Dodano: 0 0000
Głowa i tułów popielate, przy czym na tułowiu występuja dwie czarne podłużne przepaski po bokach strony grzbietowej. Czułka od wierzchu białe, pod spodem brunatne.Tło przednich i tylnych skrzydeł popielate. Na przednim skrzydle występuje bardzo niewyraźny rysunek złożony z jasnych i ciemnych kresek i pasków. Strzępina przedniego skrzydła biała z ciemnymi plamkami na wysokości żyłek. Tylne skrzydło z reguły jednolicie szare, tylko u nasady może być rozjaśnione. Odwłok ubarwiony w pasy, na zmianę szaroróżowe i czarne, ponadto po stronie grzbietowej odwłoka występuje brunatna pręga.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce Heteroneura
Nadrodzina: zawisakokształtne (Sphingoidea)
Rodzina: zawisaki (Sphingidae)
Podrodzina: zawisaki (Sphinginae)
Rodzaj: zawisak (Sphinx)
wygląd Głowa i tułów popielate, przy czym na tułowiu występuja dwie czarne podłużne przepaski po bokach strony grzbietowej. Czułka od wierzchu białe, pod spodem brunatne.Tło przednich i tylnych skrzydeł popielate. Na przednim skrzydle występuje bardzo niewyraźny rysunek złożony z jasnych i ciemnych kresek i pasków. Strzępina przedniego skrzydła biała z ciemnymi plamkami na wysokości żyłek. Tylne skrzydło z reguły jednolicie szare, tylko u nasady może być rozjaśnione. Odwłok ubarwiony w pasy, na zmianę szaroróżowe i czarne, ponadto po stronie grzbietowej odwłoka występuje brunatna pręga.
występowanie Gatunek bardzo pospolity w całej Polsce. Wystepuje w borach sosnowych i świerkowych.
tryb życia Dorosłe motyle lataja od zmierzchu do późnych godzin nocnych. Bardzo dobrze przylatują do światła.
pokarm Gąsienice odżywiają się igłami sosny (Pinus), świerku (Picea), rzadziej modrzewiu (Larix).
rozwój Dorosłe motyle pojawiaja się w drugiej połowie maja i na początku czerwca. Samica składa jaja po 2 - 3 na igłach drzew żywicielskich. Z jaja wylęga się młoda zielona gąsieniczka, która w czasie kolejnych linień zmienia barwę - pojawia się na niej czerwony pasek biegnący przez grzbiet oraz żółte podłużne pasy biegnące po bokach ciała. Głowa gąsienicy jest barwy brunatnej. Na końcu części odwłokowej gąsienicy występuje czerwonobrunatny róg do odstraszania napastników. Gąsienice cały dzień przebywaja w koronach drzew żywicielskich. O tym, że na danym drzewie żerują gąseinice borowca można dowiedzieć się oglądając bardzo dokładnie ściółkę pod drzewem, ponieważ gąsienice produkują bardzo dużo odchodów, które bardzo łatwo można znaleźć pod koronami drzew. Po ostanim linieniu, gąsienice schodzą na ziemię i wykopuja sobie male kolebki w ziemi lub ściółce gdzie sie przepoczwarzają. Ma to miejsce w drugiej połowie lipca i na poczatku sierpnia. Poczwarki zimują i dopiero na wiosne następnego roku wychodzą z nich nowe motyle.
uwagi Gatunek może wyrządzać szkody w uprawach leśnych i szkółkach drzew iglastych.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl