Dodano: 0 0000
najbardziej jest charakterystyczna głowa o wysokim czole w stosunku do niewielkiego dzioba. W upierzeniu godowym (zimą i wiosną) jest ona ubarwiona w kolorze rdzawobrązowym z żółtawym czołem i ciemieniem. Lusterku u obu płci zielone, u samca na skrzydłach w locie od tyłu widać białą plamę w kształcie litery „V”. W szacie spoczynkowej (VI-X) i młode są rdzawobrązowe z niezbyt wyraźną białą przepaską po bokach.
wygląd najbardziej jest charakterystyczna głowa o wysokim czole w stosunku do niewielkiego dzioba. W upierzeniu godowym (zimą i wiosną) jest ona ubarwiona w kolorze rdzawobrązowym z żółtawym czołem i ciemieniem. Lusterku u obu płci zielone, u samca na skrzydłach w locie od tyłu widać białą plamę w kształcie litery „V”. W szacie spoczynkowej (VI-X) i młode są rdzawobrązowe z niezbyt wyraźną białą przepaską po bokach.
występowanie przebywa na dużych zbiornikach wodnych, zarastających roślinnością bagienną. Potrzebuje wielu luster otwartej wody. Nielicznie lęgowy na północy kraju i w centrum Polski, na Śląsku z kolei jest bardzo nieliczny. Częściej można go spotkać na przelotach, chociaż sporadycznie zimuje.
tryb życia świstun jest kaczką pływającą i przebywa głównie na wodzie, chociaż na lądzie porusza się całkiem zgrabnie. Lata szybko i w stadach. Dość często wydaje bardzo charakterystyczny świst o opadającym natężeniu, który jest cenną wskazówką ułatwiającą jego odkrycie. Na terenach lęgowych prowadzi skryty tryb życia. Poza sezonem lęgowym formuje bardzo liczne stada. Świstun nie ma podgatunków. Odlatuje od IX-XII, a powraca od III-IV. Swoim zasięgiem obejmuje obszar płn. i częściowo środk. Europy (ale także Holandia, W. Brytania, Irlandia, Islandia), płn. część Azji (bez skrajnej północy do Kamczatki i płn. Sachalinu). Zimuje na płd. Europie i częściowo Środkowej, nad Morzem Kaspijskim i M. Czarnym, w płd. Azji, płn., zach., i wsch. Afryce, na wsch. wybrzeżach USA. Populacje zachodnioeuropejskie są lokalnie osiadłe.
pokarm nasiona roślin znajdowane na lądzie i na wodzie, jak i ich części zielone.
gniazdo buduje w pobliżu wody pod osłoną krzaków w postaci luźnej czary złożonej z niewielkiej ilości suchej trawy. Zniesienie wyściela szaropopielatym puchem głównie po bokach gniazda. Dł. 16-26 cm, szer. 15-18 cm, gł. 4-8 cm.
ochrona świstun jest ptakiem łownym i choć ogólnie bardzo rzadki, to nie stosuje się specjalnych zabiegów ochronnych.
jaja od maja do lipca samica składa 6-12, najczęściej 8-10 białych lub o kremowym odcieniu jaj, lekko wydłużonych o tępym węższym końcu. Wymiary: 55x39 mm.
uwagi źródła: „Ptaki Europy” – Wydawnictwo Naukowe PWN oraz „Przewodnik ptaki” – Karel Hudec
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl