Dodano: 4 stycznia 2010
Zbiornik znajduje sie na wysokości 76,5 m n.p.m., na północ od Cerkiewnika i na południe od Dobrego Miasta.
powierzchnia 13,5 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 4,5 m; śr. - 2,3 m (Choiński 1991).
klasa czystości Stosunkowo czyste. Okresowo, latem zdarzają się zakwity glonów. Notuje się też duże wahania poziomu wód, sięgające nawet 0,7 m.
dno Piaszczysto-muliste. W płytkich partiach zarośnięte roślinnością zanurzoną (rogatek, rdestnice, moczarka kanadyjska). Miejscami występują nymfeidy, głównie grążel żółty.
dorzecze Łyna.
dostępność Jezioro słabo dostępne, ze względu na prywatne tereny, które otaczają brzegi.
ośrodki Brak.
kąpieliska Dzikie na prywatnych terenach.
wypożyczalnie Brak.
brzegi Wysokie, pagórkowate i płaskie. Najbliższe otoczenie to podmokłe łąki i pola uprawne oraz tory kolejowe (nasyp kolejowy biegnie wzdłuż zachodniego brzegu). Bezpośrednio nad brzegiem dominuje olcha i miejscami łozowiska. W płytkim litoralu występuje roślinność szuwarowa z dominacją trzciny, tataraku i mozgi.
miejscowość Cerkiewnik, Dobre Miasto.
hobby Wędkarstwo. według klasyfikacji rybackiej jezior należy do typu szczupakowo-linoweg. W rybostanie dominuje krąp, wzdręga, ukleja, leszcz, szczupak i okoń.
miejsca Zabytki Dobrego Miasta.
podsumowanie
dodatkowe informacje W środkowo-zachodniej części istnieje dopływ z jeziora Limajno, a na północnym-wschodzie odpływ do rzeki Łyny. Wzdłuż wschodniego brzegu, na granicy trzcin biegnie głębszy rów - prawdopodobnie znajdują się tam źródła dodatkowo zasilające zbiornik.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

obeznany marcinkasz13@wp.pl
17 kwietnia 2014

po szczupakach to już historia i tylko legendy!

Złoty frontside1@wp.pl
29 grudnia 2002

Pomyliłem się.Jezioro należy do państwowego gospodarstwa rybackiego,a zezwolenia nie wykupi się w pzw w Dobrym Mieście,tylko w siedzibie PGR-yb w olsztynie.

Złoty frontside1@wp.pl
29 września 2002

Jezioro należy do Państwowego Zakładu Rybackiego. Licznie występuje tu szczupak oraz okoń, które najlepiej biorą jesienią. Głownie biorą na obrotówki, ale po zniesieniu zakazu połowu na żywca, żywiec też jest bardzo skuteczny. Łudkę można wypożyczyć u P. Szafrana.

Złoty frontside1@wp.pl
28 września 2002

Jezioro jest warte zachodu, ponieważ każdy wędkarz ma szansę pobić swój rekord życiowy w wielkości szczupaka. Najlepiej jest tu przyjeżdżać od września, ponieważ nie ma wczasowiczów, a szczupaków jest dużo. Pogoda na dużego szczupaka powinna być pochmurna, niskie ciśnienie, oraz powinna się utrzymywać przez kilka dni. Zezwolenia sprzedaje pzw w Dobrym Mieście. Naprawdę warto.
Udanych połowów.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl