Dodano: 0 0000
Ubarwienie głowy szare; czułki z wierzchu jasnoszare, a w części wierzchołkowej białawe. Tułów ciemnoszary. Odwłok po środku z szarą pręgą, a po bokach w na przemian położone różowe i czarne pasy, przy czym pierwszy czerwony pas za tułowiem jest odgraniczony od tułowia białym pasem.
Skrzydło przednie ciemnoszare, marmurkowane na brązowo. Skrzydło tylne natomiast ma tło jasnobrunatno-szare, na którym znajdują ciemnobrunatne poprzeczne linie faliste.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce Heteroneura
Nadrodzina: zawisakokształtne (Sphingoidea)
Rodzina: zawisaki (Sphingidae)
Podrodzina: zawisaki (Sphinginae)
Rodzaj: zawisak (Agrius)
wygląd Ubarwienie głowy szare; czułki z wierzchu jasnoszare, a w części wierzchołkowej białawe. Tułów ciemnoszary. Odwłok po środku z szarą pręgą, a po bokach w na przemian położone różowe i czarne pasy, przy czym pierwszy czerwony pas za tułowiem jest odgraniczony od tułowia białym pasem.
Skrzydło przednie ciemnoszare, marmurkowane na brązowo. Skrzydło tylne natomiast ma tło jasnobrunatno-szare, na którym znajdują ciemnobrunatne poprzeczne linie faliste.
występowanie Właściwą ojczyzna powojowców jest rejon Morza Śródziemnego. W Europie Środkowej motyl ten jest gościem podczas migracji na północ. Motyl pojawia się polach, ugorach oraz w ogrodach.
tryb życia Motyle dorosłe bardzo chętnie przylatują do kwiatów ozdobnych o bardzo głębokich kielichach, zwłaszcza tytoniu, floksów i petunii.
pokarm Gąsienice odżywiają się roślinami z rodziny powojowatych (Convolvulacae), a zwłaszcza powojem polnym (Convolvulus arvensis) oraz kielisznikiem zaroślowym (Calystegia sepium).
ochrona Gatunek umieszczony na Czerwonej Liście Zwierząt z kategorią: rzadki.
rozwój Motyle przylatują do nas późna wiosną i udając się dalej na północ składają jajeczka na roślinach żywicielskich. Młode gąsieniczki rozwijają się bardzo szybko i już pod koniec lata przepoczwarzają się. Gąsienica ciemnozielono-oliwkowa lub brunatna z jasnymi skośnymi paskami po bokach. Głowa gąsienicy żółta z czarnymi liniami. Przez grzbiet gąsienicy przebiegają dwa podłużne ciemnożółte pasy. Przetchlinki po bokach ciała są zabarwiano na czerwono. Róg na końcu ciała gąsienicy jest w nasadowej części brunatno-czerwony a w wierzchołkowej czarny. Poczwarka brunatna, dość duża. Tarczka imaginalna ssawki bardzo duża, odstająca od ciała poczwarki i podwójnie wygięta. Motyle dorosłe wychodzą z osłon poczwarkowych późnym latem i odlatują od nas na południe.
piśmiennictwo

Komentarze

Kasia k_z_t@tlen.pl
25 czerwca 2008

Miałam okazję obserwować to cudo natury. Imponujący! Mieszkam na Podlasiu. Proponuję zamieścić na stronie zdjęcia. Pozdrawiam.

Andrzej app3@op.pl
19 września 2007

Dziś ponownie mnie odwiedził (poprzednio był 2 lata temu),
Warszawa Centrum, balkon na 3-cim piętrze godzina 20-ta.

Robi wrażenie.

Paweł admin@cim.pl
15 sierpnia 2007

Dzis wleciałał do mojego pokoju. Cisza, 23:10, (mieszkam na Stegnach w Warszawie) i nagle wielki hałas pod sufitem (dobrze, że nie oglądałem horroru :)
Złapałem go delikatnie do szklanego naczynia. Piękna sztuka. Prawie 12 cm rozpiętości skrzydeł. Zrobię jutro fotkę i wypuszczę na wolność

Arti whyer@tlen.pl
30 lipca 2007

ten opis jak ulał pasuje do "potworka" który przylatuje do moich kwiatków na tarasie :) w pierwszej chwili mnie wrecz przestraszył, a dziś udało mi sie zrobić mu zdięcia, w trakcie posiłku na petuniach :) rurke potrafi rozwinąć na około 10 - 15 cm. niesamowite wrażenie wywiera przy spodkaniu :) pozdrawiam

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl