Dodano: 20 grudnia 2012
Roślina dwuletnia.
Łodyga: zielona, Na całej długości, z wyjątkiem części podkwiatostanowej wcinano-kolczasto-skrzydełkowata, wyprostowana, rozgałęziona, nieco pajęczynowato omszona.
Liście: zielone, miękkie. Spód blaszki liściowej jest szarawokutnerowaty lub białawopajęczynowaty. Blaszka liściowa jest niegłęboko wrębna lub klapowana. Liście dolne są lirowato pierzastosieczne; zaś liście wyższe są pierzastoklapowane lub wrębne. Brzeg blaszki liściowej ze słabymi kolczastymi szczecinkami.
Kwiaty: liliowopurpurowe, zebrane w kwiatostany typu koszyczek. Wszystkie kwiaty są rurkowate i obupłciowe. Włoski puchu kielichowego są nitkowate, szorstkie, u nasady zrośniete. Dość drobne, jaowatokoliste koszyczki skupione po 2-3, rzadziej pojedyncze, znajdują się na szczycie łodygi i jej rozgałęzień. Dno kwiatostanowe koszyczka zaopatrzone jest w szczeciniaste plewniki. Człony okrywy są słabo odgięte. Zewnętrzne są znacznie krótsze od wewnętrznych, które są barwne.
Okres kwitnienia: od czerwca do jesieni.
Owoce: nagie niełupki.
Dodano: 16 czerwca 2011
Roślina jednoroczna lub dwuletnia, z krótkim, zgrubiałym kłączem. W dolnych węzłach krzewi się. Korzenie są nitkowate lub sznurkowate, niezgrubiane.
Łodyga: wzniesiona, pusta w środku, często dęta, naga, bruzdowana. W dolnych węzłach wypuszcza korzenie. Na górze jest rozłożyście rozgałęziona.
Liście: w zarysie trójkątne, 2-3 krotnie pierzaste, o odstających odcinkach. Liście podwodne charakteryzują się odcinkami podzielonymi na równowąskie, nitkowate łatki. Liście nawodne – odcinkami jajowato lancetowatymi, pierzasto wcinanymi. Wszystkie liście posiadają ogonki z wyraźnymi biało obrzeżonymi pochwami wciągniętymi w uszka. Liście dolne są długoogonkowe, zaś dolne – krótkoogonkowe.
Kwiaty: małe, krótkoszypułkowe, białe, zebrane w kwiatostany w postaci dużych baldachów ulokowanych naprzeciwlegle do liści. Kwiatostany są 6-15 promieniowe. Pokryw zwykle jest brak lub są kilkulistkowe. Pokrywki są 5-10 listkowe, o listkach lancetowatych lub szydlastych z obłonionym brzegiem. Działek kielicha i płatków korony (odwrotnie sercowate, wycięte, z łatką) po 5.
Okres kwitnienia: od czerwca do września.
Owoce: obłe, jajowate, silnie wydłużone i nieoskrzydlone rozłupnie. Rozłupki charakteryzują się żebrami wypełnionymi gąbczastą tkanką.
Dodano: 31 maja 2011
Zimozielona, drobna i delikatna krzewinka, chamefit zdrewniały. Jednoroczne pędy ma nagie lub słabo owłosione.
Łodyga: pojedyncza, nierozgałęziona, cienka, płożąca.
Liście: na krótkich ogonkach, drobne, trójkątno jajowate (w zarysie trójkątne, z rozszerzonej nasady zwężające się ku wierzchołkowi) całobrzegie, na szczycie ostre, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, od spodu sinobiałe z woskowym nalotem.
Kwiaty: małe, wyrastające najczęściej pojedynczo (lub 2-3) na nagich (lub wyjątkowo z pojedynczymi włoskami) szypułkach z nagimi, jajowato-lancetowatymi podkwiatkami osadzonymi poniżej połowy długości szypułki, niekiedy nawet blisko nasady (w dolnej części szypułek) .
Okres kwitnienia: od maja do sierpnia.
Owoce: jagody o kształcie jajowatym do gruszkowatego; czerwone do ciemnoczerwonych; wielonasienne; kwaśne w smaku.
Dodano: 18 kwietnia 2011
Krzew o ciernistych pędach.
Liście: ułożone skrętolegle, krótkoogonkowe, całobrzegie, o jajowatym kształcie. Pokryte są gwiaździstymi włoskami. Kolorystyka typowa dla oliwników: dwubarwne – na zewnątrz zielone, od spodu srebrzyste. Opadają na zimę.
Kwiaty: bezpłatkowe, obupłciowe, pachnące, osadzone w kątach liści. Podobnie jak liście są dwukolorowe: na zewnątrz srebrzyste, wewnątrz żółte.
Okres kwitnienia: od kwietnia do maja.
Owoce: czerwone, z gęsto rozmieszczonymi, srebrzystobiałymi kropkami, elipsoidalne nibypestkowce osadzone na szypułkach. Są soczyste i kwaśne – w smaku przypominają czerwoną porzeczkę. Dojrzewają pod koniec czerwca lub na początku lipca.
Dodano: 9 marca 2011
Roślina jednoroczna lub dwuletnia, cała odstająco szorstko owłosiona. Łodyga: wzniesiona, w górze wiechowato rozgałęziona. Liście: brzegiem faliste i pomarszczone. Dolne są duże i jajowate, górne zaś małe i podługowate, wpół obejmujące łodygę. Kwiaty: są duże i zwisające, o symetrii promienistej z koroną o zaostrzonych płatkach w kolorze niebieskim (rzadko białym) i białych osklepkach. Wyrastają na szczycie łodygi w formie luźnego, ulistnionego sierpika (kwiatostan typu wierzchotka jednoramienna). Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia. Owoc: rozłupnia rozpadająca się na 4 żeberkowane rozłupki.
Dodano: 27 stycznia 2011
Drzewo o strzelistym pniu, widocznym od wierzchołka, co jest rzadkie u drzew liściastych. Korona jest wydłużona i dość luźna, gałęzie cienkie, odrastające prawie poziomo. Kora prawie czarna (szarobrunatna, starsza ciemnoszara), spękana w prostokątne tafelki. Pędy: zielone, później jasnobrunatne i ciemno-czerwono-brunatne. Pąki: wierzchołkowe odwrotnie jajowate, nie większe od bocznych, które są tego samego kształtu, odstające od pędu, otoczone 2 łuskami. Łuski są brunatnoczerwone do brunatno fioletowych, nagie, pokryte cętkami szarego wosku. Liście: ogonkowe, szeroko jajowate do okrągłych, zaokrąglone lub wycięte na szczycie, klinowate u nasady, obustronnie zielone, ze zlepkami włosków na spodzie. Kwiaty: męskie z brunatnymi lub purpurowymi liśćmi wspierającymi, z szaroniebieską plamą po środku. Zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie zebrane są w kwiatostany: męskie w kotki (bazie), zaś żeńskie w szyszeczki. Obydwa typy kwiatostanów zlokalizowane są w szczytowych rozgałęzieniach pędów (męskie powyżej kwiatostanów żeńskich); zimują nie okryte łuskami, i opadają po przekwitnieniu. Okres kwitnienia: od marca do kwietnia. Owoc: drobne orzeszki, z bardzo wąskimi skrzydełkami, wypełnionymi powietrzem ; w szyszeczkowatych, zdrewniałych owocostanach, pozostających do wiosny na gałęziach i opadających w całości.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl