Dodano: 28 września 2006
Spotykana rzadko na martwych, leżących na ziemi gałęziach, kłodach i murszejących pniakach drzew liściastych. Chętnie wybiera drewno takich drzew jak: topola, dąb, grab, buk, brzoza, olsza i leszczyna. Sporadycznie spotykana na drewnie drzew iglastych.

Do rodzaju Datronia sp. należy 6 gatunków. Są to:

- Datronia decipiens
- Datronia glabra
- Datronia mollis
- Datronia scutellata
- Datronia scutellata
- Datronia stereoides

Występuje pod nazwami: Antrodia mollis (Sommerf.) P. Karst.; Trametes mollis (Sommerf.) Fr.; Daedalea lassbergii Allesch.; Polyporus mollis (Sommerf.) P. Karst.; Daedalea mollis Sommerf.; Polyporus sommerfeldtii P. Karst.; Cerrena mollis (Sommerf.) Zmitr.; Daedaleopsis mollis (Sommerf.) P. Karst.; Trametes serpens Fr.

systematyka
 • Klasa: podstawczaki - Basidiomycetes
  • Rząd: żagwiowce - Polyporales
   • Rodzina: żagwiowate - Polyporaceae
    • Rodzaj: jamczatka - Datronia Donk
budowa Owocnik rozpostarto-odgięty. Słabo przyrośnięty do podłoża. Hymenofor pokryty białym nalotem, łatwo ulegający ścieraniu. Dotknięty brunatnieje.

Kapelusz długości do 70 mm i odstający od powierzchni przyrostu od 5 do 25 mm. Kapelusze często są ze sobą zrośnięte. W kształcie, gdy rozpostarte koliste. Zlewając się ze sobą są resupinatowe i mogą mieć wielkość od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Powierzchnia aksamitnie owłosiona, o nieregularnych strefach. Skórka z wiekiem twardnieje. Barwa od orzechowej, poprzez umbrową do brunatnej i czarnej. Brzeg ostry, z wąskim ostrym pasem, faliście zarysowany i odstający od podłoża.

Pory duże, w kształcie koliste, kanciaste, a najczęściej wydłużone, nieregularne i labiryntowe. Od 1 do 2 na 1 milimetrze.

Rurki długości do 5 mm. W części pionowo położonego owocnika, otwarte częściowo lub całkowicie, tworząc rowki. Normalnie proste lub ukośne. Między rurkami występują grube przegrody. Ostrza gładkie.

Miąższ cienki, w barwie beżowpopielaty, izabelowaty, żółtawocynamonowy lub barwy drewna. W młodych okazach elastyczny. Z wiekiem twardnieje i staje się sztywny. Na przekroju pod skórką kapelusza, a miąższem właściwym, widoczna pod lupą „czarna linia”. Niezmienny, bez smaku i wyczuwalnego zapachu.

Zarodniki w wysypie koloru białego. W kształcie cylindryczne, jednostronnie lekko wklęsłe, z podstawą zwężoną. Nieco wygięte. Powierzchniowo gładkie. Hialinowe. Cienkościenne i nieamyloidalne. Wielkości od 8 do 10 x od 2,5 do 3,5 µm.

uwagi Niejadalny.

Inne nazwy to: jamczatka gmatwopora, jamczatka miękka.

Gatunki podobne to: jamczatka drobnopora - Datronia stereoides (Fr.) Ryvarden; o drobniejszych porach i większych zarodnikach.

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl