Dodano: 10 czerwca 2004
 1. Ścieżkę można przebyć pieszo lub rowerem.
  Oznakowanie szlaku: tablice informacyjne w Rybnie i Rumianie. Cały szlak jest oznaczony w terenie znakiem graficznym /zielona strzałka/. - sklepy spożywcze na szlaku znajdują się w miejscowościach: Rybno, Rumian, Nowa Wieś Ostródzka (na terenie Ośrodka wypoczynkowego w sezonie turystycznym), Szczupliny.
 2. Trasa ścieżki stanowi pętlę , której początek i koniec znajduje się w tym samym miejscu.
 3. Na znacznym odcinku trasa ścieżki biegnie brzegiem jeziora Rumian.

NIE POSIADASZ ZIEMI JESTEŚ TYLKO JEJ STRÓŻEM

PAMIĘTAJ !!! W czasie obcowania z przyrodą przestrzegaj zasad, które pozwolą na zachowanie tego pięknego terenu w niezmienionym stanie.
Przyroda odwdzięczy się pięknymi widokami, czystym powietrzem i wodą oraz bujną roślinnością.

Przykazania ekologiczne
 1. NIE ŚMIECIĆ
 2. NIE ZABIJAJ ZWIERZĄT
 3. NIE PŁOSZ ZWIERZĄT
 4. NIE WJEŻDŻAJ SAMOCHODEM DO LASU
 5. NIE HAŁASUJ
 6. NIE PAL OGNIA
 7. NIE ZRYWAJ ROŚIN
 8. NIE NISZCZ ROŚIN
Trasa ścieżki turystycznej "Wokół jezioru Rumian" w całości leży w obrębie Welskiego Parku Krajobrazowego (WPK) na terenie gminy Rybno.

WPK położony jest w mezoregionie Garbu Lubawskiego na granicy województw ciechanowskiego (gminy Lidzbark, Rybno, Płośnica) i toruńskiego (gmina Grodziczno). Utworzony został w 1995r. (część ciechanowska) i 1996r. (część toruńska). Powierzchnia WPK wynosi ponad 24 tys. ha. Punktem wyjściowym naszej trasy będzie parking położony w centrum Rybna tuż obok Komisariatu Policji. Przed wyruszeniem w drogę możemy zdecydować się na posiłek w restauracji "Jezioranka". Rybno jest siedzibą gminy, której obszar wynosi 147 km2 i zamieszkany jest przez około 7 tys. osób. Przez Rybno przebiega szlak kolejowy Warszawa -Gdańsk.

Pierwsza wzmianka na temat tej wsi występuje w 1355 roku, znajduje się tu kościół z XIX wieku drewniano - murowany oraz grodzisko średniowieczne" Groszkowska Góra".

W Rybnie kierujemy się w stronę Lubawy mijając po lewej stronie Dom Strażaka oraz Urząd Gminy. Jedziemy w kierunku przystanku Nr 1. Droga utwardzona, asfaltowa. Rzeźba terenu jest urozmaicona, powstała w następstwie działalności lądolodu i wód lodowcowych podczas ostatniego zlodowacenia (ok. 22 - 17 tys. lat temu).

Około 70% powierzchni gminy zajmują równiny. Po przejechaniu około 3 km dojeżdżamy do Rumiana.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl