Dodano: 0 0000
występowanie Centuria rośnie na suchych zboczach, łąkach i pastwiskach, na skrajach lasów, na zrębach. Lubi gleby suche i średnio wilgotne.
uwagi Forma ochrony: częściowa.

Charakterystyka: Centuria jest rośliną dwuletnią, dorasta do 50 cm wysokości. Ma jasny, wrzecionowaty korzeń i prostą, nagą łodygę, czterokanciastą, rozgałęzioną zazwyczaj tylko u góry. Liście na ogół mają pięć nerwów (rzadziej trzy). W pierwszym roku wyrastają tylko liście odziomkowe, zebrane w różyczkę tuż przy ziemi. Są dość duże (do 4 cm długości i 2 cm szerokości), kształtu odwrotnie jajowatego, tępo na końcu zaostrzone. W drugim roku rozwijają się również: łodyga i liście łodygowe, węższe, siedzące i obejmujące łodygę, podłużnie jajowate lub lancetowate. Od lipca do września pojawiają się kwiaty, osadzone na krótkich szypułkach, zebrane w gęste kwiatostany (podbaldachy). Zaopatrzone są w podkwiatki. Pięciopłatkowa korona, barwy różowej, ma płatki zrośnięte w rurkę, a ich zaostrzone końce są rozłożone. Kwiaty zapylane są przez owady. Owocem jest torebka, zawierająca bardzo drobne nasiona.

Warto wiedzieć: Roślina lecznicza. Pobudza apetyt i polepsza trawienie, wywołując zwiększone wydzielane soku żołądkowego. Poza tym obniża również ciśnienie tętnicze i działa żółciopędnie. Stosowana jest więc w schorzeniach wątroby, dróg żółciowych i nadciśnieniu. Ziele to wykorzystywano dawniej w medycynie ludowej do leczenia wielu chorób: malarii, robaczycy, nadciśnienia, anemii oraz do leczenia chorej wątroby (w tym i żółtaczki). Centuria stosowana jest także do aromatyzowania gorzkich wódek. Nazwa łacińska . Centaurium . łączona jest z mitem greckim (roślina ta była już znana w starożytnej Grecji), zgodnie z którym przy pomocy ziela centurii centaur Chejron uleczył rany. Nazwa ludowa: tysiącznik pochodzi z błędnie przetłumaczonej nazwy łacińskiej (centum oznacza sto).
Centuria jest rośliną trudno rozsiewającą się i po zerwaniu z danego stanowiska znika z tego terenu bezpowrotnie.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl