Dodano: 14 sierpnia 2006
Skrzydła Tło skrzydła przedniego żółte do pomarańczowożółtego u samców oraz słomkowe u samic. Na tym podstawowym ubarwieniu znajdują się równomiernie rozrzucone ciemne, brunatne, delikatne plamki. Spotykane są formy ubarwienie silnie melanistyczne, gdzie ciemny rysunek z plamek rozlewa się prawie po całym skrzydle.
Dymorfizm płciowy przejawia się w budowie czułek, które u samców są pierzaste a u samic nitkowate oraz w mniejszym natężeniu barw skrzydeł u samicy.
Gąsienica szarobrunatna.
systematyka Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce (Heteroneura)
Nadrodzina: Geometroidea
Rodzina: miernikowcowate (Geometridae)
Podrodzina: (Ennominae)
Rodzaj: szypleć (Angerona)
Gatunek: szypleć leszczyniak (Angerona prunaria)
wygląd Skrzydła Tło skrzydła przedniego żółte do pomarańczowożółtego u samców oraz słomkowe u samic. Na tym podstawowym ubarwieniu znajdują się równomiernie rozrzucone ciemne, brunatne, delikatne plamki. Spotykane są formy ubarwienie silnie melanistyczne, gdzie ciemny rysunek z plamek rozlewa się prawie po całym skrzydle.
Dymorfizm płciowy przejawia się w budowie czułek, które u samców są pierzaste a u samic nitkowate oraz w mniejszym natężeniu barw skrzydeł u samicy.
Gąsienica szarobrunatna.
występowanie Szypleć jest pospolitym gatunkiem w całej Polsce i dość często spotykanym. Preferuje wszelkiego typu lasy, parki, ogrody, nieużytki. Spotykany jest także w miastach.
pokarm Gąsienice żerują głównie na tarninie (Prunus spinosa) i rzadziej innych drzewach liściastych: głogach (Crataegus), topolach (Populus) i wierzbach (Salix).
biologia Zimowanie w stadium młodej larwy, która po przezimowaniu żeruje do końca maja. Dorosłe motyle pojawiają się w czerwcu i lipcu.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl