Dodano: 0 0000
jest największym z orłów właściwych, posiada ciemnobrunatne ubarwienie. Pióra na potylicy i karku są złotawe, co jest charakterystyczne tylko dla niego. Pióra te są wydłużone i zaostrzone tworząc krótką „grzywę”. Ogon popielaty z czarną przepaską na jego końcu. Skoki upierzone do palców (Haber, Nunberg 1956).
Młode orły mają białe plamy pod skrzydłami i u nasady ogona, widoczne nawet z daleka (Wacławek 2002).
systematyka Rząd: szponiaste - Falconiformes
Podrząd: jastrzębiowce - Accipitires
Rodzina: jastrzębiowate - Accipitridae
wygląd jest największym z orłów właściwych, posiada ciemnobrunatne ubarwienie. Pióra na potylicy i karku są złotawe, co jest charakterystyczne tylko dla niego. Pióra te są wydłużone i zaostrzone tworząc krótką „grzywę”. Ogon popielaty z czarną przepaską na jego końcu. Skoki upierzone do palców (Haber, Nunberg 1956).
Młode orły mają białe plamy pod skrzydłami i u nasady ogona, widoczne nawet z daleka (Wacławek 2002).
występowanie prawie cała populacja polska koncentruje się na południu kraju (85%): Beskid - Sądecki, Żywiecki i Niski oraz Pieniny, Tatry, Bieszczady, Gorce, Góry Sanocko-Turczańskie. Pojedyncze pary gniazdują na północnym wschodzie i Pomorzu Środkowym.
Orzeł przedni jest ptakiem otwartych przestrzeni, można go spotkać na rozległych nieużytkach, łąkach i pastwiskach, w miejscach słabo zaludnionych z dala od większych skupisk mieszkalnych, czy głównych dróg (Wacławek 2002)
pokarm z ssaków łowi chętnie młode lisy i sarny, zające, świstaki, kuny, psy, koty a nawet młode lub osłabione owce i kozice (chociaż te ostatnie pożera raczej jako padlinę). Oprócz ssaków poluje równie często na ptaki takie jak: głównie krukowate, puszczyki, myszołowy, trzmielojady a także kaczki, gęsi czy kuraki. Potrafi skutecznie zaatakować nawet żurawia lub bociana (Wacławek 2002)
gniazdo zakłada najczęściej w lasach jodłowo-bukowych. Ok. 75% polskiej populacji orła przedniego gniazduje na starych jodłach rosnących w luźnych drzewostanach blisko rozległych terenów otwartych. Wybiera drzewa w wieku powyżej 100 lat o pierśnicy do 120 cm. Jeśli zakłada gniazdo na skałach, to w lekkich obniżeniach terenu z osłoną od wiatru. Nigdy na szczycie gór, ewentualnie w strefie podszczytowej (przeciętnie na wysokości ok. 700 m. n.p.m). Koło gniazda zawsze muszą znajdować się uschnięte drzewa na których orły nocują, wypoczywają i czatują (Wacławek 2002)
ochrona w Polsce zaledwie 30-35 par, z czego 25-30 w Karpatach. Najwięcej orłów przednich w Europie zamieszkuje Hiszpanię (ok. 1200-1260 par). Wymaga ścisłej ochrony ze strefami ochronnymi przy gnieździe (Wacławek 2002)
jaja około połowy marca składa 2-3 żółtawe jaja (75,5 x 58 mm) z brązowymi plamami. Samica wytrwale wysiaduje dopiero po złożeniu drugiego jaja. Pisklęta klują się na przełomie kwietnia i maja, a opuszczają gniazdo pod koniec lipca. U orłów przednich podobnie jak u orlików występuje kainizm, tzn. że starsze i silniejsze pisklę zadziobuje młodsze (Wacławek 2002)

" W czasie wysiadywania samiec niekiedy zmienia samicę w godzinach południowych na mniej więcej godzinę. W tym czasie samica np. kąpie się w potoku, w pośpiechu coś upoluje i wraca do gniazda. Bywa jednak i tak, ze samiec przez parę dni w ogóle nie pojawia się na gnieździe (w ogóle w tym czasie mało się nim interesuje) i głodna samica musi opuścić na pewien czas zniesienie, żeby złowić jakąś zdobycz. Dopiero, gdy pękną skorupki jaj i młode przyjdą na świat, to przy gnieździe pokazuje się samiec. Od tej pory regularnie co rano przynosi zdobycz i przekazuje samicy. Ona zaś oskubuje ją z pierza, czy sierści i dziobem wycina najlepsze kawałki dla maluchów: głównie serce, wątrobę i płuca. Całą resztę sama zjada nie pozstawiając żadnych resztek w gnieździe. Pisklęta orła przedniego otwierają oczy dopiero po 14 dniach od chwili wyklucia, stanowiąc tym samym wyjątek spośród ptaków drapieżnych, ktorych młode widzą od pierwszego dnia po wykluciu " (Sokołowski).
biologia orły przednie stosują strategię polowania głównie z niskiego przelotu nad terenem, skąd gwałtownie rzucają się na ofiarę. Rzadziej czatują na drzewach czy atakują z większych wysokości. Zdobycz jest chwytana na ziemi, a ptaki czasami w czasie podrywania się do lotu. Skuteczność polowań młodych orłów wynosi 1/10 a doświadczonych 1/3.
Ich tokowiska nie mają sobie równych: samiec trzymając zdobycz w szponach wzlatuje ponad swoją towarzyszkę, upuszcza ofiarę w dół i nurkuje, żeby na powrót ją pochwycić szponami. Samica zaś potrafi z dużej wysokości ostro zapikować ku ziemi ze złożonymi skrzydłami, by wyhamować między drzewami tuz koło gniazda. W swoim rewirze orły przebywają przez cały rok. Dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku 4-6 lat (Wacławek 2002).
Króla ptaków można tez ponoć ułożyć do polowania na wilka, gdzie orzeł trzyma w szachu drapieżnika do przybycia myśliwego (przypisek autora).
piśmiennictwo

Komentarze

Ala aldona-grr@wp.pl
7 lutego 2012

byłam zaskoczona, bo pierwszy raz w życiu widziałam orła! i to na naszych terenach! tj wczoraj 6. 02. 2012 w okolicach Iławy.

kinga czyz kinga8@onet.pl
9 listopada 2011

bardzo mi sie to przydalo do szkoly

Andrzej Rusiecki andrzej.rusiecki@op.pl
4 lutego 2011

12 czerwca 2010 widziałem orła /b.duży na wylocie z Ornety do Olsztyna. Z opisu wygląda, że jest to orzeł przedni. Byłem zachwycony widokiem i wyglądem. Podobno ma gniazdo w okolicach Podąg k/Ornety

P. Kołtaś "Kobiyta" p_kolek@op.pl
10 grudnia 2010

Witam... jestem z Podhala i poszukuję pióra (lotki z rzędu pierwszego) do kapelusz góralskiego. Chętnie od kupię. Pozdrawiam ( p_kolek@op.pl )

beata daukszys daukszys3@wp.pl
6 lutego 2010

nie tak dawno będąc na spacerze Piecki nidaleko Mrągowa widzialam orla na to wygląda że przedniego(były dwa prawdopodobnie samiec i samica) piękne,pare dni pożniej sasiad widzial jednego niedaleko mojego domu -siedzial na drzewie olbrzym(mam nadzieje że jeszcze na nie trafie nie ruszam sie bez aparatu)

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl