Dodano: 15 marca 2007
Mięsożerna bylina, na stanowiskach nasłonecznionych cała roślina przybiera czerwone zabarwienie. Liście: na długich ogonkach, zebrane w przyziemną rozetę, okrągłe, średnicy około 1 cm, brzeg i górna strona blaszki liściowej pokryta czerwonymi włoskami wydzielniczymi, które wydzielają lepką substancję oraz enzymy proteolityczne. Łodyga: czerwononabiegła, bezlistna, 2-4 krotnie dłuższa od liści. Kwiaty: białe, niepozorne, zebrane w kłosokształtny skrętek. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia. Owoc: jajowata torebka pękająca 3 klapami.
systematyka
 • Klasa Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa Magnoliidae - magnoliowe
 • Nadrząd Sarracenianae - kapturnicopodobne
 • Rząd Sarraceniales - kapturnicowce
 • Rodzina Droseraceae - rosiczkowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Oxycocco-Sphagnetea
wygląd Mięsożerna bylina, na stanowiskach nasłonecznionych cała roślina przybiera czerwone zabarwienie. Liście: na długich ogonkach, zebrane w przyziemną rozetę, okrągłe, średnicy około 1 cm, brzeg i górna strona blaszki liściowej pokryta czerwonymi włoskami wydzielniczymi, które wydzielają lepką substancję oraz enzymy proteolityczne. Łodyga: czerwononabiegła, bezlistna, 2-4 krotnie dłuższa od liści. Kwiaty: białe, niepozorne, zebrane w kłosokształtny skrętek. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia. Owoc: jajowata torebka pękająca 3 klapami.
wymiary Od 6 do 25 cm wysokości.
występowanie Zasięg występowania rosiczki obejmuje chłodne i umiarkowanie chłodne strefy klimatyczne Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jest to gatunek charakterystyczny dla torfowisk wysokich, rzadko spotykany na torfowiskach przejściowych, dość częsty na niżu, rzadszy w górach, rośnie na zwartej masie torfowców w skupiskach po kilkanaście osobników.
ochrona Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Gatunek w kraju narażony na wyginięcie. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest osuszanie, eksploatacja oraz eutrofizacja torfowisk wysokich. Dodatkowym zagrożeniem jest zbieranie do celów leczniczych i ozdobnych.
uwagi Rosiczka okrągłolistna często krzyżuje się z innymi gatunkami rosiczek. Żyje około 5-6 lat. Napar z ziela rosiczki był stosowany jako lek uśmierzający ból, natomiast nalewkę z rosiczki stosowano w stanach podgorączkowych i chorobach kobiecych. Pokarm zwierzęcy jest dla rosiczki jedynie dodatkowym źródłem substancji pokarmowych. Roślina korzysta z azotu i fosforu, pierwiastków których brakuje na torfowiskach. Mechanizm pułapkowy rosiczki to łopatkowate liście, których górna strona i brzeg blaszki pokryte są zakończonymi główkowatym zgrubieniem włoskami gruczołowymi. Wydzielają one silnie lepką substancję przypominającą krople rosy, ponadto liście reagują na ruchy owada, wtedy ich brzegi zachylają się do środka unieruchamiając owada.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl