Dodano: 0 0000
Krzew z silnymi odrostami korzeniowymi. Liście: złożone nieparzystopierzasto z 3 do 7 listków; pojedyncze listki w zarysie jajowate, siedzące, brzegiem ostro piłkowane, spód blaszki biało filcowaty; liście złożone na długich ogonkach, z przylistkami, od spodu z zagiętymi kolcami. Pędy: roczne lub dwuletnie, wzniesione i łukowato wygięte, brunatne, nieco oszronione i pokryte drobnymi kolcami, zamierają pod koniec okresu wegetacji, po wydaniu owoców. Kwiaty: białe, pięciokrotne, średnicy około 10 mm, zebrane po około 10 w luźne kwiatostany groniaste, wyrastające w kątach liści pędów zeszłorocznych, płatki wzniesione do góry, tak długie jak działki kielicha, liczne pręciki i słupki. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoc: zbiorowy wielopestkowcowy, barwy czerwonej lub żółtej, odpada po dojrzeniu od silnie wypukłego dna kwiatowego.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Rosidae - różowe
 • Nadrząd: Rosanae - różopodobne
 • Rząd: Rosales - różowce
 • Rodzina: Rosaceae - różowate
 • Podrodzina: Rosoideae - różowe
Przynależność fitosocjologiczna: Klasa Epilobietea angustifolii, Zbiorowisko Rubetum idaei
wygląd Krzew z silnymi odrostami korzeniowymi. Liście: złożone nieparzystopierzasto z 3 do 7 listków; pojedyncze listki w zarysie jajowate, siedzące, brzegiem ostro piłkowane, spód blaszki biało filcowaty; liście złożone na długich ogonkach, z przylistkami, od spodu z zagiętymi kolcami. Pędy: roczne lub dwuletnie, wzniesione i łukowato wygięte, brunatne, nieco oszronione i pokryte drobnymi kolcami, zamierają pod koniec okresu wegetacji, po wydaniu owoców. Kwiaty: białe, pięciokrotne, średnicy około 10 mm, zebrane po około 10 w luźne kwiatostany groniaste, wyrastające w kątach liści pędów zeszłorocznych, płatki wzniesione do góry, tak długie jak działki kielicha, liczne pręciki i słupki. Okres kwitnienia: od maja do września. Owoc: zbiorowy wielopestkowcowy, barwy czerwonej lub żółtej, odpada po dojrzeniu od silnie wypukłego dna kwiatowego.
wymiary Przeciętna wysokość tej rośliny wynosi 160 cm, na glebach zasobnych w składniki pokarmowe może przekraczać nawet 2 m.
występowanie Gatunek szeroko rozprzestrzeniony na terenie całej Europy, w kraju pospolity, w górach po piętro kosodrzewiny. Preferuje siedliska żyzne, wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i dobrze naświetlone, często spotykany w lasach na polanach, w zaroślach, na wrzosowiskach, miejscach kamienistych, uprawiany także w ogrodach.
ochrona Brak.
uwagi Owoce maliny są od wieków cenione za swój niepowtarzalny smak i aromat. Spożywana jest w stanie świeżym oraz przetworzonym w postaci soków, dżemów, syropów, nalewek, galaretek oraz win. Dojrzałe owoce maliny zawierają od 3 do 8,5% cukrów (głównie glukoza i fruktoza), kwasy organiczne (kwas jabłkowy, cytrynowy i nieznaczne ilości kwasy salicylowego i mrówkowego), związki mineralne (głównie fosfor i miedź oraz nieznaczne ilości żelaza), natomiast odznacza się stosunkowo małą zawartością witamin (wit. C, B2), jeśli jednak chodzi o zawartość prowitamin to jest ona dużo większa (prowitamina A, B1, i PP). Malina znajduje zastosowanie również w medycynie ludowej i przemyśle farmaceutycznym. Suszone owoce stosuje się jako środek napotny w stanach gorączkowych, syrop znajduje zastosowanie w farmacji jako dodatek do innych leków, w celu złagodzenia przykrego smaku, oraz jako środek przeciwgorączkowy. Zasobne w garbniki, kwasy organiczne, śluzy i sole mineralne są suszone liście, napar stosuje się przy biegunkach, krwawieniach wewnętrznych, schorzeniach skóry i jamy ustnej, natomiast liście sfermentowane można używać w zastępstwie herbaty.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl