Dodano: 0 0000
jak sama nazwa wskazuje w jego upierzeniu zdecydowanie dominuje barwa biała. Kontrastują z nią czarne lotki I-ego i II-iego rzędu. U bociana nogi i dziób są czerwone.
Młode boćki od czerwca do stycznia są czarne z odcieniem brązowym, mają jeszcze ciemny dziób i żółtoszare nogi.
wygląd jak sama nazwa wskazuje w jego upierzeniu zdecydowanie dominuje barwa biała. Kontrastują z nią czarne lotki I-ego i II-iego rzędu. U bociana nogi i dziób są czerwone.
Młode boćki od czerwca do stycznia są czarne z odcieniem brązowym, mają jeszcze ciemny dziób i żółtoszare nogi.
występowanie bocian biały jest stałym towarzyszem człowieka. Zamieszkuje więc tereny rolnicze. Szczególnie zaś lubi podmokłe łąki, rewiry bagienne itp. Dość często spotykam go nad Wisłą.
tryb życia jest niewątpliwie najbardziej „polskim” ptakiem europy, bo nasz kraj „bocianem stoi”. Bocian związał się tak blisko z człowiekiem, że na wsi dawniej wierzono, iż ta panna która zobaczy go w locie, to wkrótce znajdzie się w stanie błogosławionym.
Bocian biały w odróżnieniu od czarnego jest oczywiście ptakiem towarzyskim. Każdy przecież zna jego gniazda na strzechach wiejskich domostw. W locie trzyma szyję w linii grzbietu w odróżnieniu od swego kuzyna z lasu, który opuszcza ją nieco poniżej grzbietu. Potrafi doskonale i długo krążyć do czego predysponują go szerokie skrzydła zakończone wyraźnymi „palcami”, podobnie jak u orłów. Zresztą bociany są najbliżej spokrewnione właśnie z drapieżnymi ptakami.
Polujący bocian nie popisuje się widowiskowymi sztuczkami. Ot po prostu spaceruje sobie np. po wilgotnej łące i wychwytuje rożną zdobycz. Robi to jednak dostojnie, jakby rozważając każdy krok. Czasami przechyla przy tym głowę na boki, by lepiej widzieć ofiarę w trawie albo zagrożenie na niebie.
Bocian biały poluje raczej samotnie choć ja ostatnio widziałem dwa boćki przechadzające się po łące. Poza sezonem lęgowym bociany skupiają się w większe grupy.
Bociek oczywiście nie wydaje głosu tylko klekocze uderzając o siebie obu połówkami dzioba. Młode z kolei syczą, a nawet miauczą.
pokarm składa się głównie z owadów prostoskrzydłych i chrząszczy, płazów ( żab ), myszy, norników i kretów.
Poza tym odżywia się rybami, gadami, a nawet młodymi ptakami.
gniazdo zbudowane jest z chrustu i suchych gałęzi. Wyściółkę tworzą siano i pierze. Osiąga ono duże rozmiary i jest najczęściej usytuowane na wiejskich domostwach, czy kominach. Stare, rozbudowywane gniazda są już tak ciężkie, że stwarzają zagrożenie dla ludzi i muszą być profesjonalnie usuwane przez straż pożarną. Zdarza się jednak, że bocian gniazduje również „na dziko” na skraju lasu, a niekiedy w towarzystwie czapli.
!! – bywa, że przy gnieździe kręcą się pojedyncze bociany lub pary, ale nie gniazdują
ochrona tak blisko z ludźmi związany ptak nie wymaga oczywiście stref ochronnych wokół gniazda, ale buduje się dla niego specjalne platformy.
jaja od IV do V samica składa 3-5 białych jaj o wym: 72,8 x 52,9 mm. Wysiaduje je do 34 dni w pojedynczych parach lub małych koloniach. W dzień ptaki zmieniają się, ale w nocy siedzi tylko samica. Po 60 (lub 70 w zależności od źródła) dniach wykluwają się młode okryte gęstym puchem.
Bociany mają ciekawy zwyczaj karmienia: otóż wypluwają pokarm na brzeg gniazda, skąd młode sobie go zbierają.
uwagi źródła: „Zoologia dla leśników” - A. Haber, M. Nunberg; „Przewodnik – ptaki” - K. Hudec
piśmiennictwo

Komentarze

Alusia13 alicja10alusia@op.pl
11 stycznia 2010

Na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem u bociana. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję:)

Olc!a olaikasia1997@o2.pl
26 października 2009

Na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem u bociana. Proszę o szybką odpowiedż. Dziękuję

Mateusz matex96-96@o2.pl
13 listopada 2008

na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem u bociana prosze o szybka odpowiedz bo potrzebuje do zadania z przyrody

Agata agatadoering@op.pl
19 grudnia 2007

na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem u bociana prosze o szybka odpowiedz bo potrzebuje do zadania z przyrody

Kala kala34@buziaczek.pl
9 grudnia 2007

właśnie... szkoda że nie ma sprawowanie opieki nad potomstwem ... ;/

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl