Dodano: 0 0000
Dość rzadka. Spotykana od końca lata do późnej jesieni. Występuje pojedynczo, a przy dobrych warunkach pogodowych grupowo. Może tworzyć czarcie kręgi. Rośnie poza lasami, na ich obrzeżach, łąkach, pastwiskach, w parkach i na trawnikach.

Do rodzaju Lepista sp. należy 18 gatunków. Są to:
- Lepista caespitosa
- Lepista densifolia
- Lepista diemii
- Lepista flaccida
- Lepista glaucocana
- Lepista inversa
- Lepista irina
- Lepista multiformis
- Lepista nuda
- Lepista ovispora
- Lepista panaeolus
- Lepista personata
- Lepista piperata
- Lepista pseudoectypa
- Lepista rickenii
- Lepista saeva
- Lepista sordida
- Lepista subaequalis

Występuje również pod nazwami: Tricholoma personatum (Fr.) P. Kumm.; Rhodopaxillus personatus (Fr.) Singer; Agaricus personatus Fr.; Tricholoma amethystinum

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: gąskowate - Tricholomataceae
    • Rodzaj: gąska - Lepista Fr.
budowa Kapelusz średnicy od 60 do 160 mm. Masywny i duży. Młody w kształcie półkulisty, z wiekiem staje się wypukły i płaski. Może być lekko wywinięty i z zafalowanym brzegiem. Brzeg ostry, u młodych owocników lekko podwinięty. W kolorze ochrowoszary, szarobeżowy, bladokremowy, z brązowymi odcieniami i domieszką fioletu. Z czasem płowiejący i zmieniający się na kolor jasnobrązowy do szarawobrązowego, o jaśniejszym centrum. Skórka sucha i naga. Powierzchnia gładka i niekiedy lekko jedwabista.

Blaszki szerokość od 7 do 10 mm. Barwy białawej lub beżowawej. Dość kruche i łamliwe. Gęsto ustawione, a przy trzonie zaokrąglone.

Trzon długość 30 do 70 mm. Grubość od 15 do 30 mm. W kształcie początkowo brzuchaty i gruby, później cylindryczny, z rozdętą podstawą. Twardy, pełny i włóknisty. Powierzchnia z fioletowawymi, podłużnymi włókienkami, na białawoszarym tle. Pod kapeluszem barwy liliowofioletowej. Mocno uposadowiony w podłożu.

Miąższ w kolorze biały lub białoszarawy. W części trzonowej, pod powierzchnią o fioletowawej tonacji. Twardy. Smak łagodny i słodkawy. Zapachu owocników łagodny, nieokreślony.

Zarodniki w wysypie barwy białawej, z różowym odcieniem. W kształcie elipsoidalne. Na powierzchni z delikatną brodawkowatą ornamentacją. Ornamentacja cjanofilna. Hialinowe lub lekko bladoróżowe i nieamyloidalne. Wielkości od 5,5 do 8 x od 4 do 5 µm.

uwagi Jadalna, ale niezbyt popularna wśród grzybiarzy.

Podobnym gatunkiem jest: blisko spokrewniona gąsówka fioletowawa - Lepista nuda (Bull.) Cooke, która ma intensywniejsze fioletowe zabarwienie i fioletowe blaszki oraz lejkówka mglista - Clitocybe nebularis (Batsch) Quél.; którą wizualnie jest bardzo podobna i może być łatwo mylona.

Inne nazwy to: bedłka zdradliwa, gąska zdradliwa.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl