Dodano: 0 0000
Ciało długie, pośrodku obłe, a w części ogonowej ścieśnione. Największa wysokość ciała dochodzi do 25% długości całkowitej. Głowa w przedniej części spłaszczona, zaopatrzona w szeroką paszczę i małe oczy. Wokół otworu gębowego wyrasta 8 wąsów- 2 przy otworach nosowych, 2 długie w kącikach ust i 4 na podbródku. Drobne zęby otaczają w kilku szeregach brzegi otworu gębowego. Płetwa ogonowa nieznacznie wcięta. W płetwie grzbietowej i piersiowych mocno osadzone kolce.
wygląd Ciało długie, pośrodku obłe, a w części ogonowej ścieśnione. Największa wysokość ciała dochodzi do 25% długości całkowitej. Głowa w przedniej części spłaszczona, zaopatrzona w szeroką paszczę i małe oczy. Wokół otworu gębowego wyrasta 8 wąsów- 2 przy otworach nosowych, 2 długie w kącikach ust i 4 na podbródku. Drobne zęby otaczają w kilku szeregach brzegi otworu gębowego. Płetwa ogonowa nieznacznie wcięta. W płetwie grzbietowej i piersiowych mocno osadzone kolce.
ubarwienie Grzbietowa część ciała jest ciemna, czasem prawie czarna. Brzuch szary, w okresie tarła kremowy lub nawet pomarańczowy. Na bokachczasem występują nieregularne plamy. Płetwy szare, a wąsy czarne.
występowanie Typowym środowiskiem tego gatunku są wolno płynące lub stojące wody z miękkim dnem i bujnie porośniętych roślinnością. Doskonale czuje się w stawach, rowach i kanałach.
tryb życia Ryba bytująca w strefie brzegowej, gdzie znajduje kryjówki z których korzysta w ciągu dnia. Jest bardzo odporny na wahania temperatury i okresowy zanik tlenu.
pokarm Najmłodsze żywią się planktonem, starsze zjadają larwy owadów, duże skorupiaki, mieczaki i szczątki roślin. Nie pomijają ikry i narybku innych gatunków ryb.
rozmnażanie Dojrzałóść płciową osiąga w 3 lub 4 roku życia. Tarło od czerwca do sierpnia, gdy woda osiągnie temperaturę około 20 stopni.
rozród Samica składa kilka tysięcy jaj o średnicy około 2 mm. Rozwój zarodkowy trwa 6-9 dni. Lawry mają długość około 6 mm.
gniazdo Ryby tworzą pary i poszukują miejsc zacisznych, by uformować gniazdo w postaci zagłębienia na podłożu roślinnym lub piaszczystym. Samiec pilnuje złożonej ikry.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl