Dodano: 16 marca 2007
Roślina wieloletnia (bylina) o długim, cienkim, podziemnym kłączu, pachnąca po wyschnięciu kumaryną. Liście: wyrastają okółkowo po 8, rzadziej po 6-10, w zarysie eliptycznolancetowate, do 4 cm długości, ostro zakończone, brzeg blaszki liściowej i spód na nerwie głównym ze szczeciniastymi wyrostkami. Łodyga: czterokanciasta, podnosząca się, naga. Kwiaty: białe, drobne , do 5 mm średnicy, zebrane w skąpe wierzchołkowe podbaldachy na długich szypułach, korona czteropłatkowa, lejkowata, działki małe, niewyraźne, pręciki 4 przyrośnięte do korony. Okres kwitnienia: od kwietnia do czerwca. Roślina owadopylna, podczas długotrwałej złej pogody dochodzi do samozapylenia. Owoc: kulista rozłupka, pokryta czarnymi na szczycie haczykowatymi szczecinkami, po dojrzeniu rozpada się na dwie niełupki, rozsiewane przez zwierzęta (dzięki haczykom przyczepiają się do sierści – egzozoochoria).
systematyka

 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Lamiidae - jasnotowe
 • Nadrząd: Gentiananae - goryczkopodobne
 • Rząd: Gentianales - goryczkowce
 • Rodzina: Rubiaceae - marzanowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Rząd Fagetalia
wygląd Roślina wieloletnia (bylina) o długim, cienkim, podziemnym kłączu, pachnąca po wyschnięciu kumaryną. Liście: wyrastają okółkowo po 8, rzadziej po 6-10, w zarysie eliptycznolancetowate, do 4 cm długości, ostro zakończone, brzeg blaszki liściowej i spód na nerwie głównym ze szczeciniastymi wyrostkami. Łodyga: czterokanciasta, podnosząca się, naga. Kwiaty: białe, drobne , do 5 mm średnicy, zebrane w skąpe wierzchołkowe podbaldachy na długich szypułach, korona czteropłatkowa, lejkowata, działki małe, niewyraźne, pręciki 4 przyrośnięte do korony. Okres kwitnienia: od kwietnia do czerwca. Roślina owadopylna, podczas długotrwałej złej pogody dochodzi do samozapylenia. Owoc: kulista rozłupka, pokryta czarnymi na szczycie haczykowatymi szczecinkami, po dojrzeniu rozpada się na dwie niełupki, rozsiewane przez zwierzęta (dzięki haczykom przyczepiają się do sierści – egzozoochoria).
wymiary 10-30 cm, niekiedy w sprzyjających warunkach dorasta do 60 cm wysokości.
występowanie Gatunek rozprzestrzeniony na terenie całej Europy poza daleką północą. W kraju przytulia wonna jest częsta zarówno na niżu i w górach po regiel dolny, rzadko spotykana wyżej (najwyżej odnotowane stanowisko znajduje się w Dolinie Waksmundzkiej w Tatrach). Rośnie na stanowiskach cienistych mezo- i eutroficznych lasów liściastych, glebach próchnicznych, których jest rośliną wskaźnikową.
ochrona Gatunek objęty ochroną częściową.
Głównym czynnikiem zagrażającym gatunkowi jest kurczenie się powierzchni leśnych grądów i buczyn oraz niewłaściwa gospodarka leśna. Inną przyczyną zagrażającą marzance jest nadmierna eksploatacja do celów leczniczych.
uwagi Przytulia wonna rozmnaża się głównie przez podziemne kłącza, tworzy duże łany, składające się nawet z kilku tysięcy pędów. Właściwości lecznicze przytulia wonna zawdzięcza zawartości między innymi: glikozydów (asperuloza), kumaryny, garbników, związków gorycznych, polifenolokwasów oraz w mniejszym stopniu flawonoidom (rutyna, kwercetyna). Napar z ziela marzanki posiada właściwości: przeciwbakteryjne, uspokajające, rozkurczowe (zmniejsza napięcie mięśni gładkich układu pokarmowego oraz ścian naczyń krwionośnych). Ziele stosowane jest również przy kamicy nerkowej, chorobach wątroby, zaburzeniach krążenia, żylakach i hemoroidach. Z uwagi na specyficzny zapach (spowodowany zawartością kumaryny) przytulia wonna znalazła również zastosowanie jako przyprawa aromatyzująca między innymi do: ciast, cukierków, napojów, sosów, niektórych gatunków wódek, win, herbatek ziołowych i tytoniu oraz jako środek do zwalczania moli. Ziele marzanki powinno być jednak stosowane z umiarem, gdyż zbyt silny zapach kumaryny może spowodować ból głowy i nudności.Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"


piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl