Dodano: 16 marca 2007
Krzew o silnym zapachu, zwłaszcza po roztarciu (rosyjska nazwa „smorodina”). Liście: 3-5 dłoniastoklapowe, długości do 8,5 cm i szerokości do 10 cm, brzegiem karbowanopiłkowane, blaszki liściowe z wierzchu nagie, od spodu żółto ogruczolone, rzadko owłosione, nasada blaszki sercowata, ogonki długie do 5,5 cm. Pędy: skrętolegle ulistnione, omszone za młodu, starsze nagie szare lub brązowe. Pączki czerwone, odstające od pędów, okryte wieloma łuskami, orzęsionymi na brzegu. Kwiaty: dzwonkowate, niepozorne, zebrane w luźne, zwisające grona, okwiat zróżnicowany na kielich i koronę, działki w tył odgięte, płatki czerwone, dwukrotnie krótsze od działek. Okres kwitnienia: od kwietnia do maja. Owoc: czarna jagoda.
systematyka
 • Klasa: Magnoliopsida (=Dicotyledones) - dwuliścienne
 • Podklasa: Rosidae - różowe
 • Nadrząd: Rosanae - różopodobne
 • Rząd: Rosales - różowce
 • Rodzina: Saxifragaceae - skalnicowate
Przynależność fitosocjologiczna:
Klasa Alnetea glutinosae, Związek Alno-Ulmion
wygląd Krzew o silnym zapachu, zwłaszcza po roztarciu (rosyjska nazwa „smorodina”). Liście: 3-5 dłoniastoklapowe, długości do 8,5 cm i szerokości do 10 cm, brzegiem karbowanopiłkowane, blaszki liściowe z wierzchu nagie, od spodu żółto ogruczolone, rzadko owłosione, nasada blaszki sercowata, ogonki długie do 5,5 cm. Pędy: skrętolegle ulistnione, omszone za młodu, starsze nagie szare lub brązowe. Pączki czerwone, odstające od pędów, okryte wieloma łuskami, orzęsionymi na brzegu. Kwiaty: dzwonkowate, niepozorne, zebrane w luźne, zwisające grona, okwiat zróżnicowany na kielich i koronę, działki w tył odgięte, płatki czerwone, dwukrotnie krótsze od działek. Okres kwitnienia: od kwietnia do maja. Owoc: czarna jagoda.
wymiary Od 1 do 2 m wysokości.
występowanie Porzeczka czarna ma rozległy zasięg od zachodniej Europy po Syberię oraz wybrzeże Chin. W kraju powszechnie występuje na niżu oraz wyżynach, rzadko natomiast w niższych położeniach górskich. Preferuje siedliska cieniste, żyzne, próchniczne, kwaśne, wilgotne lub podmokłe. Często spotykana nad ciekami, wysiękami lub jeziorami jako składnik podszytu olsów i łęgów. Krzew owocowy, z licznymi odmianami.
ochrona Gatunek objęty ochroną częściową.
Głównym zagrożeniem dla porzeczki czarnej jest utrata siedlisk wskutek osuszania terenów podmokłych. Duże zagrożenie stanowi również pozyskiwanie pędów do celów leczniczych oraz wykopywanie całych roślin.
uwagi Porzeczka czarna znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Surowcem zielarskim są liście oraz owoce. Specyficzny zapach roślina zawdzięcza zawartości w gruczołkach olejków eterycznych (głównie fenol, i sabinen). Liście porzeczki czarnej zawierają między innymi: olejki lotne, garbniki i rutynę (witamina P). Napar stosuje się w celu łagodzenia różnych dolegliwości bólowych, gośćcu, podagrze, w chorobach nerek (kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych), w nieżycie żołądka i jelit oraz w stanach migrenowych i opuchliznach. Bardzo cenne są również owoce, zawierają one obok wymienionych wcześniej związków: kwasy organiczne (głównie askorbinowy – witamina C), cukry, pektynę, prowitaminę A, witaminę H (biotyna), witaminę K oraz w mniejszych ilościach witaminy B1, B2, B6, i PP. Są również źródłem soli mineralnych, między innymi: fosforu, magnezu, potasu, siarki, wapnia, żelaza, w mniejszym stopniu cynku, boru i manganu. Owoce czarnej porzeczki zawierają szczególnie dużo witaminy C, 100 g owoców zawiera od 50 do 800 mg, jest to pięć razy więcej niż wynosi zawartość tej witaminy w owocach cytrusowych, ponadto zawarta w owocach rutyna wspomaga lepsze przyjmowanie witaminy C przez organizm. Te dwie witaminy mają działanie wzmacniające na ścianki naczyń krwionośnych. Owoce stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów soli mineralnych i witamin, wspomagająco w stanach grypowych i przeziębieniach oraz w celu wzmocnienia organizmu. Zarówno liście i owoce mają działanie zasadotwórcze, przyspieszają wydalanie z moczem toksycznych substancji przemiany materii, poza tym wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, a także ściągające na przewód pokarmowy i napotne.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej UE. Za treść tego dokumentu odpowiada autor opracowania, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska UE"

piśmiennictwo

Komentarze

Nasza oferta | zobacz pełną ofertę

dysponujemy:
 • inwentaryzacją krajoznawczą regionu
wykonujemy:
 • aktualizacje treści turystycznej map, przewodniki
 • oceny oddziaływań na środowisko (Natura 2000)
 • oceny stanu ekologicznego wód (Ramowa Dyrektywa Wodna UE)
 • prace podwodne, poszukiwawcze
prowadzimy:
 • nurkowania zapoznawcze, turystyczne, szkolenia specjalistyczne
statystyki | realizacja : nesta.net.pl