Dodano: 0 0000
Głowa zielonooliwkowa. Czułka od góry białe, pod spodem różowawe. Tułów różowy, jedynie patagia obrzeżone na oliwkowo, podobnie jak linia biegnąca wzdłuż środka tułowia. Odwłok oliwkowy, po środku z różowa linią, boki odwłoka podobnie różowe.
Skrzydło przednie ma tło oliwkowe. Na nim umieszczonych jest kilka mniej lub bardziej szerokich różowych smug. Brzeg zewnętrzny skrzydła przedniego różowoszary. Na skrzydle przednim w okolicy komórki środkowej bardzo często występuje biała plamka.
Skrzydło tylne u nasady czarne, natomiast brzeg zewnętrzny tego skrzydła jest różowy.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce (Heteroneura)
Nadrodzina: zawisakokształtne (Sphingoidea)
Rodzina: zawisaki (Sphingidae)
Podrodzina: fruczaki (Macroglossinae)
Rodzaj: zmrocznik (Deilephila)
wygląd Głowa zielonooliwkowa. Czułka od góry białe, pod spodem różowawe. Tułów różowy, jedynie patagia obrzeżone na oliwkowo, podobnie jak linia biegnąca wzdłuż środka tułowia. Odwłok oliwkowy, po środku z różowa linią, boki odwłoka podobnie różowe.
Skrzydło przednie ma tło oliwkowe. Na nim umieszczonych jest kilka mniej lub bardziej szerokich różowych smug. Brzeg zewnętrzny skrzydła przedniego różowoszary. Na skrzydle przednim w okolicy komórki środkowej bardzo często występuje biała plamka.
Skrzydło tylne u nasady czarne, natomiast brzeg zewnętrzny tego skrzydła jest różowy.
występowanie Gatunek bardzo pospolity w całym kraju. Spotykany na śródleśnych łąkach, w parkach i ogrodach.
tryb życia Motyle przylatują o zmierzchu i we wczesnych godzinach nocnych do kwiatów o dużych i głębokich kielichach jak tytoń, petunie, naparstnice.
pokarm Gąsienica odżywia się głównie wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium). Ponadto w skład pokarmu mogą wchodzić liście przytuli (Galium sp).
rozwój Dorosłe motyle opuszczają osłony poczwarkowe w połowie maja. Samice składają jaja pojedynczo na liściach roślin żywicielskich. Po kilku dniach wylęgają się z nich młode gąsieniczki. Ich rozwój trwa do około końca lipca, po czym udają się na przepoczwarczenie, które następuje w kolebce ziemnej.
Gąsienica jest naga i bardzo gruba. Ubarwiona może być na zielono lub brunatno. Na grzbiecie posiada ciemna linię, a po bokach ciała jasne, skośne prążki. Na wszystkich segmentach odwłoka, leża w jednej linii duże okrągłe czarne plamki, przy czym dwie pierwsze posiadają białe oczko. Róg na końcu ciała bardzo krótki, u dorosłych larw prawie niezauważalny.
Zaniepokojone gąsienice podnoszą przód ciała i nadymają go lekko, wówczas uwidaczniają się okrągłe plamki na odwłoku z białymi oczkami i imitujące dużą głowę. Większość napastników po takim pokazie nie ma już ochoty na zjedzenie gąsienicy.
Poczwarka szarobrunatna, zimująca.
piśmiennictwo

Komentarze

jerzy witon bogdanwiton@wp.pl
19 sierpnia 2014

Znalazłem jedną gąsienicę,proszę podać jak ją przezimować,gdy będzie w kokonie do wiosny,czkam na emaila pozdrawiam.2 lata temu wychowałem pazia królowej.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl