Dodano: 16 marca 2007
krzew lub niskie drzewo o pędach bezbronnych, kruchych, podatnych na złamania (od tej cechy pochodzi nazwa gatunku). Liście: w zarysie eliptyczne do jajowato-lancetowatych, całobrzegie, o tępym wierzchołku i klinowatej nasadzie oraz nieoskrzydlonym ogonku, z wierzchy ciemnozielone, spodem jaśniejsze od 3 do 8 cm długości i do 3,5 cm szerokości, unerwienie pierzaste z 6-9 parami nerwów bocznych, łukowato wygiętych na brzegu. Pędy: o korze szarej w jasne cętki, gładkiej. Pączki: nagie, ustawione skrętolegle na pędzie, małe, szczytowy nieco większy od bocznych, kwiatowe zbliżone kształtem do wegetatywnych, mogą być większe. Kwiaty: małe niepozorne, zielonawobiałe, wyrastają na krótkich szypułkach w kątach liści po 2-7, pięciokrotne, okwiat podwójny, płatki nieznacznie krótsze od działek, u nasady zwężone w paznokieć, pręciki krótsze od płatków. Okres kwitnienia: od maja do sierpnia Owoc: kuliste pestkowce, początkowo zielone, stopniowo przechodzą w barwę czerwoną, aż do czerni.
systematyka
 • Klasa Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa Rosidae - różowe
 • Nadrząd Rhamnanae - szakłakopodobne
 • Rząd Rhamnales - szakłakowce
 • Rodzina Rhamnaceae - szakłakowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Alnetea glutinosae, Quercetea robori-Petraeae.
wygląd krzew lub niskie drzewo o pędach bezbronnych, kruchych, podatnych na złamania (od tej cechy pochodzi nazwa gatunku). Liście: w zarysie eliptyczne do jajowato-lancetowatych, całobrzegie, o tępym wierzchołku i klinowatej nasadzie oraz nieoskrzydlonym ogonku, z wierzchy ciemnozielone, spodem jaśniejsze od 3 do 8 cm długości i do 3,5 cm szerokości, unerwienie pierzaste z 6-9 parami nerwów bocznych, łukowato wygiętych na brzegu. Pędy: o korze szarej w jasne cętki, gładkiej. Pączki: nagie, ustawione skrętolegle na pędzie, małe, szczytowy nieco większy od bocznych, kwiatowe zbliżone kształtem do wegetatywnych, mogą być większe. Kwiaty: małe niepozorne, zielonawobiałe, wyrastają na krótkich szypułkach w kątach liści po 2-7, pięciokrotne, okwiat podwójny, płatki nieznacznie krótsze od działek, u nasady zwężone w paznokieć, pręciki krótsze od płatków. Okres kwitnienia: od maja do sierpnia Owoc: kuliste pestkowce, początkowo zielone, stopniowo przechodzą w barwę czerwoną, aż do czerni.
wymiary Od 5 do 7 m wysokości.
występowanie Gatunek rozpowszechniony na obszarze całej Europy, za wyjątkiem dalekiej północy. W Polsce jest to jeden z najpospolitszych krzewów zarówno na niżu jak i niższych położeniach górskich. Kruszyna odznacza się szeroką skalą ekologiczną, jest powszechnie spotykana w podszycie borów szpilkowych i mieszanych, grądów, olsów, acydofilnych dąbrów. Rośnie również na torfowiskach, brzegach zbiorników wód płynących i stojących oraz zarośli łozowych, na podłożu o różnym pH od 3,5 do 8,0.
ochrona Gatunek objęty ochroną częściową.
Kruszyna pospolita należy do nielicznych gatunków, których egzystencja mimo intensywnego pozyskiwania dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego jest niezagrożona.
uwagi Gatunek znajduje zastosowanie jako roślina miododajna, rzadko ozdobna, przede wszystkim jako lecznicza. Surowcem zielarskim jest kora, która zawiera glikozydy antrachinowe (głównie frangulina) oraz garbniki, flawonoidy i saponiny. Główne zastosowanie ma w różnego typu mieszankach do sporządzania odwarów poprawiających perystaltykę jelit, jako środek przeczyszczający w przewlekłych zaparciach. Korę pozyskuje się wiosną przed rozwojem liści, złuszczoną korę suszy się, następnie wygrzewa przez godzinę w temp. 100 stopni Celsjusza. Nie stosuje się świeżej kory, gdyż ta ma właściwości wymiotne. Korę i owoce można również stosować do barwienia włókien wełny, owoce barwią na kolor żółtozielony lub fioletowy, natomiast kora na żółtobrunatny. Dawniej z kory wyrabiano również węgiel używany do produkcji prochu strzelniczego.


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"


piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl