Dodano: 4 stycznia 2010
Jezioro znajduje się na Niżu Środkowoeuropejskim, Pojezierzu Litewskim, w mezoregionie Pojezierze Wschodniosuwalskie i mikroregionie Garb Wiżajn, na terenie Natura 2000 SOOS Ostoja Suwalska (PLH200003), na terenie rezerwatu Jezioro Hańcza, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w granicach OChK Pojezierze Północnej Suwalszczyzny, na wysokości 227,3 m n.p.m.
powierzchnia 291,5 ha, 311 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 108,5 m, śr. - 38,7 m (Choiński 1991). Maks. - 112 m, 113 m (PAP 2.07.2002).
klasa czystości Jest to jezioro mezotroficzne. Badania stanu czystości prowadzono w latach 1991, 1996, 1997 i 2000. Wody jeziora zakwalifikowano do I kasy czystości a zbiornik do I kategorii podatności na degradację (Żyła-Pietkiewicz i wsp. 2004).
dno Piaszczyste i kamieniste. Miejscami stromo opadające, z głazami narzutowymi. Roślinność zanurzona słabo rozwinięta. Jedynie w zatokach i okolicy zabudowań, gdzie jest dopływ zanieczyszczeń bardziej rozwinięta (ramienice, osoka, moczarka, rdestnice).
dorzecze Czarna Hańcza - Niemen.
dostępność Dobrze dostępne. Wzdłuż wschodniego brzegu wiedzie szlak turystyczny. Nad samo jezioro dojechać można od południowego wschodu, od strony wsi Bachanowo.
ośrodki Kilka kwater agroturystycznych w okolicznych wsiach. Na południowym wschodzie centrum nurkowe.
kąpieliska Dzikie zejścia do wody.
wypożyczalnie W prywatnych kwaterach wypoczynkowych.
brzegi Brzegi są wysokie, mało urozmaicone, o stromych stokach. Roślinność szuwarowa jest słabo wykształcona, ze względu na duży spadek dna. Dominuje szuwar trzcinowy. Północno-wschodni brzeg zalesiony (las mieszany z przewagą sosny i świerka). Wokół jeziora wąski pas olchy i brzozy. Długość linii brzegowej około 11 km.
miejscowość Hańcza, Bachanowo, Blaskowizna, Cisówek, Mierkinie, Przełomka.
hobby Wędkarstwo. Wędkować można za specjalnym pozwoleniem (sieja, sielawa, miętus, szczupak i troć jeziorowa). Gospodarzem tych wód jest Przedsiębiorstwo Rybackie Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach. Jezioro należy do obwodu rybackiego rzeki Czarna Hańcza - nr 1.
Nurkowanie. Ze względu na strome brzegi jest tu kilka ścian (iłowych), przy których można schodzić na znaczne głębokości (20-40 i więcej metrów). W południowo-zachodniej części zbiornika na głębokości około 20 m podziwiać można głazowisko.
miejsca Suwalski Park Krajobrazowy. Na północ od jeziora w miejscowości Stara Hańcza zobaczyć można pozostałość po dworze Tomasza Świętopełka Mirskiego.
położenie Jezioro znajduje się na Niżu Środkowoeuropejskim, Pojezierzu Litewskim, w mezoregionie Pojezierze Wschodniosuwalskie i mikroregionie Garb Wiżajn, na terenie Natura 2000 SOOS Ostoja Suwalska (PLH200003), na terenie rezerwatu Jezioro Hańcza, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w granicach OChK Pojezierze Północnej Suwalszczyzny, na wysokości 227,3 m n.p.m.
podsumowanie Jest to jeden z najciekawszych zbiorników do nurkowania.
dodatkowe informacje Jezioro należy do jednego z najpiękniejszych rezerwatów przyrody. Jest to najgłębszy zbiornik w naszym kraju.
Na północy znajduje się dopływ rzeki Czarnej Hańczy, a na południu - jej odpływ. Na wschodzie istniało kiedyś połączenie z jeziorem Bocznym. Jezioro rynnowe, jest długie na ponad 4,5 km i szerokie na ponad 1 km. Powstało z napływu roztopowych wód polodowcowych.
Zbiornik zasilany jest przez 18 czynnych źródeł (źródła kontaktowe w zachodniej części misy jeziornej i źródła artezyjskie w północno-zachodniej części misy jeziornej).
Jezioro jest siedliskiem bardzo cennych gatunków, które w naszym kraju występują tylko w tym zbiorniku, tj. ramienica - Chara strigosa i widłonóg - Eurytemora gracilis. Występują tu także poza innymi bardzo rzadkie ryby - koza (kod Natura 2000 - 1149), głowacz białopłetwy (kod Natura 2000 - 1163), głowacz pręgopłetwy, strzebla potokowa) [Kozłowski i wsp 2008].
inne Legenda głosi, że wojska napoleońskie, które wycofywały się spod Moskwy, zatopiły w tym zbiorniku skarb. Miało to być kilka skrzyń z pieniędzmi.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

andrzej jukon44@wp.pl
26 kwietnia 2011

Skuterami na takim jeziorze lepiej wlej beczke ropy naftowej ze skuterami to na mikolajki tam to syf POLECAM.

ZooM sanak159@onet.pl
16 grudnia 2010

Podobno jest tam pięknie ale włsnie pisze o tym referat więc mi się nie podoba xD

wiesiek zdrążyński wiesławzgrążyński@onet.pl
30 stycznia 2010

polecam wędkolom okolice Starej Hańczy można natłuc pięknych okoni no i wogóle tajemnicze miejsce

sławek darula17@wp.pl
9 października 2008

niesamowite jezioro ma w sobie taki niepowtarzalny klimat, że wyjeżdzając chce się wracać. Przede wszystkim mało ludzi, trochę dziko chociaż już nie tak jak kiedyś ale przede wszystkim raj wędkarski

ski-doo-woter shifti990@vp.pl
6 sierpnia 2007

siemka wszytkim mam taklie pYtanie czy tam, mozna pływac na skuterach wpdmych wpadl bym z kumpalami na jakies 15 skuterow tylko nie wiemy czo mozna prosze o kontakt na e-mail

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl