Dodano: 0 0000
Wieloletnia roślina z mięsistym, podziemnym kłączem. Liście: do 40 cm długości, dolne długoogonkowe, nieparzystopierzasto złożone z 3-15 lancetowatych listków; górne siedzące, zazwyczaj z mniejszą liczbą listków. Łodyga: wzniesiona, z wyraźnymi podłużnymi bruzdkami, ulistniona skrętolegle na całej długości, w górze omszona. Kwiaty: błękitne, rzadziej białe, do 3 cm średnicy, pięciokrotne, na krótkich szypułkach, zebrane na szczycie łodygi w kwiatostany typu wiecha; działki kielicha zrośnięte do połowy, dzwonkowate, gruczołowato owłosione; korona szerokodzwonkowata, koliście rozpostarta, głęboko wcięta; pręciki skierowane w dół, zgrubiałe u podstawy, z pomarańczowymi pylnikami; pręcik jeden zrośnięty z 3 owocolistków z trójdzielnym znamieniem, wysuniętym poza kwiat na długiej szyjce. Okres kwitnienia: czerwiec, lipiec. Owoc: szerokojajowata torebka.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Lamiidae - jasnotowe
 • Nadrząd: Solananae psiankopodobne
 • Rząd: Polemoniales - wielosiłowce
 • Rodzina: Polemoniaceae - wielosiłowate
Przynależność fitosocjologiczna: brak.
wygląd Wieloletnia roślina z mięsistym, podziemnym kłączem. Liście: do 40 cm długości, dolne długoogonkowe, nieparzystopierzasto złożone z 3-15 lancetowatych listków; górne siedzące, zazwyczaj z mniejszą liczbą listków. Łodyga: wzniesiona, z wyraźnymi podłużnymi bruzdkami, ulistniona skrętolegle na całej długości, w górze omszona. Kwiaty: błękitne, rzadziej białe, do 3 cm średnicy, pięciokrotne, na krótkich szypułkach, zebrane na szczycie łodygi w kwiatostany typu wiecha; działki kielicha zrośnięte do połowy, dzwonkowate, gruczołowato owłosione; korona szerokodzwonkowata, koliście rozpostarta, głęboko wcięta; pręciki skierowane w dół, zgrubiałe u podstawy, z pomarańczowymi pylnikami; pręcik jeden zrośnięty z 3 owocolistków z trójdzielnym znamieniem, wysuniętym poza kwiat na długiej szyjce. Okres kwitnienia: czerwiec, lipiec. Owoc: szerokojajowata torebka.
wymiary Osiąga wysokość od 35 do 100 cm, wyjątkowo do 120 cm.
występowanie Północna i środkowa Europa, za wyjątkiem najdalszej północy. W Polsce niezbyt częsty w północnej części kraju i Lubelszczyźnie. Na stanowiskach istniejących niegdyś w części południowo-wschodniej i środkowej od dawna nie notowany. Naturalnym miejscem występowania tego gatunku są lasy łęgowe i zarośla. Rośnie na mokrych lub wilgotnych i słabokwaśnych glebach torfowych (torfowiska niskie i przejściowe) oraz madach rzecznych, na stanowiskach umiarkowanie ocienionych.
ochrona Wielosił błękitny podlega ochronie ścisłej, znajduje się na liście gatunków narażonych w kraju na wyginięcie. Bezpośrednie zagrożenie dla gatunku stanowi niszczenie łęgów nadrzecznych oraz osuszanie terenów podmokłych.
uwagi Dawniej wielosił błękitny miał zastosowanie jako roślina uprawna i lecznicza. W uprawie wymaga jednak gleb żyznych i wilgotnych. Surowiec zielarski stanowią kłącza i korzenie, które zawierają: saponiny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, tłuszcze, białka, skrobię, flawonoidy, kumarynę i inne. Napar ma działanie wykrztuśne, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, powoduje zmniejszenie poziomu cholesterolu, podnosi odporność organizmu na infekcje. Stosuje się go również w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy oraz drgawkach, nerwicy i padaczce.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl