Dodano: 4 stycznia 2010

Zbiornik znajduje się na wysokości 145,2 m n.p.m., na terenie obszaru Natura 2000 Puszcza Piska (PLB 280008) oraz na terenie Spychowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

powierzchnia 272,5 ha, 291,3 ha (Choiński 1991).
głębokość Maks. - 7,8 m ; śr. - 3,8 m (Choiński 1991).
ryby wzdręga, sandacz, płoć, okoń, lin, leszcz, krąp, karaś, szczupak, węgorz
dno Dno jeziora słabo urozmaicone, jedynie w środkowym plosie znajduje się wypłacenie porośnięte roślinnością wynurzoną. Roślinność zanurzona to głownie moczarka, rdestnica, wywłócznik.
użytkownik rybacki Kompania Mazurska Sp. z o.o.
dostępność Dobrze dostępne. Wokół jeziora kilkanaście dużych pomostów. Najwięcej od strony miejscowości Rańsk.
ośrodki Brak. Kilka kwater agroturystycznych.
kąpieliska Brak. Jedynie dzikie zejścia do wody.
wypożyczalnie Jedynie u okolicznych właścicieli gruntów.
brzegi Północne i południowe wysokie, pozostałe płaskie, mało szuwaru (trzcina, sitowie). Linia brzegowa dość dobrze rozwinięta – jej długość wynosi 10750 m. Stok ławicy brzegowej łagodny, daleko sięgający w jezioro.
Bezpośrednią zlewnię stanowią głównie grunty orne, pastwiska, łąki i nieużytki oraz tereny zabudowane.
miejscowość Zalesie, Rańsk, Kałęczyn, Targowo, Orżyny.
hobby Wędkarstwo. Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Babięty Wielkie w zlewni rzeki Pisa nr 34. Użytkownikiem rybackim jest gospodarstwo rybackie Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o. Jezioro typu sandaczowego w typologii rybackiej z przewagą ryb karpiowatych, głównie leszcza, lina, krąpia, płoci oraz obydwu gatunków karasi. Jeśli chodzi o ryby drapieżne, to w jeziorze występuje sandacz, szczupak, okoń oraz węgorz. Gospodarka zarybieniowa opiera się na rybach drapieżnych: sandaczu i szczupaku.
podsumowanie
dodatkowe informacje Jezioro posiada nieregularny kształt z licznymi zatokami. Średnia głębokość jeziora wynosi 3,8 m. Długość maksymalna to 3825 m, a szerokość 1750 m.
Jeden z dopływów do jeziora - Sadzia, ma swój początek w okolicach dawnego PGR Grodziska i wpada do jeziora na wysokości wsi Kałęczyn. Istnieje również odpływ w kierunku Jeziora Babięty Wielkie - Rańska Struga, który zasila hodowlane stawy rybne we wsi Rańsk.
Istnieją dwie wyspy o łącznej powierzchni około 2 ha. Największa o nazwie Wyspa Kormoranów.
piśmiennictwo
lokalizacja

Komentarze

Chłop z Mazur qtaphon@wp.pl
10 maja 2011

Niestety jezioro to jest karmicielem kormoranów, które upatrzyły sobie ten akwen. Co roku jest ich mnóstwo i dlatego brak ryb...

Adam Poździał tolcia0@op.pl
9 grudnia 2010

Mam 34 lata jestem mieszkańcem Rańska od urodzenia muszę napisa że mając lat ok.12-14 i mający wója w ekipie rybackiej dawniej jeszcze państwowej to muszę napisac że wówczas to naprawdę było ryby.Jezioro słyneło z sandacza i to z jakiego,ale jego już tu nie ma!!!!!!!!!! szkoda

Stefan tstefan@op.pl
12 maja 2010

Od 15 lat mam działkę w Targowie i łowię ryby na jeziorze rańskim. A raczej usiłuję. Minionej zimy nawet rybacy w sieciach mieli tylko drobnicę płotki. O dużych rybach możemy tylko pomarzyć. Ale jezioro jest piękne.

rumun marek.rumun@wp.pl
26 października 2009

Bywam nad tym jeziorem od ośmiu lat.Białej ryby [płoć,wzdręga] jest bardzo dużo o ładnego dużego okonia coraz trudniej.Dzierżawca Energopol dba tylko o pobieranie opłat za zezwolenia i polowanie na turystów bez zezwoleń.Wiosną w okoliicach 1 Maja widać dużo łudek z kłusownikami, a żadnego strażnika.Na tym jeziorze powinni dopłacać wędkarzom,żeby promowali te okolice.Rumun. 2010-10-26.

kulesza grzegorz kulesza2009@wp.pl
6 lutego 2009

mam 27 lat jestem stalym bywalcem tego jeziora iskarzdym rokiem jest coraz gorzej pod wzgledem ryb .so nadal ladne ryby typu wegorz okon ploc czy leszcz ale trzeba troche fatygi aby je dostac polecalbym sprzet plywajocy aby mjec dostep do wjekszych sztuki troche rozeznania w terenie aby je namjerzyc moim zdaniem jezioro typu leszczowo-okoniowe-plociowe jesli chodzi o turystyke,,polecam karzdemu co ceni sobje troche spokoju i dostep do blisko sosiedujocych ze sobo jezior pozdrawjam wszystkich fanatykow tego jeziora i do zobaczenia na wodzie 06-02-2009 -grzegorz kulesza

 • Jednodniowe (44 zł)
 • Dwudniowe (69 zł)
 • Trzydniowe (94 zł)
 • Tygodniowe (179 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z brzegu i lodu (289 zł)
 • Całoroczne - Jedno jezioro z łodzi, brzegu i lodu (439 zł)
 • Całoroczne VIP - Wszystkie jeziora z łodzi, brzegu i lodu (779 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 1 noc (44 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 2 noce (69 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów nocą - 3 noce (94 zł)
 • Opłata dodatkowa - połów metodą trollingu - 1 dzień (44 zł)
Kup teraz
Płatności Przelewy24.pl

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl