Dodano: 0 0000
Miejscami pospolita, z występowaniem od lipca do października. Owocniki wyrastają pojedynczo, w grupach lub masowo. Porastają w lasach iglastych, na kwaśnych glebach. Lubią towarzystwo borówki czernicy i bliskość brzóz.
Są jednak rejony kraju, gdzie nie występuje wcale.

Z rodzaju Rozites sp. w Europie i w Polsce występuje tylko omawiany gatunek.

Występuje również pod nazwami: Agaricus caperatus Pers.; Cortinarius caperatus (Pers.) Fr.; Pholiota caperata (Pers.) Fr.; Dryophila caperata (Pers.) Quél.; Togaria caperata (Pers.) W.G. Sm.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: zasłonakowate - Cortinariaceae
    • Rodzaj: płachetka - Rozites P. Karst.
budowa Kapelusz jest koloru słomkowego, szarożółtawego, beżowożółtawego, ochrowego, ochrowożółtawego lub żółtobrązowego, z blado fioletowym odcieniem. Średnica od 40 do 120 mm. Początkowo kształt kulisty lub jajowaty, a u dojrzałych owocników wypukły lub spłaszczony, z garbkiem w centrum. Powierzchnia sucha, promieniście pomarszczona, matowa. Skórka pokryta delikatnymi białawymi lub białosrebrzystymi łuseczkami. Brzeg u młodych owocników ma resztki białej, błoniastej osłony. U starszych okazów brzeg jest ostry i może być popękany.

Blaszki barwy gliniastej, gliniastożółtej, później rdzawoochrowej i rdzawobrązowej. Ostrze białe, karbowane. Szerokości od 7 do 8 mm. Gęste. Przyrośnięte do trzonu i zatokowato wycięte.

Trzon ma kolor białawy, żółtawy lub brązowawy. Wysokość od 50 do 150 mm. Grubości od 10 do 25 mm. Cylindryczny, u podstawy zgrubiały. Powierzchnia podłużnie prążkowana, jedwabiście włóknista. Pełny.

Perścień wąski. W kolorze kremowym. Postrzępiony. Z tendencją do zanikania.

Miąższ białawy lub beżowy. Pod skórką kapelusza i powierzchnią trzonu żółtawy. O odcieniu blado lila, u podstawy trzona. Marmurkowaty i mięsisty. Niezmienny. Smak i zapach łagodny i przyjemny.

Zarodniki w wysypie kremowe. Powierzchniowo drobno brodawkowane. Bez pory rostkowej. Wielkość od 11 do 14 x od 7 do 9 µm. W kształcie migdałowate, a w kolorze jasno miodowobrązowe.

uwagi Jadalny i dobry grzyb. Najlepszy marynowany i pasteryzowany. Susz wydaje nieprzyjemny zapach.
Owocniki szybko się zaczerwiają. Przy oględzinach, należy zwrócić uwagę na obecność wyraźnego pierścienia na trzonie, aby nie pomylić płachetki, z którymś z trujących zasłonaków - Cortinarius sp.

Inne nazwy to: bydlarka, płachetka, płachta, turek, rozeta pomarszczona.

Inne nazwy zwyczajowe to: bedłka płachetka, czubatka, kołpak, leśna pieczarka, płachetka kołpakowa, łuskwiak płachetka, niemka, chochółka, płachcianka, podbołotuszka, szampion.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl