Dodano: 21 września 2004
Głowa czarna, tylko po bokach nadustka występuje po jednej białej plamce. Przedplecze czarne z dwiema białymi plamkami w przednich kątach. Brzegi boczne przedplecza słabo zaokrąglone, lekko zbiegają się ku przodowi. Pokrywy czerwone, błyszczące. Na każdej pokrywie znajdują się trzy czarne plamy, ponadto występuje plama pod tarczka, która składa się z dwóch połówek (każda na oddzielnej pokrywie). Po bokach plamy przytarczkowej występują biało-żółte plamki. Odnóża czarne.
systematyka Rząd: Coleoptera - chrząszcze
Podrząd: Polyphaga - chrząszcze wielożerne
Rodzina: Coccinellidae - biedronkowate
Podrodzina: Coccinellinae
Plemię: Coccinellini
Rodzaj: Coccinella - biedronka
Gatunek: Coccinella septempunctata - biedronka siedmiokropka
wygląd Głowa czarna, tylko po bokach nadustka występuje po jednej białej plamce. Przedplecze czarne z dwiema białymi plamkami w przednich kątach. Brzegi boczne przedplecza słabo zaokrąglone, lekko zbiegają się ku przodowi. Pokrywy czerwone, błyszczące. Na każdej pokrywie znajdują się trzy czarne plamy, ponadto występuje plama pod tarczka, która składa się z dwóch połówek (każda na oddzielnej pokrywie). Po bokach plamy przytarczkowej występują biało-żółte plamki. Odnóża czarne.
występowanie Gatunek bardzo pospolity w całym kraju, spotykany we wszystkich typach siedlisk.
pokarm Larwy i osobniki dojrzałe są drapieżne. Odżywiają się głównie mszycami i innymi szkodnikami roślin (czerwce, wełnowce, tarczniki).
piśmiennictwo

Komentarze

Luna acha4@amorki.pl
16 października 2008

Biedronki są urocze, tylko krótko żyją.

boehmei minatrix@op.pl
16 listopada 2004

"Biedroneczko, leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba!" .. Przygotowuje sie wlasnie na konkurs o chrzaszczach. Przydatne informacje znajduje :)

Danuta Pepłowska danpep@interia.pl
29 września 2004

Biedronki, a głównie siedmiokropka to jedne z pierwszych owadów przedwiośnia. Już przy pierwszych, ciepłych, marcowych promieniach słońca biedronki wygrzewają się w szczytach roślin i gałezi drzew. Najłatwiej zaobserwować je wówczas, gdy w grupkach siedzą na końcówkach gałązek niewielkich sosenek , wyrastających gdzieś na ciepłych stokach, czy łączkach. Tworzą wówczas kolorowy akcent jeszcze śpiącej przyrody.

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl