Dodano: 22 września 2004
Ciało cylindryczne, mocno wypukłe, czarne, lekko błyszczące. Głowa mała. Buławka czułka złożona z trzech członów. Żuwaczki niewielkie, nie wystają przed głowę. U samca na nadustku występuje duży wygięty róg, porośnięty po bokach żółtymi szczecinkami; u samicy jest on o wiele mniejszy, a często uwidacznia się tylko w postaci guzka. Przedplecze z przodu tworzy jakby kołnierz lepiej widoczny u samców. Tarczka widoczna. Pokrywy z delikatnymi rządkami punktów, przestrzenie pomiędzy nimi są rzadko i głębiej nakłute. Golenie wszystkich par nóg z listewkami bocznymi i ząbkami.
systematyka Rząd: Coleoptera - chrząszcze
Podrząd: Polyphaga - chrząszcze wielożerne
Nadrodzina: Scarabaeoidea - żukokształtne
Rodzina: Lucanidae - jelonkowate
Podrodzina: Sinodendrinae
Rodzaj: Sinodendron
Gatunek: Sinodendron cylindricum - kostrzeń
wygląd Ciało cylindryczne, mocno wypukłe, czarne, lekko błyszczące. Głowa mała. Buławka czułka złożona z trzech członów. Żuwaczki niewielkie, nie wystają przed głowę. U samca na nadustku występuje duży wygięty róg, porośnięty po bokach żółtymi szczecinkami; u samicy jest on o wiele mniejszy, a często uwidacznia się tylko w postaci guzka. Przedplecze z przodu tworzy jakby kołnierz lepiej widoczny u samców. Tarczka widoczna. Pokrywy z delikatnymi rządkami punktów, przestrzenie pomiędzy nimi są rzadko i głębiej nakłute. Golenie wszystkich par nóg z listewkami bocznymi i ząbkami.
występowanie Gatunek jest spotykany w lasach ze starymi drzewami liściastymi (dęby, klony, graby) i z dużą ilością nieuprzątniętych murszejących pni. Owady pojawiają się od połowy lata.
pokarm Larwy i osobniki dojrzałe odżywiają się murszejącym drewnem.
rozwój Cykl życiowy trwa najczęściej trzy – cztery lata.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl