Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na Pojezierzu Mazurskim (Pojezierzu Olsztyńskim), graniczy z Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Dolina Maruzki, na obszarze Natura 2000 (PLH280052 Ostoja Napiwodzko-Ramucka i PLB280007 Puszcza Napiwodzko-Ramucka), na OChK Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, na wysokości 140 m n.p.m.

powierzchnia 510,26 ha (Leyding 1959). 903 ha, 867 ha (Choiński 1991). 908 ha (Protas 2007).
głębokość Maks. - 52 m, śr. - 14,9 m (Choiński 1991).
klasa czystości W 2002 roku wody jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości natomiast zbiornik do I kategorii podatności na degradację (Różański i wsp. 2003).
dno Urozmaicone, liczne górki i głęboczki. W płytkich partiach porośnięte rdestnicami, rogatkiem i ramienicami.
dorzecze Kanał Swaderki - Marózka - Łyna.
użytkownik rybacki Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Sp. z o.o.
dostępność Dobrze dostępne od strony miejscowości i ośrodków wypoczynkowych. W wielu miejscach możliwy jest dojazd nad brzeg jeziora. Wokół brzegów kilka dużych i sporo niewielkich pomostów wędkarskich.
ośrodki Ośrodek Wypoczynkowy w Mierkach, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Perkoz, Zespół Hotelowy Kormoran, Ośrodek w Zielonowie.
kąpieliska Dużo kąpielisk w ośrodkach wypoczynkowych.
wypożyczalnie W ośrodkach wypoczynkowych i u prywatnych gospodarzy.
brzegi Linia brzegowa jest rozwinięta, urozmaicona zatokami i półwyspami. Najbliższe otoczenie to bory mieszane i świeże Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i zabudowania wsi. Miejscami brzegi są strome i urwiste, porośnięte wyspowo szuwarem z dominacją trzciny i pałki.
miejscowość Pluski, Olsztyn.
hobby Wędkarstwo (sielawa, sieja, leszcz, płoć, okoń, szczupak, węgorz, miętus). Jezioro należy do obwodu rybackiego jeziora Pluszne w zlewni rzeki Łyna - nr 8.
Nurkowanie. Jezioro doskonale nadaje się do nurkowania. Dojazd jest możliwy w wielu miejscach nad sam brzeg. Ciekawa jest okolica wyspy, na którą w czasie II wojny światowej niemieccy piloci samolotów rzucali betonowe bomy aby ustawić przyrządy celownicze. Jezioro kryje także inne ciekawostki i wraki.
miejsca Miodówko - połączenie wodne z Plusznego przez Miodówko do Pasłęki, Łański Piec - słup oddziałowy.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro należy do największych na Pojezierzu Olsztyńskim. Istnieje siedem półwyspów. Największy z nich nazywany jest Waszeta. Południowo-wschodnia zatoka nazywana jest jeziorem Pluszne Małe, natomiast wschodnia Zatoką Księżycową. Do zatoki Pluszne Małe dopływa ciek Kanał Świerkocin z jeziora Staw, a z południowej części głównego plosa wypływa Kanał Swaderki do jeziora Poplusz Wielki. Na północ i na południe od Zielonowa dopływają dwa cieki odwadniające łąki w okolicy Gryźlin. Istnieją trzy wyspy, dwie na wysokości Plusek (4,7 ha i 0,5 ha) i jedna na wysokości Łańskiego Pieca (0,35 ha).
Zlewnia bezpośrednia jeziora wynosi 993 ha (Różański i wsp. 2003).
inne Po niemiecku nazywane jest Gross Plautziger See (1878). Inne nazwy to Plautzen (1595), Plawzake (1469), Pluczig, Plutczig (1428), Pluczik (1357), Pluczk (1356), Plauczke, Pluske (1350), Pluskie Jezioro (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

wega emil.mk@wp.pl
13 września 2011

Witam
też potwierdzam opinie o jeziorze plusznym,w zeszlym roku bylem tu kilka razy i zawsze łowilem ładne okazy,leszcze po 3-4kg,szczupaki 80-90cm,a teraz nie ma zadnej ryby poza tegoroczną ,czyli szczupak 30cm,oraz leszcz 15cm,bylismy na kilka samochodów w sumie 11 wedkarzy kazdy innym stylem łowil i zaden nie złapal okazu,ponadto na echosondzie nic oprócz drobnicy nie widac,pytalismy miejscowych z mierek ,olsztynka,twierdza dopóki Niemiec będzie kupował rybe w Szwaderkach to na plusznym nic nie bedzie,niewoda ciągna codziennie,ponadto jest kilku miejscowych klusowników równiez ktorzy poźniej dostarczają rybe do miejscowych hoteli i pensjonatów,taka jest prawda o plusznym

tomasz t.m.molin@wp.pl
6 lipca 2011

witam wszystkich
właśnie wróciłem z nad Plusznego po 2 tygodniowym pobycie. Jezioro czyste, piękne i otoczenie też..... Ale.... bywam na Warmii i Mazurach co roku, od trzydziestuparu lat, łowiąc w różnych jeziorach z różnym skutkiem ale zawsze z czymś ,,niewstydliwym,, w siatce ! Ale to czego doświadczyłem nad Plusznym to po prostu moje wędkarskie Waterloo... ;( , 2 tygodnie siedzenia, 2 tygodnie nęcenia, 2 wędkarzy, 4 wędki, wykożystane wszelkie mozliwości przynętowe.... i kicha.... największy okaz to leszczyk 18cm, i przypadkowy okonek 33cm na rosówkę....reszta to drobnica po 1012 cm..... wstyd. Ale za to czasami 3 rzazy dziennie pływali szwaderkowi kłusownicy i podobni od właściciela smażalni w Pluskach, z rozmów z wędkażami z Olsztynka i Olsztyna wynika że wszystkie opinie o złodziejskiej gospodarce na Plusznym to prawda!!!!!!! a do tego opłaty za łowienie w .... łowisku specjalnym- bo takie podobno jest Pluszne/ najwyższe jakie płaciłem na Mazurach i Warmii.... Reasumując- jeśli ktoś wybiera się nad Pluszne na ryby- strata czasu i pieniędzy, jeśli tylko po odpoczynek no jak najbardziej polecam, aczkolwiek Pluszne obięte jest strefą ciszy to motorówki się pojawiają i to nie tylko policji wodnej.... - dziwne!!!!!! pozdrawiam

pędzel jankes_zbuj@wp.pl
28 czerwca 2011

witam od ktorej strony istnieje możliwiść rozbicia namiotu na dziko, pod wzwlędem wejscia do wody i wędkowania

jast68 jast68@wp.pl
18 kwietnia 2011

Byłem tam parę lat temu ale nie w hałaśliwych Pluskach a w cichym Zielonowie. Jezioro rzeczywiście piękne a i woda czysta. Wędkarsko wyszło mi blado. Łapałem z brzegu leszczyki do 35 cm i płotki po 20-25 cm sztuka. Co ciekawsze im bliżej południa tym było więcej brań. To i tak było chyba dobre miejsce bo na przybrzeżnych drzewach wisiało sporo sprężyn zanętowych po nieudanych wędkarskich zarzutach. Zgadzam się ze słowami poprzednika, że największymi kłusownikami są rybacy. Niestety dotyczy to większości mazurskich jezior.

shimano kashiula@tlen.pl
21 marca 2011

Witam ja też jestem stałym wędkarzem tego i wyłącznie tego jeziora latem i zimą ! ogarnia mnie wściekłość na tą bandycką gospodarkę prowadzoną przez Szwaderki.Lowie od1994 r. U przyjaciół w domkach wisiały ogromne łby szczupaków,ale to już tylko bajka o żelaznym wilku,od 1996 pływam z echosondą i było na niej duuużo ryby ale po 2000 coraz mniej.Dzień w dzień niewodem ciągano,nie oszczędzali także zimy ,niewodem spod lodu popełniając także przestępstwo przeciwko życiu ludzkiemu nie zaznaczając ogromnych dziur w lodzie ! Woda oczywiście zaczęła być spuszczana w wyniku czego podziurawione były dna w łodziach nie mówiąc o zaburzeniach w ekosystemie,(po zawiadomieniu m.in. prokuratury w 2007r.proceder na razie ustał)sieci stawiano 10,15 pod powierzchnią wody ,więc uszkadzane były silniki,od podanego wyżej roku podobno zakazano tez niewodów ale w listopadzie ciągnęli jako żywo dla odłowu mikroskopijnej już sielawy i nawet udało się odłowić kilkanaście siei na tym siejowym łowisku.Codo okresu ochronnego które wg.prawa wodnego obowiązuje także rybaków po spłynięciu lodów masowo odławiano szczupaka.Jako siejowiec informuje-zapomnijcie koledzy o siei-gatunek wymarly w tym jeziorze i w Lańskim także,zapomnijcie o mormyszce chyba że mikroskopijnej na żyłce 0.8 ,ja już tylko na haczyk 0.20 -a wszytko może się uda po namierzeniu sondą + 1 kg.jocersa na 3 dni i siedzenia non-stop aż d....pa zmarznie,era mormyszki z peczkami ochotek skończyła się.okonia dużego zimowego też już już prawie nie uświadczysz,nie pomaga okoniowcom latanie pojeziorze samochodami jak to było ubiegłej zimy,tej natomiast od 10,15 lutego praktycznie sporadycznie pojawiali się jeszcze naiwni.Bzdurne opowieści o żartych kormoranach i wędkarzach(bo prawdy o tych pierwszych trochę o drugich wcale) to jedynie przykrywka dla grabieżczych poczynań Szwaderek - ludzie to jest nasza własność a my wędkarze nie protestujemy chociaż zapewne na wielu innych jeziorach dzieje się podobnie.Konkluzja:proponuje zorganizować na pluszny mistrz.świata w połowie ciernika-nawet po dwa biorą naraz na wszystkich głębokościach , płynąc zaś łodzią z silnikiem na fali nie zauważysz plastikowej przeżroczystej butelki-to sieć " zaznaczona" więc biada twojemu sprzętowi. Teraz na zakończenie mojego długiego gorzkiego wywodu Pluszne i Lańskie nie jest już łowiskiem specjalnym booo specjalnie ryb w nich nie ma ! opłata za caaały rok kosztuje 200 zł w tym jest też troling(Pluszne). a niestety mogę łowić z różnych przyczyn tylko na tym j.więc po sezonie coś dopisze. Jeszcze jedno ,może zna ktoś przepis na danie z ciernika. Szimano

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl