwy udają się na zimowanie, które następuje w warstwie przyziemnej roślinności lub w ściółce.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl