Dodano: 31 lipca 2006
Kret ma pokrój ciała dość krępy i walcowaty. Patrząc od zewnątrz trudno jest wyróżnić szyję. Jest to spowodowane specyficznym wykształceniem szkieletu: odcinek szyjny kręgosłupa leży w dość silnie rozwiniętej obręczy pasa barkowego, a nie jak u innych ssaków pomiędzy pasem barkowym a głową.
Na głowie można wyróżnić wydłużony ryjek. Kret nie posiada małżowin usznych a oczy ma bardzo małe.
Kończyny przednie bardzo masywne z silne rozwiniętym kośćcem. Stopy tej pary nóg są bardzo mocno poszerzone i porośnięte po bokach specjalnym typem sierści co zwiększa powierzchnię grzebną. Palce stóp są zakończone bardzo silnymi i długimi pazurami. Tak wykształcona stopa jest przystosowaniem do kopania w ziemi korytarzy i wyrzucania ziemi na boki ciała oraz wypychaniem jej z korytarzy.
Kończyny tylne są normalnie wykształcone.
Ogon dość krótki.
Ciało pokryte jest miękkim, aksamitnym, krótkim i bardzo gęstym futrem. Na ryjku i ogonie znajdują się dłuższe włosy czuciowe. Na brzusznej stronie ciała znajdują się 4 pary sutek.
Wzór zębowy: 3143/3143.
systematyka Rząd: owadożerne (Insectivora)
Rodzina: kretowate (Talpidae)
Rodzaj: kret (Talpa)
Gatunek: kret europejski (Talpa europaea)
wygląd Kret ma pokrój ciała dość krępy i walcowaty. Patrząc od zewnątrz trudno jest wyróżnić szyję. Jest to spowodowane specyficznym wykształceniem szkieletu: odcinek szyjny kręgosłupa leży w dość silnie rozwiniętej obręczy pasa barkowego, a nie jak u innych ssaków pomiędzy pasem barkowym a głową.
Na głowie można wyróżnić wydłużony ryjek. Kret nie posiada małżowin usznych a oczy ma bardzo małe.
Kończyny przednie bardzo masywne z silne rozwiniętym kośćcem. Stopy tej pary nóg są bardzo mocno poszerzone i porośnięte po bokach specjalnym typem sierści co zwiększa powierzchnię grzebną. Palce stóp są zakończone bardzo silnymi i długimi pazurami. Tak wykształcona stopa jest przystosowaniem do kopania w ziemi korytarzy i wyrzucania ziemi na boki ciała oraz wypychaniem jej z korytarzy.
Kończyny tylne są normalnie wykształcone.
Ogon dość krótki.
Ciało pokryte jest miękkim, aksamitnym, krótkim i bardzo gęstym futrem. Na ryjku i ogonie znajdują się dłuższe włosy czuciowe. Na brzusznej stronie ciała znajdują się 4 pary sutek.
Wzór zębowy: 3143/3143.
ubarwienie Ubarwienie grzbietu jest czarne, natomiast strony brzusznej może być lekko rozjaśnione przybierając barwy szarawe do brunatnawych.
występowanie Kret zasiedla Europę, bez jej terenów północnych. Nie ma go także w Irlandii i na Islandii oraz w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.
W Polsce zasiedla obszar całego kraju i jest bardzo pospolity. W Tatrach sięga do wysokości 1600 m n.p.m.
Kret zamieszkuje prawie wszystkie siedliska lądowe z wyjątkiem terenów silnie podmokłych. Można więc go spotkać na polach, łąkach, w lasach i ogrodach. Najchętniej wybiera gleby brunatne i czarne. Bardzo rzadko występuje na piaskach, które ze względu na dużą sypkość nie pozwalają na kopanie korytarzy.
tryb życia Kret jest zwierzęciem aktywnym zarówno w dzień jak i w nocy. Średnio na 4 godziny aktywności przypadają 3 godziny odpoczynku. Jest także zwierzęciem aktywnym zimą, co często można zauważyć przez kopce usypane na świeżym śniegu w cieplejsze zimowe dni.
Krety żyją pod ziemią i drąż sieć chodników. Korytarze mogą dochodzić nawet do 150 - 170 metrów długości. Chodniki letnie są bardzo płytko od ziemią – do około 30 cm, natomiast chodniki zimowe trochę głębiej – do 70 cm. Chodniki kreta dzielą się na typy: mieszkalne, łowne i biegowe. Chodniki łowne zwane też żerowiskowymi są położone bardzo płytko pod ziemią. Komora lęgowa wysłana mchem i trawą jest położona około 50 cm pod ziemią. Oprócz tego w norach położonych jest kilka komór mieszkalnych służących do odpoczywania. Na zimę kret buduje gniazdo zimowe, w który spędza nieprzyjazny okres roku. Obok takiego gniazda położonego dość głęboko znajduje się komora magazynowa z pokarmem na zimę. Znajdują się tam najczęściej dżdżownice, które kret paraliżuje nadgryzając im segmenty głowowe, powoduje to przecięcie układu nerwowego i dość długotrwały paraliż dżdżownicy, która w tym czasie nie może uciec.
Ziemię z kopania korytarzy kret wypycha na powierzchnię ziemi w postaci kopców zwanych kretowiskami.
Wiosną gdy podnosi się poziom wód gruntowych kret może wznosić budowle bagienne, które polegają na usypaniu bardzo wysokiego i dużego kopca, w którym kret przebywa do momentu opadnięcia wód gruntowych. Kret świetnie pływa i w związku z tym, gdy poziom wód gruntowych nadal się podnosi, kret może opuścić kopiec i odpłynąć w poszukiwaniu lepszego miejsca na osiedlenie się.
Kret należy do zwierząt osiadłych i nie odbywa długich wędrówek.
pokarm Literatura podaje, że kret jest zwierzęciem wyłącznie mięsożernym, odżywiającym się dżdżownicami, larwami owadów i wijami.
Ja obserwowałem kreta, który przez dłuższy czas chodził po powierzchni ziemi i co raz zaczynał zagłębiać się w glebę i ewidentnie zjadał grubsze, bardziej soczyste korzonki. Nie wchodziła w grę próba zakopania się, gdyż gleba była dość luźna i zrobiłby to bez problemu. Co więcej gdy już zjadał kawałek korzonka przemieszczał się kawałek dalej i zjadał kolejny, podgryzał także dolne części wyrastających traw. Przypadek taki nie jest odosobniony, słyszałem bowiem od innych przyrodników o podobnych zachowaniach kreta.
ochrona Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (DZ. U. Nr 220, poz. 2237) kret podlega częściowej ochronie gatunkowej. Z ochrony jest wyłączony na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.
Nie wskazuje się żadnych specjalnych zagrożeń dla tego gatunku. Liczebność populacji jest na tyle duża i stabilna, że nic temu gatunkowi w środowisku naturalnym nie zagraża.
uwagi Kret często jest uważany za szkodnika w ogrodach ze względu na fakt kopania korytarzy i usypywania kretowisk. Mało jednak kto pamięta o bardzo pożytecznej roli kreta: zjada on wiele larw owadów, które są poważnymi szkodnikami roślin podgryzając ich korzenie. Dzięki krecim korytarzom następuje także przewietrzanie gleby i nawilżanie wodą deszczową głębiej położonych partii gleby.
biologia Najdłużej żyjące krety osiągają wiek 4 lat. Stosunek płci u tego gatunku rozkłada się równomiernie. Ze względu na zmiany temperatury w ciągu roku krety linieją, najczęściej trzy razy na rok: wiosną, latem i jesienią.
Okres rozrodczy zwany rują rozpoczyna się pod koniec marca i może trwać do końca maja. Samce odbywają rytualne walki o samicę. Ciąża u kreta trwa 25 – 30 dni a młode w liczbie 2 – 7 rodzą się ślepe i nagie. Sierść młodym zaczyna wyrastać w 14 dniu a oczy otwierają się w 22 dniu życia. Opuszczenie gniazda następuje po 33 dniach od urodzenia. Młode krety pozostają jednak w norach samicy do końca lata, posiadają jednak swoje własne komory legowiskowe. Dojrzałość płciowa uzyskują wiosną kolejnego roku.
piśmiennictwo

Komentarze

Danuta danuta.wojc41@gmail.com
16 kwietnia 2015

dzisiaj znalazłam dwa martwe krety w moim ogrodzie jaka moze być przyczyna ich smierci?

milena123 milutka.naj@spoko.pl
17 października 2012

potrzebuję sposobu WYRASTANIA sierści u kreta!
;)

Julka. fioletowy.lizak@wp.pl
1 marca 2012

A ja potrzebuję, jaką ROLĘ MA W ekosystemie ;)
Nie mogę tu znaleźć.

Fabian fabian_117@o2.pl
9 maja 2011

Czy młode kreta poradzą sobie bez rodziców

Oliwcia54897654320908766 olciAg!@kjam.pl
6 kwietnia 2011

pomogło mi w wypracowaniu

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl