Dodano: 12 maja 2009
Zasiedla martwe, najczęściej powalone drewno drzew iglastych. Lubi również martwe łodygi czarnego bzu. W porze wilgotnej szczególnie zauważalny.

Do rodzaju Dacrymyces należy 20 gatunków. Są to:

- Dacrymyces australis
- Dacrymyces capitatus
- Dacrymyces chrysocomus
- Dacrymyces chrysospermus
- Dacrymyces cupularis
- Dacrymyces dictyosporus
- Dacrymyces enatus
- Dacrymyces intermedius
- Dacrymyces lacrymalis
- Dacrymyces macnabbii
- Dacrymyces marginatus
- Dacrymyces minor
- Dacrymyces novae-zelandiae
- Dacrymyces ovisporus
- Dacrymyces paraphysatus
- Dacrymyces pedunculatus
- Dacrymyces punctiformis
- Dacrymyces stillatus
- Dacrymyces tortus
- Dacrymyces variisporus

Występuje również pod nazwami: Calloria stillata (Nees) Fr.; Dacrymyces abietinus (Pers.) J. Schröt.; Dacrymyces deliquescens auct.; Dacrymyces lacrymalis auct.; Dacrymyces stillatus var. stillatus Nees; Tremella abietina Pers.; Tremella lacrymalis auct.

systematyka
 • Klasa: łzawniaki - Dacrymycetes
  • Rząd: łzawnikowce - Dacrymycetales
   • Rodzina: łzawnikowate - Dacrymycetaceae
    • Rodzaj: łzawnik - Dacrymyces Nees
budowa Owocnik szerokości od 1 do 4 (15) mm szerokości i do 3,5 mm wysokości. Są w kształcie poduszki, gałki, spłaszczonego guzka, soczewki, kielicha ze schodzącym centralnie trzoneczkiem. W okresie dużej wilgotności pojedyncze owocniki zlewają się ze sobą, tworząc konstrukcję zachowującą podstawowa istotę, której zadaniem jest wytwarzanie zarodników. Jest w konsystencji od żelkowej do galaretowatej. Może być płynny do faliście pomarszczonego, czasami nawet mózgowaty, a nawet w postaci gładkiej, błyszczącej powierzchni, której wielkość może sięgać 20 mm. Bardzo zmienny w kolorze. Gdy świeży jest pomarańczowy, żółtopomarańczowy i żółty lub wodnistożółty. Od matowego do połyskującego i prześwitującego na powierzchni. Wysuszając się zmienia kolor na żółtobrązowy, ciemnopomarańczowy, blado matowobrązowy, szarobrązowy, oliwkowobrązowy, po czerwonobrązowy. Niekiedy zachowuje niewielki odcień pomarańczowy. Wysychając tworzy na podłożu niepozorne skorupki w barwie rustikalnego brązu. Posiada zdolność odżywania w miarę pobierania wilgoci.

Miąższ galaretowaty do wodnistego. O żółtawym zabarwieniu. Rozpływający się w palcach. W smaku i zapachu łagodny.

Zarodniki w wysypie pomarańczowożółte. W kształcie elipsoidalne do gruszkowatych z zakrzywionym z jednej strony dziobkiem, cylindryczne z dziobkiem. Powierzchniowo gładkie i najczęściej wewnątrz z 3 (rzadko 4) grubościennymi septami. W kolorze żółtopomarańczowe. Wielkości od 10,5 do 16 x od 3,5 do 6 µm. Mogą być obecne kuliste lub prawie kuliste konidia, o wielkości od 2 do 4 µm. Wegetatywne zarodniki często tworzą łańcuchy i mają wielkości od 8 do 16 x od 2,5 do 5,5 µm. Basidia o dwu podstawkach. W kształcie kamertonowate, obłamujące się, czasami proste, ale nie wyeksponowane. Cystidia nieobecne.

uwagi Niejadalny, choć i nie szkodliwe.
Powoduje jednolitą zgniliznę typu białego.

Gatunek podobny to: Dacrymyces tortus (Willd.) Fr; o większych zarodnikach i zamocowanych hyphidiach. Dacrymyces capitatus Schwein; o krótkim, mało znaczącym trzoneczku, mniejszych i cienkościennych zarodnikach z poczwórną septą.

Inne nazwy to: łzawnik rozpływający, łzawnik jodłowy.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl