Dodano: 0 0000
ubarwienie Młode tołpygi białe mają srebrzysty kolor łusek. U starszych osobników barwa boków matowieje i przechodzi w ołowianoszarą. Grzbiet, wierzchnia część głowy, oraz płetwa grzbietowa i ogonowa mają kolor zielonoszary, brzuch ma kolor srebrzysty. Płetwy parzyste i płetwa odbytowa są jaśniejsze, lekko żółtawe.
występowanie Naturalnym siedliskiem tołpygi białej są olbrzymie systemy wodne Amuru, Huang-ho i Jangcy. Występuje także w Japonii, Rumunii, Stanach Zjednoczonych i w Polsce.
pokarm Pokarm tołpygi białej stanowią głównie okrzemki, zielenice i sinice. Tołpyga biała może odżywiać się w dwojako: aktywnie przez czynne odcedzanie wody i pasywnie przez połykanie planktonu odcedzonego podczas oddychania.
rozród Aklimatyzowaną tołpygę białą rozmnaża się sztucznie, wstępnie przetrzymując tarlaki w wodzie podgrzanej, a następnie stosując iniekcję hormonów gonadotropowych w celu uzyskania produktów płciowych. W rzekach Chin rozród tołpygi białej przebiega od kwietnia do lipca. Maksymalna temperatura wody notowana podczas rozrodu wynosiła 30C. Rozród zachodzi w warunkach dużego przyboru wody. Miejsca rozrodu charakteryzują się bystrym prądem (1,1-1,7m/s) i kamienistym lub piaszczystym dnem. Jaja składane są w kilku porcjach, w górnych warstwach wody. Półpelagiczne jaja znoszone są z prądem wody w dół rzeki i w tym czasie przechodzą rozwój.
rodzina Karpiowate.
rozwój W czasie od 2 do 3 godzin od momentu złożenia jaj otoczka ich silnie pęcznieje i powiększa swoją średnicę od 1,2 do 3,5 mm. Termin wylęgu mieści się w granicach od 24 do 40 godzin. Tuż po wylęgnięciu larwy mierzą 6 mm długości. Kolor ich jest żółtawobiały, pigmentacji brak. W pierwszym etapie rozwoju pojawia się pigmentacja oczu, następuje przejście na oddychanie skrzelowe i obserwuje się wyraźnie ruchy otwierania i zamykania przewodu gębowego. Moment całkowitej resorpcji woreczka żółtkowego zbiega się z wypłynięciem wylęgu na rozlewiska rzek, co następuje od 7 do 10 dnia od momentu wyklucia się larwy. Podstawowy pokarm wylęgu stanowią wrotki.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl