Dodano: 28 stycznia 2011
Krzew lub małe drzewo, z odrostami korzeniowymi. Pędy: młode są cienkie, zielonkawe do oliwkowo brązowych, słabo gruczołowato owłosione. Starsze gałęzie i korowina w odcieniu jasno-szaro-brunatnym, szorstkie, podłużnie spękane, łuszczące się paskami. Pączków szczytowych na starszych roślinach brak – pędy rozgałęziają się pseudodichotomicznie. Pąki: wierzchołkowe spiczastojajowate do kulistych, nie większe od bocznych, które są spiczasto lub tępo jajowate, przeważnie nieco odstające od pędu. Liście: pojedyncze, sezonowe, spiczasto eliptyczne do spiczasto szerokojajowatych, całobrzegie, obustronnie nagie, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem jaśniejsze, niebieskawozielone. Kwiaty: obupłciowe, z wąską i długą rurką korony, łatki rozpostarte, zwykle barwy lila; zebrane w kwiatostany typu wiecha rozwijające się z jednego lub obu najwyższych paków bocznych; silnie pachnące. Okres kwitnienia: maj. Owoc: wydłużone torebki.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) dwuliścienne
 • Podklasa: Lamiidae - jasnotowe
 • Nadrząd: Gentiananae - goryczkopodobne
 • Rząd: Oleales - oliwkowce
 • Rodzina: Oleaceae - oliwkowate
Przynależność fitosocjologiczna:
wygląd Krzew lub małe drzewo, z odrostami korzeniowymi. Pędy: młode są cienkie, zielonkawe do oliwkowo brązowych, słabo gruczołowato owłosione. Starsze gałęzie i korowina w odcieniu jasno-szaro-brunatnym, szorstkie, podłużnie spękane, łuszczące się paskami. Pączków szczytowych na starszych roślinach brak – pędy rozgałęziają się pseudodichotomicznie. Pąki: wierzchołkowe spiczastojajowate do kulistych, nie większe od bocznych, które są spiczasto lub tępo jajowate, przeważnie nieco odstające od pędu. Liście: pojedyncze, sezonowe, spiczasto eliptyczne do spiczasto szerokojajowatych, całobrzegie, obustronnie nagie, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem jaśniejsze, niebieskawozielone. Kwiaty: obupłciowe, z wąską i długą rurką korony, łatki rozpostarte, zwykle barwy lila; zebrane w kwiatostany typu wiecha rozwijające się z jednego lub obu najwyższych paków bocznych; silnie pachnące. Okres kwitnienia: maj. Owoc: wydłużone torebki.
wymiary Wysokość do 7-10 m; liście o długości 5-10 cm z ogonkiem o długości do 3 cm; rurka korony o długości ok. 1 cm; kwiatostany o długości do 10-15 (20) cm.
występowanie Spotykany często na wpół zdziczały, na wsiach, na miedzach, w zaroślach śródpolnych i na brzegach lasów.
rozmnażanie W warunkach naturalnych: generatywne (przez nasiona) lub wegetatywnie (przez odrosty korzeniowe).
W warunkach uprawy: najczęściej przez oczkowanie.
uwagi Odmiany tego lilaka są podstawowymi krzewami ozdobnymi, o okazałych kwiatostanach i pachnących kwiatach.
„Dziki” lilak pospolity jest niewybredny w stosunku do gleby i światła, odporny na suszę; krzewy odmian szlachetnych są wrażliwe na suszę, wymagają gleb żyznych, świeżych, niezadarnionych; trzeba je sadzić w miejscach nasłonecznionych.
Kwiaty lilaka pospolitego były wykorzystywane w przeszłości – obok kwiatów jaśminów i jaśminowców – do wyrobu zegarów zapachowych, w których zmiana zapachu tlącego się kadzidła była miarą upływu czasu.
piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl