Dodano: 4 stycznia 2010
dno Miejscami kamieniste.
ośrodki Brak.
kąpieliska Kilka dzikich kąpielisk.
wypożyczalnie Brak.
miejscowość Stanclewo, Lipowo, Adamowo, Biskupiec.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Roman Aszkiełowicz roman230@interia.pl
26 marca 2006

Jezioro pieknie połozone otoczone lasem niestety mocno zeutofizowane nadmiernie rozwijającą sie roślinnością wodną także osady denne pokrywają większość dna tego jeziora co negatywnie wpływa na jakośc wody.Gospodarka rybacka jest prowadzona nieprawidłowo liczna populacja sandacza została prawie całkowicie odłowiona liczny białoryb ze względu na brak drapieżników tworzy formy skarłowaciałe oraz wolno przyrastające np leszcze.Jezioro posiada sześć wysepek które są zatopione i porośniete głównie rogatkiem sztywnym i wywłócznikiem kłosowym.

Radosław Marcinkowski rmarcink@wp.pl
19 czerwca 2003

Najbliższe miejscowości nad którymi leży to jezioro to (oprócz wymienionych) Choszczewo i Jełmuń.
Według informacji mieszkańców i rybaków, największa głębokość to 8 m, która znajduje się blisko wsi Stanclewo.
Klasa czystości: jest tam bardzo dużo raków wiec raczej czyste, chociaż przejrzystość jest słaba (ale o tym decyduje bardzo wiele czynników).
Z informacji rybaków i starych wędkarzy w niektórych miejscach dno jest bardzo kamieniste (rybacy rwą sieci). Zależy z której strony ale w większości dno ma charakter mulisty, rzadziej piaszczysty.
Dostępność do jeziora jest ograniczona przez gospodarstwa które z nim sąsiadują ale od strony Biskupca gdzie przy jeziorze znajdują się łąki i pola, nie ma żadnych ogrodzeń. Ograniczenia wynikające z ogrodzeń gospodarczych można obejść w porozumieniu z gospodarzami, którzy są w większości bardzo miłymi ludźmi.
Jest to dość małe jezioro wiec ośrodków przy nim zlokalizowanych nie ma. Kiedyś stały przy jeziorze znaki ostrzegające ze panuje tu strefa ciszy (ale obecnie znaki gdzieś zniknęły). Strefa ciszy nadal jest przestrzegana. Każde zbagatelizowanie tego faktu przez "turystę" jest ostro tępione. Tak jak wspominałeś w okolicach jeziora ma swoje gniazdo czapla siwa oraz rodzina łabędzi. Można tu spotkać również inne ciekawe ptaki.
Kąpieliska (jedno większe) są raczej dzikie i są wykorzystywane zarówno przez mieszkańców do celów rekreacyjnych jak do pobierania wody do celów rolnicznych.
Brzegi są gęsto porośnięte trzciną.
Jest to jezioro dość wietrzne z przewaga wiatrów zachodnich (jak w całej Polsce).

Wojtek Michalski wojtekmi57@poczta.onet.pl
15 sierpnia 2002

Jezioro zaczyna się we wsi Stanclewo, gdzie na malej wysepce gnieżdżą się kormorany jezioro ma kształt podłużny wodę niezbyt czystą, posiada wysepkę, leży w pięknej okolicy pagórków i lasów.

Wojtek Michalski wojtekmi57@poczta.onet.pl
15 sierpnia 2002

Jest to bardzo ciekawe jezioro-przez nie przebiega stara granica Warmii i Mazur 2/3 jeziora leży już na mazurach czyli w dawnych Prusach.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl