Dodano: 29 listopada 2004
systematyka Rząd: Coleoptera - chrząszcze
Podrząd: Polyphaga - chrząszcze wielożerne
Nadrodzina: Elateroidea - sprężykokształtne
Rodzina: Elateridae - sprężykowate
Podrodzina: Corymbitinae
Rodzaj: Ctenicera - zaciosek
Gatunek: Ctenicera pectinicornis (Linnaeus, 1758) – zaciosek grzebykoczułki
Synonimy nazwy łacińskiej:
Elater pectinicornis Linnaeus, 1758
Elater flabellicornis Voet, 1806
Elater aeneopectinicornis De Geer, 1774
budowa Ciało wydłużone, umiarkowanie sklepione. Barwa w odcieniach zieleni z metalicznym połyskiem, jedynie czułka i odnóża czarne. Powierzchnia pokryw i przedplecza porośnięta delikatnym i krótkim owłosieniem barwy kremowej lub żółtawej. Głowa mocno, ale nierównomiernie punktowana. Czułka od trzeciego członu grzebieniaste lub piłkowane. Przedplecze dłuższe niż szersze, jego tylne kąty wykształcone w kolec odgięty do tyłu i na zewnątrz. Przez jego środek biegnie rowek środkowy. Powierzchnia przedplecza pokryta marszczona mikrorzeźbą. Tarczka ku końcowi półowalna. Bruzdki pokryw stosunkowo głębokie a leżące pomiędzy nimi zagoniki drobno punktowane i wypukłe. Wierzchołek pokryw równomiernie zaokrąglony.
Dymorfizm płciowy: samica jest z reguły masywniejsza i ma piłkowane czułka w odróżnieniu od samca , który ma czułka grzebieniaste.
występowanie Gatunek występuje w całej Europie, na wschód dociera do Syberii a na południe do Kaukazu i Azji Mniejszej. Zamieszkuje tereny nizinne i górskie. Można go spotkać na terenach otwartych: wilgotnych łąkach, polanach śródleśnych i brzegach lasów. Owady dorosłe pojawiają się od kwietnia do końca lipca.
rozwój Samica składa jaja bezpośrednio do gleby. Larwy, które dorastają do 27 mm długości odżywiają się różnorodnym pokarmem znalezionym w glebie. Przepoczwarczenie następuje jesienią w powierzchniowej warstwie gleby. Dorosłe owady pojawiają się bardzo wcześnie wiosną. Samce cały czas spędzają na roślinach, natomiast samice schodzą na ziemie w celu składania jaj.
uwagi Zaciosek grzebykoczułki podobnie jak wszystkie sprężyki posiada zdolność podskakiwania. W momencie, gdy owad ten przewróci się na grzbiet spadając z rośliny wykonuje dość wysokie skoki. Potrafi skoczyć na około 30 cm w górę przy „wzroście” niecałe 2 cm – to tak jakby człowiek o wysokości 1,7 m skoczył z miejsca na wysokość 25,5 metra. Skakanie zachodzi dzięki ruchomo połączonemu przedtułowiu z śródtułowiem oraz działaniu mechanizmu polegającego na bardzo szybkim wślizgiwaniu się wyrostka przedpiersia w specjalny dołek na śródpiersiu.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl