Dodano: 28 kwietnia 2007
Spotykana dość często od końca kwietnia do czerwca, przy spełnieniu warunków wilgotnościowych i ciepła. Występuje szeregowo oraz tworzy tak zwane "czarcie kręgi". Owocniki wyrastają na glebach zasobnych w wapń w miejscach zajmowanych przez drzewa i krzewy z rodziny różowatych, miejscach trawiastych, poza lasami, parkach, sadach i przydrożach.

Do rodzaju Calocybe sp. należy 11 gatunków. Są to:

- Calocybe alpestris
- Calocybe carnea
- Calocybe chrysenteron
- Calocybe constricta
- Calocybe fallax
- Calocybe gambosa
- Calocybe ionides
- Calocybe juncicola
- Calocybe obscurissima
- Calocybe onychina
- Calocybe persicolor

Występuje pod nazwami: Agaricus albellus DC.; Agaricus aromaticus Roques; Agaricus gambosus Fr.; Agaricus georgii L.; Calocybe gambosa (Fr.) Singer; Calocybe georgii var. aromatica (Roques) Pilát; Calocybe georgii var. gambosa (Fr.) Kalamees; Lyophyllum gambosum (Fr.) Singer; Tricholoma gambosum (Fr.) Gillet; Tricholoma georgii (L.) Quél.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: pieczarkowce - Agaricales
   • Rodzina: gąskowate - Tricholomataceae
    • Rodzaj: gęśnica - Calocybe Kühner ex Donk
budowa Kapelusz koloru kremowego do żółtawoochrowego, szarawoochrowego i jasno orzechowego. Średnica od 30 do 120 mm. W kształcie kiedy młody kulisty, później wypukły do rozpostartego i płaskiego ze spłaszczonym garbkiem. Brzeg podwinięty. Bywa pofałdowany w nieregularnej formie. Młody z podwiniętym brzegiem. Powierzchnia gładka, u młodych owocników lekko filcowata. Mokra, lekko śliska.

Blaszki barwy białej, białawej, śmietankowej do kremowoochrowej, często z szarawym odcieniem. Wąskie, cienkie i gęste. Szerokie od 5 do 10 mm. Przy trzonie zatokowato wycięte lub zbiegające ząbkiem.

Trzon długości od 40 do 90 mm. Grubości od 15 do 45 mm. W kolorze jest białawy do kremowoochrowego. W kształcie, gdy młody baryłkowaty lub maczugowaty. Później cylindryczny, masywny, mięsisty, ze zwężającą się podstawą. Pełny, włóknisto-mięsisty, czasem gąbczasty.

Miąższ w barwie biały, białawy lub kremowy. Zwarty, jędrny, bywa gąbczasty. Gruby. Zapach przyjemny, ogórkowo-mączny. W smaku mączny. Uciśnięty lub rozkrojony nie zmienia zabarwienia. W strukturze marmurkowaty.

Zarodniki w wysypie barwy białej lub białe z odcieniem kremowym. W kształcie elipsoidalne. Powierzchniowo gładkie. Wielkość od 4 do 6 x od 2 do 3.5 µm.

uwagi Grzyb jadalny i uważany za bardzo smaczny. Nie nadaje się do suszenia.

Podobnym gatunkiem jest: silnie trująca wieruszka zatokowata - Entoloma sinuatum (Bull.) P. Kumm; o nieprzyjemnym zapachu, przypominającym rzodkiew. Blaszki u młodej wieruszki są również białe, a w miarę dojrzewania zmieniają kolor na żółtoczerwony. Występuje zasadniczo później, ale może się zdarzyć zbieżność pojawów.

Inne nazwy to: bedłka syrojeszka żółta, bedłka podkowiasta, bedłka biaława, gąska majowa, gąska majówka, gąska wiosenna, majówka, majówka wiosenna.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl