Dodano: 0 0000
występowanie Bardzo rzadki gatunek, spotykany w wodach stojących. Jego obecność została stwierdzona na terenie rezerwatu .Zatoka Elbląska., który znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
uwagi Forma ochrony: ścisła.

Stopień zagrożenia: gatunek uznany za zagrożony wyginięciem w Polsce.

Charakterystyka: Jest to wieloletnia roślina wodna, o silnie i szeroko rozrośniętym kłączu, pełzającym po dnie zbiorników wodnych. Liście grzybieńczyka osadzone są na długich ogonkach, mają kształt okrągławy, nasadę sercowatą, są całobrzegie i osiągają do 15 cm średnicy. Zarówno liście, jak i kwiaty pływają po powierzchni wody. Kwiaty, zapylane przez owady, pojawiają się od lipca do września. Osadzone są na długich szypułkach, zebrane w kwiatostany . baldachy. Kwiaty są złocistożółte, pięciopłatkowe, o średnicy do 3 cm. Płatki są szeroko rozpostarte, o brzegach rzęsowato ząbkowanych. Owocem jest wielonasienna torebka.

Warto wiedzieć: Budowa anatomiczna roślin wodnych (a więc i grzybieńczyka) jest przystosowana do warunków, w których żyją. Grzybieńczyk posiada dobrze rozwinięty system przestrzeni międzykomórkowych w łodydze i liściach . zarówno łodyga, jak i liście mają budowę ażurową, która pozwala na unoszenie się tych części roślin w wodzie. Ponadto cecha ta ułatwia wymianę gazową (usprawnia dostawanie się do wnętrza komórek wody z rozpuszczonymi w niej solami i gazami). Rośliny wodne potrafią zmieniać ilość gazów zgromadzonych w przestworach międzykomórkowych, co pozwala im na opadanie lub podnoszenie się liści w wodzie.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl