Dodano: 7 stycznia 2011
Zimozielony półkrzew (krzewinka), o zimotwałych liściach z płożącymi się zdrewniałymi podziemnymi rozłogami, słabo rozgałęziającymi się. Łodyga: drewniejące gałązki wzniesione lub podnoszące się, obficie ulistnione na szczycie, powierzchnia naga. Liście: podłużnie lancetowate, skórzaste, o podwiniętym brzegu, spodem sinobiałe od woskowatego nalotu, na górnej stronie ciemnozielone. Kwiaty: na szczycie gałązek w liczbie 2-8, zebrane w baldachogrona. Kielich i korona 5-krotne; płatki korony bladoróżowe, kulistojajowate. Okres kwitnienia: od końca kwietnia do czerwca i po raz drugi w lipcu i w sierpniu. Owoc: torebka, pękająca komorowo.
Dodano: 30 lipca 2007
Roślina wieloletnia z podwójną bulwą pędową, okrytą resztkami starych liści. Liście: sztywne, całobrzegie, do 25 cm długości i 2 cm szerokości, szablaste, ostro zakończone, barwy zielonoszarej. Łodyga: pojedyncza, sztywna. Kwiaty: duże, liliowopurpurowe, u podstawy z dwoma podsadkami, zebrane w gęsty, 4-10 kwiatowy, jednostronny kwiatostan groniasty; okwiat pojedynczy zrośnięty u nasady w krótką rurkę; 3 pręciki i jeden słupek zrośnięty z 3 owocolistków. Okres kwitnienia: przypada na lipiec i sierpień. Owoc: typu torebka z 3 podłużnymi żebrami, na szczycie wklęsła, wypełniona oskrzydlonymi nasionami.
Dodano: 30 lipca 2007
Dwupienna, zimozielona bylina o długim podziemnym kłączu. Liście: na długich ogonkach, pięcioklapowe, w zarysie kształtu nerkowatego, pofałdowane, brzegiem karbowano piłkowane, w liczbie od 1 do 4 w górnej części pędu. Pędy: owłosione, bezbronne; wegetatywne długie i płożące się po ziemi; kwiatowe wzniesione, pojedyncze, z łuskowatymi liśćmi w dole. Kwiaty: białe, pięciokrotne, pojedynczo występujące na końcach pędów, do 2 cm średnicy, męskie wyraźnie większe od żeńskich; działki kielicha do tyłu odgięte, płatki odwrotnie jajowate; pręciki i słupki liczne. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia. Owoc: zbiorowy wielopestkowcowy, barwy początkowo czerwonej, później żółtawoczerwonej.
Dodano: 30 lipca 2007
Naga bylina błotna o silnych, grubo członowanych, pełzających kłączach. Liście: złożone, trójlistkowe o listkach w zarysie odwrotnie jajowatych, brzegu całym lub karbowanym, wyłącznie odziomkowe, skrętolegle ustawione, długoogonkowe, rozszerzone u nasady w dłoniastą pochwę Łodyga: sztywna, bezlistna, zakończona kwiatostanem. Kwiaty: różowobiałe, zebrane w gęste stożkowate grona, pięciokrotne, do 15 mm średnicy osadzone na krótkich szypułkach, u podstawy których występują dwa podkwiatki; okwiat podwójny z kielichem lejkowato dzwonkowatym i koroną z odgiętymi w dół i pokrytymi włoskami od strony wewnętrznej płatkami; 5 pręcików z fioletowymi pylnikami; słupek jeden zrośnięty z dwóch owocolistków z długą szyjką. Okres kwitnienia: od maja do czerwca. Owoc: typu torebka, jajowata, do 13 mm długości, wypełniona brązowymi nasionami.
Dodano: 13 czerwca 2007
Zimozielona, płożąca się krzewinka. Liście: odwrotnie jajowate, do 3 cm długości, skórzaste, ciemnozielone z wierzchu, jaśniejsze spodem, z wyraźnie widoczną nerwacją, zbiegające po pędzie w krótki ogonek, skrętolegle osadzone, brzeg blaszki cały, owłosiony Łodyga: rozesłana, do 1 m długości, za młodu delikatnie owłosiona, starsza łuszcząca się, pokryta brunatną korą. Kwiaty: zebrane po 4-5 na końcach pędów, zwieszają się w dół z krótkich szypułek; działki kielicha biało obrzeżone, krótkie; korona zrosłopłatkowa, jasnoróżowa lub biała, dzwonkowata, beczułkowato rozdęta u nasady, zakończona 5 ząbkami, długości 3-4 mm; 10 pręcików z rowkowatymi wyrostkami na pylnikach. Okres kwitnienia: od maja do czerwca Owoc: kulista, czerwona i mączysta jagoda.
Dodano: 16 marca 2007
Roślina wieloletnia o długim, wrzecionowatym korzeniu, z którego po ścięciu łodygi wyrastają pączki pędowe. Cała roślina zawiera mleczny sok. Liście: zebrane w przyziemną rozetkę, bardzo zmienne w zależności od warunków siedliskowych, w zarysie szerokołopatkowate, pierzasto wcinane od wrębnych do siecznych. Łodyga: silnie skrócona. Kwiaty: żółte, bardzo drobne, wyłącznie języczkowe, zebrane w przypominające pojedynczy kwiat kwiatostany typu koszyczek, średnicy 2-6 cm, na długich do 40 cm szypułach, pojedynczy kwiatek posiada okwiat podwójny, kielich w postaci włosków, tworzących tzw. puch kielichowy, korona zrośnięta z pięciu płatków w języczek, pręcików pięć, zrośniętych pylnikami wokół słupka, który zbudowany jest z dwóch owocolistków Okres kwitnienia: od marca do października. Roślina owadopylna, miododajna. Owoc: niełupka zaopatrzona w aparat lotny, powstały z puchu kielichowego.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl