Dodano: 21 stycznia 2007
Bardzo rzadko spotykany w okresie od czerwca do listopada. Gatunek przemijający i w kraju miał zlokalizowane około 20 stanowisk. Pojawia się na glebach piaszczystych i suchych w miejscach bogatych w szczątki organiczne. Lubi takie miejsca, jak: składowiska słomy, miejsca po kompostowniach i wokół kompostowni, miejsca po odpadach w gospodarstwach rolnych, a także łąki i pastwiska, skraje lasów oraz bardzo chętnie zarośla akacji. Należy do grzybów raczej ciepłolubnych.

Do rodzaju Mycenastrum należy tylko jeden gatunek.

Występuje pod nazwami: Scleroderma corium(Guers.) A.H. Graves; Lycoperdon coriumGuers.

systematyka
 • Klasa: pieczarniaki - Agaricomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: pieczarkowate - Agaricaceae
    • Rodzaj: grzybogwiazd - Mycenastrum Desv.
budowa Owocnik w kształcie kulisty, półkulisty, jajowaty, gruszkowaty. Zmienne w kształcie i często spłaszczone. Podziemne lub zagrzebane do połowy w ziemi. Osiągają średnicę od 80 do nawet 200 mm. Z krótkim nibytrzonem, który składa się z grubych sznurów grzybni. W starszych owocnikach może występować mały garbek. Młody owocnik w miejscu otarcia przybiera kolor jasno fioletowawy. Dojrzałe i suche owocniki mogą przetrwać do następnego roku.

Perydium do 5 mm grubości. Z upływem czasu i dojrzewaniem owocnika pęka najczęściej na szczycie. Rozchylając się tworzy kilka nieregularnych płatków, które odłamują się kawałeczkami.

Egzoperydium (osłona zewnętrzna) barwy białej. Z upływem czasu i dojrzewaniem owocnika żółknie i staje się szarobrązowe. Ma strukturę cienko pergaminową z wcześnie odpadającymi płatami. Jest matowe i gładkie.

Endoperydium (osłona wewnętrzna) przybiera zabarwienie szarobrązowe, sepii do czekoladowego. Jest grubości do 2 mm, miękkie, elastyczne i początkowo mięsiste. Z czasem staje się twardniejące i skórzaste, a w masie korkowate i łamliwe.

Gleba u młodych owocników w kolorze białym. W miarę dojrzewania zmienia się na kolor oliwkowy, oliwkowobrązowy do czekoladowego. Podglebie i nibykolumellia nie występują.

Zarodniki w wysypie barwy brązowej. W kształcie kuliste. Na powierzchni brodawkowate i siateczkowane. W kolorze blado żółtawobrązowe. Wielkości od 8 do 13 µm.

Włośnia grubościenna, mocna, powyginana i rozgałęziona z licznymi szerokimi i ostro zakończonymi wyrostkami. Bezbarwna. Wielkości od 800 x od 9 do 12 µm. Rzadko z przegrodami. Bez nibywłośni.

ochrona Ujęty na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych zagrożonych w Polsce ze statusem „V”- narażony.

uwagi Jadalne tylko młode owocniki, o białym wnętrzu.
Saprofit naziemny.

Inne nazwy to: purchawka korkowa.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl