Dodano: 7 lipca 2006
Skrzydła u obu płci przeźroczyste, jedyni u nasady z małą żółtawą plamą. Plamki skrzydłowe jednobarwne, brunatne. Gatunek bardzo podobny ubarwieniem do szablaka zwyczajnego – jedynie rozróżnia je ubarwienie odnóży, które u szablaka krwistego są czarne a u szablaka zwyczajnego czarne z żółtym paskiem. Tułów i odwłok u samicy żółty z ciemnym rysunkiem w postaci delikatnych kreseczek. Tułów samca brunatny a odwłok czerwony z ciemnym rysunkiem.
Larwa szablaka krwistego jest bardzo trudna do rozróżnienia przez swe duże podobieństwo do larw dwóch innych gatunków: szablaka podobnego - Sympetrum striola i szablaka południowego - Sympetrum meridionale.
systematyka Rząd: ważki (Odonata)
Podrząd: ważki różnoskrzydłe (Anisoptera)
Rodzina: ważkowate (Libellulidae)
Rodzaj: szablak (Sympetrum)
Gatunek: szablak krwisty (Sympetrum sanguineum)
wygląd Skrzydła u obu płci przeźroczyste, jedyni u nasady z małą żółtawą plamą. Plamki skrzydłowe jednobarwne, brunatne. Gatunek bardzo podobny ubarwieniem do szablaka zwyczajnego – jedynie rozróżnia je ubarwienie odnóży, które u szablaka krwistego są czarne a u szablaka zwyczajnego czarne z żółtym paskiem. Tułów i odwłok u samicy żółty z ciemnym rysunkiem w postaci delikatnych kreseczek. Tułów samca brunatny a odwłok czerwony z ciemnym rysunkiem.
Larwa szablaka krwistego jest bardzo trudna do rozróżnienia przez swe duże podobieństwo do larw dwóch innych gatunków: szablaka podobnego - Sympetrum striola i szablaka południowego - Sympetrum meridionale.
występowanie Gatunek ten preferuje wody różnego typu, jednak z ukierunkowaniem w stronę wód stojących, zwłaszcza małych zbiorników wodnych. Jest to gatunek pospolity, spotykany od czerwca do października z największym nasilenia występowania na okres lipca i sierpnia.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl