Dodano: 16 marca 2007
Roślina wieloletnia o długim, wrzecionowatym korzeniu, z którego po ścięciu łodygi wyrastają pączki pędowe. Cała roślina zawiera mleczny sok. Liście: zebrane w przyziemną rozetkę, bardzo zmienne w zależności od warunków siedliskowych, w zarysie szerokołopatkowate, pierzasto wcinane od wrębnych do siecznych. Łodyga: silnie skrócona. Kwiaty: żółte, bardzo drobne, wyłącznie języczkowe, zebrane w przypominające pojedynczy kwiat kwiatostany typu koszyczek, średnicy 2-6 cm, na długich do 40 cm szypułach, pojedynczy kwiatek posiada okwiat podwójny, kielich w postaci włosków, tworzących tzw. puch kielichowy, korona zrośnięta z pięciu płatków w języczek, pręcików pięć, zrośniętych pylnikami wokół słupka, który zbudowany jest z dwóch owocolistków Okres kwitnienia: od marca do października. Roślina owadopylna, miododajna. Owoc: niełupka zaopatrzona w aparat lotny, powstały z puchu kielichowego.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Asteridae - astrowe
 • Nadrząd: Asteranae - astropodobne
 • Rząd: Asterales - astrowce
 • Rodzina: Asteraceae - astrowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Rząd Fagetalia
wygląd Roślina wieloletnia o długim, wrzecionowatym korzeniu, z którego po ścięciu łodygi wyrastają pączki pędowe. Cała roślina zawiera mleczny sok. Liście: zebrane w przyziemną rozetkę, bardzo zmienne w zależności od warunków siedliskowych, w zarysie szerokołopatkowate, pierzasto wcinane od wrębnych do siecznych. Łodyga: silnie skrócona. Kwiaty: żółte, bardzo drobne, wyłącznie języczkowe, zebrane w przypominające pojedynczy kwiat kwiatostany typu koszyczek, średnicy 2-6 cm, na długich do 40 cm szypułach, pojedynczy kwiatek posiada okwiat podwójny, kielich w postaci włosków, tworzących tzw. puch kielichowy, korona zrośnięta z pięciu płatków w języczek, pręcików pięć, zrośniętych pylnikami wokół słupka, który zbudowany jest z dwóch owocolistków Okres kwitnienia: od marca do października. Roślina owadopylna, miododajna. Owoc: niełupka zaopatrzona w aparat lotny, powstały z puchu kielichowego.
wymiary Do 50 cm.
występowanie Gatunek rozprzestrzeniony na terenie całej Europy.
ochrona Brak.
uwagi Łacińska nazwa tego gatunku pochodzi od greckiego wyrazu taraxis, co oznacza zapalenie oczu. Soku mlacznego tej rośliny używano już w starożytności do leczenia stanów zapalnych oczu. Młode liście mniszka stanowią doskonały surowiec na wiosenne surówki, jedynym ograniczeniem w spożyciu tej rośliny jest jej gorzki smak, można się go pozbyć poprzez zawinięcie wyciętej rośliny w ciemną folię i przechowanie przez kilka dni w lodówce, również uprawa w piwnicy, bez dostępu światła łagodzi gorzki smak. Mniszek spożywany na świeżo oczyszcza organizm z tzw. zimowych złogów, działa wspomagająco na pracę wątroby i nerek, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, co przyspiesza trawienie i przemianę materii, obniża poziom cholesterolu we krwi i ciśnienie tętnicze, zawiera również cenne pierwiastki, jak: miedż, cynk, żelazo, kobalt, mangan, bor, glin, wapń, fosfor, magnez, molibden oraz witaminy A i C.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl