Dodano: 22 maja 2006
Sylwetka tak samo smukła i wydłużona jak u popularnej pliszki siwej. Ogon również prawie dorównuje długości reszty ciała. Nogi długie z długimi palcami przystosowane do szybkiego biegania, jednak pazur tylnego palca jest prawie prosty, co pozwala pliszce żółtej uniknąć w czasie biegania zaczepiania się o kępki traw. Ptak ten ogólnie ubarwiony jest żółto, co widać wyraźnie zwłaszcza, gdy widzimy ptaka z przodu, ponieważ najjaskrawiej ubarwiona jest pierś i brzuch. Samiec jest bardziej jaskrawy od samicy, poza żółtym brzuchem, piersią i podgardlem ma również żółty grzbiet i skrzydła, chociaż jest to już przygaszony kolor. Głowa samca pliszki żółtej jest szara. Przez oko przechodzi górna biała brew i dolna szeroka czarna smuga. Ogon szarożółty z charakterystycznymi dla pliszek zewnętrznymi białymi sterówkami, które widać szczególnie, gdy ptak rozłoży ogon. Samiczka jest oliwkowożółta, również głowa nie jest wyraźnie szara, natomiast jest tu widoczna żółtawa brew.
Ostry, wąski dziób pliszki żółtej służy do chwytania owadów, które pliszka łapie biegając szybko po ziemi.
systematyka Rząd: Wróblowe (Passeriformes)
Rodzina: Pliszkowate (Motacillidae)
wygląd Sylwetka tak samo smukła i wydłużona jak u popularnej pliszki siwej. Ogon również prawie dorównuje długości reszty ciała. Nogi długie z długimi palcami przystosowane do szybkiego biegania, jednak pazur tylnego palca jest prawie prosty, co pozwala pliszce żółtej uniknąć w czasie biegania zaczepiania się o kępki traw. Ptak ten ogólnie ubarwiony jest żółto, co widać wyraźnie zwłaszcza, gdy widzimy ptaka z przodu, ponieważ najjaskrawiej ubarwiona jest pierś i brzuch. Samiec jest bardziej jaskrawy od samicy, poza żółtym brzuchem, piersią i podgardlem ma również żółty grzbiet i skrzydła, chociaż jest to już przygaszony kolor. Głowa samca pliszki żółtej jest szara. Przez oko przechodzi górna biała brew i dolna szeroka czarna smuga. Ogon szarożółty z charakterystycznymi dla pliszek zewnętrznymi białymi sterówkami, które widać szczególnie, gdy ptak rozłoży ogon. Samiczka jest oliwkowożółta, również głowa nie jest wyraźnie szara, natomiast jest tu widoczna żółtawa brew.
Ostry, wąski dziób pliszki żółtej służy do chwytania owadów, które pliszka łapie biegając szybko po ziemi.
występowanie Pliszkę żółtą spotykamy na terenach otwartych, łąkach i pastwiskach. Zamieszkuje całą Europę, i Azję zachodnią.
Jest to bardzo wrażliwy ptak i w całej Europie występuje tylko w okresie lęgowym, zimuje na południu Europy. Ptak ten przylatuje do nas w pełni wiosny, dopiero w połowie kwietnia, odlatuje już we wrześniu. Pliszki chętnie przebywają na koszonych łąkach i wypasanych terenach, również na terenach zalewowych większych rzek. Jednak w terenie mozaikowym leśno-łąkowym nie obserwujemy jej prawie wcale. Pliszka żółta potrzebuje obszernych terenów otwartych.
pokarm Wszelkiego rodzaju owady latające: muchy, komary, miękkie chrząszcze. Także wyciągane z ziemi bezkręgowce. Pliszki te przebywają najchętniej na pastwiskach, gdzie jest najwięcej owadów, które przylatują do zwierząt hodowlanych. Także przy wodach, gdzie roi się od jętek, czy widelnic.
gniazdo Gniazdo jest wciśnięte w zagłębienie ziemi i traw. Praktycznie nie do zauważenia. Uplecione z traw i wysłane sierścią, piórkami i puchem roślinnym. Od góry szczelnie przysłonięte trawami. Samica przystępuje do lęgów w końcu maja, w czerwcu lub dopiero w lipcu. Jajka w liczbie do 5-6 są żółtawe i upstrzone szarymi plamkami. Wysiaduje samica przez okres dwóch tygodni, potem oboje rodzice karmią pisklęta. Przez całe lato młode biegają w pobliżu rodziców i zajmują z nimi to samo terytorium. Para ptaków wyprowadza jeden lęg w roku.
uwagi Pliszka żółta ze względu na to, że w wielu regionach kraju jest nieodłącznym elementem krajobrazu łąk i pastwisk jest dobrze znana rolnikom i ze względu na upodobanie do łapania much i innych owadów nazywana jest wolarką lub pasterką. W języku rosyjskim pliszka siwa nazywana jest triasoguzka żełtaja, po angielsku blue-headed wagtail, w języku niemieckim Schafstelze.
biologia Pliszkę żółtą bardzo łatwo zauważyć podczas, gdy biega po łące, czy pastwisku, ponieważ jej żółty kolor wyróżnia się wśród zieleni. Jednak ten sam ptak zniknie nam prawie z oczu, jeśli pobiegnie w kwitnący fragment łąki. Wówczas pliszka żółta niczym kwiat nie wyróżnia się niczym pośród innych kwitnących na żółto kwiatów. Śpiew pliszki to delikatne, niegłośne szczebiotanie, składające się z powtarzanych sirri sirri, ssrrit. Jednak samiec nie poświęca śpiewowi wiele czasu. Dodatkowo para i młode nawołują się ostrym psiii, tsliii. Czasami pliszka przysiaduje na trawach lub na gałęzi drzewa, jednak głównie biega po ziemi.

Opracowanie: Danuta Pepłowska
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
  • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
  • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
  • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
  • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
  • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
  • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl