Dodano: 30 maja 2007
Chrząszcz średnich rozmiarów. Ciało wydłużone, wałeczkowate. Na głowie jedenastoczłonowe czułka i oczy, dość silnie sklepione, przez co wyraźnie wystają z głowy na boki. Przedplecze w zarysie kwadratowe, przewężone w połowie długości. Powierzchnia przedplecza gładka i błyszcząca, jedyne wyraźnie widoczne urzeźbienie to rządek punktów wzdłuż grzbietowej strony przedplecza. Szerokość przedplecza znacznie węższa od pokryw.
Tarczka dobrze widoczna.
Pokrywy szerokie, dużo szersze od przedplecza, z dobrze zaznaczonymi kątami barkowymi. Na urzeźbienie pokryw składają się regularne rządki punktów.
Ubarwienie ciała bardzo charakterystyczne: przedplecze i pokrywy czerwone, podczas gdy reszta ciała jest czarna.
systematyka Rząd: chrząszcze (Coleoptera)
Podrząd: chrząszcze wielożerne (Polyphaga)
Nadrodzina: stonkokształtne (Chrysomeloidea)
Rodzina: stonkowate (Chrysomelidae)
Podrodzina: poskrzypki (Criocerinae)
Rodzaj: poskrzypka (Lilioceris)
Gatunek: poskrzypka liliowa (Lilioceris lilii)
wygląd Chrząszcz średnich rozmiarów. Ciało wydłużone, wałeczkowate. Na głowie jedenastoczłonowe czułka i oczy, dość silnie sklepione, przez co wyraźnie wystają z głowy na boki. Przedplecze w zarysie kwadratowe, przewężone w połowie długości. Powierzchnia przedplecza gładka i błyszcząca, jedyne wyraźnie widoczne urzeźbienie to rządek punktów wzdłuż grzbietowej strony przedplecza. Szerokość przedplecza znacznie węższa od pokryw.
Tarczka dobrze widoczna.
Pokrywy szerokie, dużo szersze od przedplecza, z dobrze zaznaczonymi kątami barkowymi. Na urzeźbienie pokryw składają się regularne rządki punktów.
Ubarwienie ciała bardzo charakterystyczne: przedplecze i pokrywy czerwone, podczas gdy reszta ciała jest czarna.
występowanie Obszar rozsiedlenia tego gatunku obejmuje większą część Palearktyki. Północna granica zasięgu biegnie przez południowe krańce Wysp Brytyjskich i Półwyspu Skandynawskiego. Na wschód dociera do Azji północno-wschodniej. Znana jest z afrykańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, Kaukazu i Azji Środkowej.
Zasiedla cały obszar kraju i jest gatunkiem bardzo pospolicie spotykanym. Częściej spotykany w ogrodach niż w środowisku naturalnym.
pokarm Rośliny żywicielskie poskrzypki liliowej to głównie hodowlane gatunki lilii, dziko żyjąca lilia złotogłów oraz rzadziej inne rośliny z rodziny liliowych.
uwagi Poskrzypka liliowa jest bardzo ważnym szkodnikiem upraw roślin liliowych. Czasami może wyrządzać szkody na plantacjach cebuli, czosnku i szlachetnych odmian hodowlanych lilii.
biologia Dorosłe owady pojawiają się w pierwsze ciepłe wiosenne dni i od razu przystępują do kopulacji i składania jaj. Jedna samica składa jaja stopniowo i może to trwać nawet do 1,5 miesiąca od momentu złożenia pierwszego pakietu jaj. Jaja są składane pojedynczo lub w pakiecikach (do 10 sztuk) na spodniej stronie liści roślin żywicielskich. Czas trwania stadium jaja wynosi około 10 dni. Larwa żeruje w specjalnie wytworzonym „kombinezonie” ochronnym powstałym z kału larwy układanego przez nią na grzbietowej stronie ciała. Takie maskowanie zniechęca ptaki do zjadania larw. Wyrośnięta larwa zrzuca swój „kombinezon”, schodzi na ziemię i płytko w glebie wytwarza kokon, w którym następuje przepoczwarczenie. Dorosłe owady opuszczają poczwarki późnym latem, ale zdolności do rozrodu uzyskują dopiero wiosna kolejnego roku.
piśmiennictwo

Komentarze

beata beatap6@tlen.pl
21 sierpnia 2007

głównie hodowlane gatunki lilii - gatunki lilii nie są hodowlane :) i jak dla mnie sformułowanie ''szlachetnych odmian hodowlanych lilii'' - raczej nowyj odmian lilii, hodowla to jest proces- :) pozdrawiam

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl