Dodano: 2 czerwca 2011
Roślina wieloletnia (bylina) z grubym kłączem, cała srebrzyście owłosiona .
Łodyga: pojedyncza, nierozgałęziona, wyprostowana zakończona pojedynczym kwiatem.
Liście: łodygowe występują w liczbie 3, są siedzące, zrośnięte w okółek u podstawy szypuły kwiatowej. Blaszki tych liści są silnie podzielone na liczne równowąskie odcinki. Liście odzimkowe zebrane są po 5-12 w przyziemną rozetę. Ogonki tych liści są długie, u nasady pochwowato rozszerzone. Blaszki liściowe są w zarysie okrągławe, dłoniasto trójsieczne, o odcinkach 2-3 dzielnych i łatkach równowąsko lancetowatych.
Kwiaty: wyrastają pojedynczo, są duże, wzniesione, początkowo dzwonkowate, później szeroko się rozwierają (stają się talerzowate). Okwiat jest pojedynczy, składa się z 6 niebieskich do fioletowych działek (znacznie dłuższych niż liczne pręciki i słupki), które od zewnątrz są gęsto srebrzyście owłosione.
Okres kwitnienia: od marca do maja.
Owoce: liczne jednonasienne niełupki zaopatrzone w aparat lotny powstający z silnie wydłużonej i owłosionej szyjki słupka.
Dodano: 31 marca 2011
Roślina wieloletnia (bylina), o krótkim walcowatym i rozgałęzionym kłączu.
Łodyga: pojedyncza, wzniesiona, bezlistna, naga lub owłosiona .
Liście: zebrane w przyziemną różyczkę, łopatkowate, jednonerwowe, tępe, brzegiem ząbkowane, w górnej części karbowane, zwężające się w szeroki ogonek.
Kwiaty: zebrane w 1 kwiatostan typu koszyczek z półkolistą okrywą. Człony okrywy są kształtu lancetowatego, w zielonym kolorze, krótko owłosione, ustawione w 2 szeregach. Dno koszyczka jest wypukłe, puste i ma powierzchnię pokrytą brodawkami. Na zewnątrz koszyczka jeden szereg białych lub różowych kwiatów języczkowych żeńskich, które są dwa razy dłuższe od okrywy. Wewnątrz koszyczka znajdują się żółte, rurkowe kwiaty obupłciowe.
Okres kwitnienia: od marca, przez całe lato do listopada. Czasami również zimą, jeżeli nie ma śniegu i mrozu.
Owoc: Spłaszczone, podłużnie odwrotnie jajowate, gładkie niełupki.
Dodano: 28 stycznia 2011
Krzew lub małe drzewo, z odrostami korzeniowymi. Pędy: młode są cienkie, zielonkawe do oliwkowo brązowych, słabo gruczołowato owłosione. Starsze gałęzie i korowina w odcieniu jasno-szaro-brunatnym, szorstkie, podłużnie spękane, łuszczące się paskami. Pączków szczytowych na starszych roślinach brak – pędy rozgałęziają się pseudodichotomicznie. Pąki: wierzchołkowe spiczastojajowate do kulistych, nie większe od bocznych, które są spiczasto lub tępo jajowate, przeważnie nieco odstające od pędu. Liście: pojedyncze, sezonowe, spiczasto eliptyczne do spiczasto szerokojajowatych, całobrzegie, obustronnie nagie, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem jaśniejsze, niebieskawozielone. Kwiaty: obupłciowe, z wąską i długą rurką korony, łatki rozpostarte, zwykle barwy lila; zebrane w kwiatostany typu wiecha rozwijające się z jednego lub obu najwyższych paków bocznych; silnie pachnące. Okres kwitnienia: maj. Owoc: wydłużone torebki.
Dodano: 22 grudnia 2010
Wieloletnia wodna bylina zielna zakorzeniona w podłożu. Łodyga: długa, pływająca lub prosto wniesiona. Liście: odzimkowe grube, zwykle od spodu wypukłe z wolna zwężające się i często nitkowato wydłużone ku końcowi, pływające, pozbawione wyraźnego nerwu środkowego. Liście łodygowe płaskie, o silnie, pochwiasto rozszerzonej nasadzie. Kwiaty: roślina jednopienna o kwiatach rozdzielnopłciowych, zebranych rozdzielnopłciowe kwiatostany w kształcie główki, z niepozornymi jednopłciowymi kwiatami. Kwiatostany żeńskie (w liczbie 2-4), osadzone są niżej, męskie (w liczbie 1-2) zaś wyżej na łodydze. Okres kwitnienia: od czerwca do września. Owoc: pestkowiec.
Dodano: 22 grudnia 2010
Wodna bylina kłączowa z rozłogami. Łodyga: wysoka, nierozgałęziona, rzadko pływająca. Liście: dolne liście płaskie, cienkie, wiotkie. Liście pływające płaskie do lekko rynienkowatych. Liście nadwodne ułożone skrętolegle, równowąskie, u nasady pochwiaste; 3-kanciaste; tępo zakończone. Kwiaty: roślina jednopienna, kwiaty rozdzielnopłciowe zebrane w główki. Kwiatostany nierozgałęzione. Kwiatostany żeńskie (w liczbie 3-5) osadzone są niżej, męskie (w liczbie 4-6) zaś wyżej na łodydze. Okres kwitnienia: od czerwca do lipca. Owoc: pestkowiec.
Dodano: 22 grudnia 2010
Bylina. Łodyga: nierozgałęziona, z reguły pływająca. Liście: delikatne, cienkie, obustronnie płaskie. Kwiaty: roślina jednopienna, kwiaty rozdzielnopłciowe zebrane w główki. Kwiatostany nierozgałęzione. Kwiatostany żeńskie (w liczbie 2-4) osadzone są niżej, męskie (w liczbie 1-2) zaś wyżej na łodydze. Okres kwitnienia: od czerwca do lipca (sierpnia). Owoc: pestkowiec.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl