Dodano: 0 0000
ubarwienie Zieleń w różnych odcieniach. Grzbiet samca jednolicie szmaragdowy z drobnymi plamami. W okresie godowym podgardle niebieskawo-modre. Samica jest bardziej szara. Brzuszna strona ciała jest u obu płci żółta lub zbliżona do żółtej.
budowa Masywniejsza i bardziej wysmukła od zwinki. Głowa mocna, pysk ostrzejszy, ogon dwa razy dłuższy od reszty ciała, palce tylnych nóg długie i mocne. Łuski pokrywające grzbiet są drobne i lekko ziarniste. Długość do 35 cm.
występowanie Gatunek południowo i południowo-wschodnioeuropejski. W Europie środkowej jako relikt. Na wschodzie zasięg jej kończy się na Dnieprze, na zachodzie w północnej Francji i Hiszpanii. Pospolita jest w basenie Morza Śródziemnego i Adriatyckiego.
tryb życia Ciepłolubna. Żyje na zboczach jarów, stokach wzgórz silnie nasłonecznionych. Przestraszona wspina się dobrze po gałęziach krzaków lub po skałach, zwykle jednak szuka schronienia w norach, szczelinach skalnych. Bardzo żwawa, żarłoczna i agresywna. Nie występuje nigdzie masowo razem ze zwinką. Ze snu zimowego budzi się w kwietniu, w tym też okresie rozpoczyna się jej okres godowy. Sen zimowy rozpoczyna w początkach października. Zimuje gromadnie, podobnie jak wszystkie inne jaszczurki.
rozmnażanie Gatunek jajorodny. Składanie jaj odbywa się w czerwcu, młode zaś wylęgają się w końcu sierpnia lub we wrześniu.
piśmiennictwo

Komentarze

kamilos kamilp08@o2.pl
28 czerwca 2006

Koło mnie jest 13 salamander przynajmniej wczoraj tak było .Mieszkaja w bagnie pod głazem sa tam takze inne jaszczurki na przykład zwinka i padalec pospolity .Oczywiscie nie mieszkaja razem

Madzia madzia308@poczta onet pl
30 kwietnia 2006

spox
u mnie jest ich dosc duzo :)
woj opolskie, okolice Brzegu

Piotr Felski peteref@wp.pl
22 czerwca 2005

Do Kajaka:
jest to samiec jaszczurki zwinki (Lacerta agilis) w szacie godowej. i niech sobie mieszka!

Kajak kazjan@buziaczek.pl
24 kwietnia 2005

Na mojej działce pod lasem 12km. od Koszalina jest zielona jaszczurka. Ma dł. ok 20 cm. Jest nakrapiana. Skąd sie wzieła . skoro żyją tylko na poł. Mieszka w skalniaczku.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl