Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się między Ruskiem Małym i Sąpłatami, na wysokości 148,8 m n.p.m., na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego.

powierzchnia 89 ha (Leyding 1959). 81,4 ha, 77,5 ha (Choiński 1991). 83 ha (Protas 2007).
głębokość Maks. - 16 m, śr. - 5 m (Choiński 1991). Maks. - 16 m, śr. - 4,5 m (Protas 2007).
ryby wzdręga, ukleja, sandacz, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Piaszczyste i piaszczysto - muliste. Roślinność zanurzona porasta dno w płytkich partiach.
dorzecze Omulew.
użytkownik rybacki Kompania Mazurska Sp. z o.o.
dostępność Bardzo dobry dostęp praktycznie ze wszystkich stron, poza zabudowanym terenem prywatnych posesji.
Dojechać można szosą z Barczewa na południowy - wschód, do Bartołt Wielkich, dalej do Rum. W Rumach skręcamy w prawo do Sąpłat. W Sąpłatach, po prawej stronie drogi zaczyna się już jezioro.
Pomosty są różnej wielkości i jest ich dużo. W ośrodku wypoczynkowym, w Sapłatach jest największe molo.
ośrodki Duży ośrodek w Sąpłatach.
kąpieliska Wiele dzikich zejść do wody.
wypożyczalnie W ośrodku wypoczynkowym.
brzegi Najbliższe otoczenie to zabudowa Sąpłat, Julianowa i działki rekreacyjne graniczące z linią brzegową, łąki, pastwiska i nieużytki. Brzegi są wysokie, miejscami stromo schodzące do wody. Od północnego-zachodu jest zwarty kompleks leśny. Roślinność szuwarowa porasta brzegi pasem różnej szerokości, czasem występuje wyspowo. Dominuje trzcina, oczeret, pałka i ponikło. Linia brzegowa jest dość dobrze rozwinięta o całkowitej długości 7200 m.
miejscowość Sąpłaty, Rusek Mały, Dźwierzuty.
hobby Wędkarstwo. Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Sąpłaty w zlewni rzeki Omulew nr 4. Użytkownikiem rybackim jest gospodarstwo rybackie Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o.
Jezioro Sąpłaty jest jeziorem typu sandaczowego. W zbiorniku dominują ryby karpiowate, przede wszystkim leszcz, lin, krąp, płoć, ukleja i karaś srebrzysty. Drapieżniki zasiedlające jezioro to sandacz, szczupak, okoń i węgorz. Gospodarka zarybieniowa opiera się na drapieżnikach: sandaczu i szczupaku. Jezioro użytkowane jest w typie gospodarki wędkarsko-rybackiej. Wędkarze łowią drapieżnika i ryby karpiowate, natomiast odłowy rybackie mają przede wszystkim charakter regulacyjny, nakierowany na drobne ryby karpiowate.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro jest przepływowe. W południowej części dopływa niewielki ciek z jeziora Ruskiego. Na północny jest jeden dopływ odwadniający okolicę Koloni Sąpłaty.
W południowej części zbiornika powstała niewielka, 4 arowa, podmokła wysepka.
Na zachodzie jezioro ma dwie duże zatoki, które obecnie są silnie wypłycone i intensywnie zarastają.
inne Inaczej nazywane jest Samplatter See (1922), Samplat (1388, 1411), Samplot (1400), Sómpłackie Jezioro, Sómpłat (Leyding 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Turysta wedrowiec
17 maja 2012

Podzielam opinię o zielonej wodzie w tym jeziorze. Jeśli ktoś nie obawia się kąpać w takiej zielonej wodzie, to życzę powodzenia, a później pewnie wizyty u dermatologa. Objechałem całą okolicę i muszę stwierdzić, że w pobliżu wszystkie jeziora są o wiele czyściejsze, a wiele z nich ładniejszych. Nie polecam tego jeziora!!!

magik cgo@op.pl
12 sierpnia 2011

Byłem tam w tym roku, spałem u Kalinowskich - nie polecam!
Aroganccy i nieuprzejmi właściciele, oczekujący opłaty za byle co. Jeśli chodzi o ryby, to dużo nie ma, ale zdarzył mi się lin 1kg, okoń 0,5 kg i ładne wdręgi ok 30 cm. Są też szczupaki ok 0,5 metrowe. Najlepiej biorą na oczkach przylegających do głównego jeziora. Okoliczne lasy - urokliwe.

jast68 jast68@wp.pl
19 sierpnia 2010

I ja tam byłem w tym roku. Kwatera przy starej szkole. Co prawda miejsce niezbyt kameralne ale wszystko rekompensowała życzliwość gospodarzy. Z ryb udało mi się upolować kilka okoni w rozmiarach 25-32 cm. Niestety marnie tam z białą rybą. Pełno karasi dłoniaków oraz płotek i leszczyków ale niestety tej samej wielkości co karasie.. Może to wynik tego,że wędkowałem tylko w jednym miejscu ? Warto zrobić sobie kilka wycieczek rowerowych po okolicznych lasach. W pobliżu też kilka mniejszych i większych jeziior. Potwierdzam niestety zielonkawy kolor wody w jeziorze ale nie jest to efekt jakiegoś zanieszyszczenia i w żadnym wypadku nie przypomina zupy szczawiowej więc spokojnie się można wykąpać. Ktoś napisał o brudnych brzegach jeziora. Ja tego nie stwierdziłem. W wolnej chwili można zwiedzić muzeum regioinalne. Jest tam kilka ciekawych eksponatów stwierdzających jak to drzewiej bywało. Podsumowując wszystkie za i przeciw polecam odwiedzenie Sąpłat .

wędkarz wedrowiec45@wp.pl
19 lipca 2010

Sugerując się miejscem tego jeziora w rankingu, dzisiaj pojechałem je zobaczyć. Okolica ładna, ale samo jezioro to TRAGEDIA - zielone, przezroczystość wody żadna, brud przy brzegach. Ja z pewnością nie wszedł bym do tego bajora, aby się wykąpać. A gdy do tego dołożymy wcześniejsze komentarze o braku w nim ryb - to nie wiem skąd to jezioro znajduje się tak wysoko w rankingu najładniejszych jezior.

Ilona kempiasta@wp.pl
16 marca 2010

Okolica sympatyczna,cisza i spokoj.Energopol dzierzawiacy jezioro czysci co sie da,tak ze na wieksze ryby nie liczcie.

 • Jednodniowe (44 zł)
 • Dwudniowe (69 zł)
 • Trzydniowe (94 zł)
 • Tygodniowe (179 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z brzegu i lodu (289 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z łodzi, brzegu i lodu (439 zł)
 • Całoroczne VIP - Wszystkie jeziora z łodzi, brzegu i lodu (779 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu - 1 dzień (44 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl