Dodano: 0 0000
Długość ciała 1,10-1,70 m, ogon 20-30 cm. Masywne ciało z dużą klinowatą głową. Sierść szczecinowata, w zimie z gęstym runem, ubarwienie od czarnobrazowego po kolor ochry, młode z ciemnymi podłużnymi pasami. Uszy silnie owłosione, stojące. U dorosłego samca długie, widoczne na zewnątrz kły.
wygląd Długość ciała 1,10-1,70 m, ogon 20-30 cm. Masywne ciało z dużą klinowatą głową. Sierść szczecinowata, w zimie z gęstym runem, ubarwienie od czarnobrazowego po kolor ochry, młode z ciemnymi podłużnymi pasami. Uszy silnie owłosione, stojące. U dorosłego samca długie, widoczne na zewnątrz kły.
występowanie Liściaste i mieszane lasy z lakami i bagnami, w górach do granic drzew, także w lasach zagospodarowanych.
tryb życia Latem aktywny przeważnie o zmierzchu i nocą, zima natomiast aktywny najczęściej w dzień. Przesypiają zimowe noce ciasno przytulone do siebie w zagłębieniach terenu. Samice i młode żyją towarzysko w grupach rodzinnych, dorosłe samce poza okresem godowym żyją samotnie.
pokarm Wszystkożerny, korzenie, bulwy, chętnie żołędzie i bukiew, plony rolne, zioła, robaki, owady, jaja ptasie, gryzonie, padlina.
rozmnażanie Okres godowy od listopada do stycznia. Na poród samica wykopuje dół i wyściela go trawa oraz gałęźmi. W miocie najczęściej 4-6 młodych, które po kilku dniach opuszczają legowisko towarzysząc matce.
piśmiennictwo

Komentarze

Anetka_i_Edward_Cullen_ anetka13362@wp.pl
30 listopada 2009

heej :* mogę wiedzieć na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem u dzika ? potrzebna mi szybka i prosta odp :( proszę z góry dziękuję :*:*

OLSZTYN 27.11.2007 gosienka99@interia.pl
27 listopada 2007

mam pytanko. czy dziki mogą zrobić krzywdę człowiekowi poza okresem oczywiście wychowywania młodych kiedy to są bardzo agresywne.

sylwia sylwiasylwek@op.pl
24 listopada 2007

Czy ktos moze mi napisac na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem u dzika

kinga kinia@kinia.pl
21 listopada 2007

proszę minapusać jak dzik opiekujesięnad potomstwem

kamil kamilosamk.onet.pl
12 listopada 2007

czy mógł by mi pan napisać : na czym polega sprawowanie opieki nad potomstwem u dzika? prosze o odpowiedz jesszcze dzis bardzo fajna stronka

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl