Dodano: 5 października 2005
Ciało wydłużone, nieco owalne. Ubarwienie brunatne, matowe. Na głowie para 9 członowych czułek z trójczłonową buławką. Człony buławki dość długie, listewkowate. Oczy bardzo duże i wypukłe. Boki przedplecza i pokryw oraz spód ciała pokryte długimi, odstającymi jasnymi szczecinami. Pokrywy ku końcowi nieco rozszerzone. Na urzeźbienie pokryw składa się 10 bruzd i lekko sklepione 11 zagoników. Na wierzchołkowej części pokryw znajdują się rzadko rozsiane łamliwe i krótkie szczecinki. Odnóża cienkie i długie, zwłaszcza bardzo długi jest człon stopowy.
systematyka Rząd: Coleoptera - chrząszcze
Podrząd: Polyphaga - chrząszcze wielożerne
Nadrodzina: Scarabaeoidea - żukokształtne
Rodzina: Scarabaeidae - żukowate
Podrodzina: Sericinae - jedwabki
Rodzaj: Serica - jedwabek
Gatunek: Serica brunnea - jedwabek
wygląd Ciało wydłużone, nieco owalne. Ubarwienie brunatne, matowe. Na głowie para 9 członowych czułek z trójczłonową buławką. Człony buławki dość długie, listewkowate. Oczy bardzo duże i wypukłe. Boki przedplecza i pokryw oraz spód ciała pokryte długimi, odstającymi jasnymi szczecinami. Pokrywy ku końcowi nieco rozszerzone. Na urzeźbienie pokryw składa się 10 bruzd i lekko sklepione 11 zagoników. Na wierzchołkowej części pokryw znajdują się rzadko rozsiane łamliwe i krótkie szczecinki. Odnóża cienkie i długie, zwłaszcza bardzo długi jest człon stopowy.
występowanie Gatunek pospolity w całej Europie, również u nas w kraju. Owady dorosłe w dzień ukrywają się w ściółce, pod mchem i kamieniami, a o zmierzchu wylatują na żer i poszukiwanie partnera.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl