Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na terenie obszaru Natura 2000, SOOS Ostoja Napiwodzko-Ramucka (PLH280052) i graniczy z OSOP Puszcza Napiwodzko-Ramucka (PLB280007), na wysokości 134 m n.p.m., na Równinie Mazurskiej.

powierzchnia 224,5 ha (Olszewski, Paschalski 1959, Leyding 1959). 211 ha; 213,2 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 35 m, 40 m (Olszewski, Paschalski 1959). Maks. - 29,5 m; śr. - 11,9 m (Choiński 1991).
klasa czystości Zbiornik o przeciętnym układzie termicznym - latem płytki epilimnion, hypolimnion o małej miąższości. Warstwa przydenna dobrze natleniona. Widzialność duża, bo sięgająca około 6,5 metrów. Jezioro na granicy α- i ß-mezotroficznego (Olszewski, Paschalski 1959).
W 1977 roku OBiKŚ w Olsztynie, prowadzać badania w czasie stagnacji letniej zakwalifikował wody Nart do II klasy czystości.
W 200o roku jezioro należyało do I kategorii podatności na degradację, a jego wody zakwalifikowano do I klasy czystości. Podobnie stan sanitarny odpowiadał I klasie czystości. Jest to jeden z najczystszych zbiorników województwa (WIOŚ 2002a).
dno Liczne głęboczki, piaszczysto - muliste, bogato porośnięte roślinnością (moczarka, ramienice). W środkowej części zbiornik jest stosunkowo płytki. Głębokość maksymalną odnotowano w południowo-wschodniej części jeziora.
dorzecze Sawica – Omulew – Narew – Wisła.
użytkownik rybacki Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie
dostępność Zbiornik dobrze dostępny. Dojechać można szosą z jedwabna do Szczytna. Na wysokości Nart, po lewej stronie szosy znajduje się opisywane jezioro.
ośrodki Liczne ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i domki letniskowe.
kąpieliska Sporo dzikich kąpielisk i pomostów wędkarskich. Zorganizowane przy centrum nurkowym z dużymi pomostami.
wypożyczalnie W ośrodkach wypoczynkowych, w centrum nurkowym oraz w prywatnych gospodarstwach.
brzegi Wysokie, pagórkowate miejscami strome. Słabo rozwinięta roślinność szuwarowa. Najbliższe otoczenie to lasy, łąki, pola, zabudowania wsi Narty i Warchały.
miejscowość Narty, Warchały, Brajniki, Jedwabno, Szczytno.
hobby Wędkarstwo (szczupak, okoń, płoć, lin). Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu sielawowego (Grodniewski 1974). Gospodarzem tych wód jest Zakład Rybacki Szczytno PZW. Zbiornik należy do Obwodu Rybackiego Nr 9 - Jezioro Sasek Mały.
Regularny, owalny kształt, spora powierzchnia, płaskość i brak dużych kompleksów leśnych wschodniego i północnego brzegu powodują, że są znakomite warunki do surfowania. Nurkowanie. Pod wodą umieszczono dwa niezależne tory szkoleniowe z platformami na różnych głębokościach (od 4 m do 23 m), wrakami łodzi, samochodów oraz innymi niespodziankami.
miejsca Podwodne nurkowisko - tor szkoleniowy dla nurków.
położenie Zbiornik znajduje się na terenie obszaru Natura 2000, SOOS Ostoja Napiwodzko-Ramucka (PLH280052) i graniczy z OSOP Puszcza Napiwodzko-Ramucka (PLB280007), na wysokości 134 m n.p.m., na Równinie Mazurskiej.
podsumowanie Atrakcyjne jezioro pod względem rekreacyjnym i przyrodniczym.
dodatkowe informacje Do jeziora dopływa kilka niewielkich cieków. Istnieje połączenie z Jeziorem Brajnickim - odpływ we wschodniej części.
Powierzchnia zlewni całkowitej wynosi 5,6 km2 (WIOŚ 2002a).
Rada Powiatu na podstawie art.41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art.116 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska wprowadziła na tym akwenie zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi.
inne Po niemiecku jezioro to nazywane jest Narth See, Schwentaino See. Inne nazwa to Nart, Narckie Jezioro (Leyding 1959). Nazywane także Schwentainer (Olszewski, Paschalski 1959).
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

bury karolb333@op.pl
23 listopada 2013

niestety rybostan tego jeziora zostal wybity. W lato ciezko posspinigowac miedzy sieciami rybakow. Kiedys dobre lowiska zastawione sa sieciami. Sukcesem na tym jeziorze mozna nazwac zlapanie kilku plotek badz okonkow.

waldek waldemargrzywanowski@wp.pl
23 stycznia 2011

Czy ktoś może mi przesłać plan batymetryczny jez. Narty- Świętajno

waldemargrzywanowski@wp.pl

Szczęsny michal_szczesny@op.pl
7 lipca 2010

Jezioro jest cudowne niestety rybostan tego jezioro jest bardzo znikomy. Takie jezioro powinno zostać zamknięte dla wędkarzy na co najmniej 3 lata intensywnie zarybione. Po 3 latach było by wędkarskie eldorado - jeśli kłusownicy by nie wycieli wpień pogłowia wędkarz nie jest w stanie wytłuc populacji.Interesuje się ichtiologią i wiem że narybek się bardzo szybko odtwarza tylko potrzebuje czasu i mniejszej presji ze strony ludzi.

fed klonnd@vp.pl
13 czerwca 2010

Rybacy nie oszczedzaja tego jeziora(uzywaja nawet agregatow). Ryb z roku na rok jest coraz mniej. Szkoda ze nikt nie pomysli o zarybieniach.

hipek asia4037op.pl
9 sierpnia 2009

Najpiękniejsze jeziorko,uwielbiam je,cudna okolica czysta woda.Super polecam.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl